CoinAjans.com
Bitcoin

Bitcoin Halvinge son 100 gün – Heyecan dorukta!

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_banner

Bitcoin halvinge kaç gün kaldı? Kripto para sektörünü orta vadede ilgilendiren en önemli hadise Mayıs ayında yapılması beklenen Bitcoin Halving.


Bitcoin Halvinge kaç gün var?

Bitcoin 2020’nin ilk 20 gününde önemli hareketlere imza attı. Bu zaman zarfında neredeyse %30 oranında artış gösterdi. 2019 yılı Bitcoin tarihindeki en az volatil yıllardan biriydi. Yeni yılın bu derece hızlı başlamasından belli ki 2020 öyle olmayacak.

Kripto para piyasası 1 Ocak tarihinden bu yana 45 milyar dolar ilave sermaye girişi yaşadı. Toplam piyasa büyüklüğü 191 milyar dolardan 238 milyar dolara yükseldi. 20 günde %20 artış, hiç fena değil.

Bitcoin 2020 yılına 7160 dolardan giriş yaptı. 19 Ocak tarihinde 9180 dolara kadar yükseldi. Bu seviyeden yaklaşık 700 dolar geri çekildikten sonra 8650 dolar seviyesinde yatay harekete başladı. Bundan sonra ise ya Bart Formasyonu benzeri bir geri dönüş yaparak yeniden 9100 dolar seviyesine çıkacak ya da düşen bayrak şeklinde çalışıp 8100 dolar seviyesini test edecek. Yani Bitcoin’de 500 dolarlık bir hareket beklentisi hakim. Ancak hangi yönde olacağı biraz tartışma konusu.

Bitcoin Halvinge 100 gün

Yakın geçmişteki gelişmeleri ve kısa vadeli beklentileri bir kenara bırakırsak Bitcoin için artık en önemli olay Mayıs 2020 tarihli Bitcoin Halving (yarılama). Bitcoin halvinge yaklaşık 100 gün kaldı ve kripto topluluğu sürekli bu konuyu tartışıyor. Yarılama her 210.000 blokta bir gerçekleştirildiği için yarılama vaktini de blokların üretim hızı belirliyor. Her ne kadar Bitcoin blok süresini 10 dakika civarında dengeleyen bir mekanizmaya sahip olsa da bu süre tam olarak 10 dakikaya sabit değil. Süreyi 10 dakikaya yakınsayacak şekilde yapılan ayarlamanın periyodu ise 2 hafta. Bitcoin madencilik verilerinin hızlı değiştiği dönemlerde bir sonraki zorluk düzeltmesine kadar Bitcoin blokları arzu edilenden daha hızlı ya da yavaş kazılabiliyor. Bu durum ise halving takvimini doğrudan etkiliyor.

Kimilerine göre halving 9 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek. Lider kripto para borsası Binance ise yarılamaya 105 gün kaldığını iddia etti. Hatta Bitcoin halvinge 112 gün kaldığını iddia edenler bile var. Yarılamadan sonra blok başında verilecek BTC ödülü 6.25’e indirilecek. Bitcoin, ilk bloğun kazıldığı 3 Ocak 2009 tarihinden ilk halvingin yapıldığı 28 Kasım 2012 tarihine kadar yani yaklaşık 4 yıl boyunca blok başında 50 BTC ödül dağıttı.

  • Bitcoin yarılamaya kaç gün kaldı öğrenmek için Tıklayın

Bitcoin Halving Fiyata Etkisi

Analistler Bitcoin yarılama öncesinden başlayıp sonrasında da etkisini gösterecek biçimde gelecek bir boğa sezonu bekliyorlar. Çünkü tarihsel veriler Bitcoin’in halving öncesi ve sonrasını kapsayan dönemde şiddetli artışlar yaşandığını gösteriyor. 2020 ve 2021’in bir kısmı boğa sezonu etkisiyle geçebilir. Hatta analistler 2020 ve 2021’in hiç de 2019’a benzemeyeceği konusunda hemfikir.

Nadir de bazı analistler Bitcoin halving etkisinin çoktan fiyatlandığını düşünüyor. Bu bize göre çok mantıklı bir açıklama değil. Zira Bitcoin 9 Temmuz 2016 halvinginde çoktan yükseliş rampasına girmiş ve yaklaşık 1,5 yıl sonra; 2017 Aralık ayında 19.800 dolara yükselmişti. Üçüncü yarılama etkinliğine yaklaşık 100 gün kalmışken Bitcoin hala bir önceki zirvesinin yarısında bile değil. Geçmişteki iki yarılamanın da fiyatı yeni zirvelere taşıdığı düşünüldüğünde halving etkisinin fiyatlandığı görüşü pek anlamlı durmuyor.

Bu yüzden piyasa halving yılında Bitcoin’den sert hareketler bekliyor. 2019 oldukça sıkıcı geçmişti. 2020 ise daha şimdiden yatırımcıları heyecana sevk edecek gelişmelere şahit oldu. Mayıs ayına kadar süreç ise zihinleri kurcalamaya devam ediyor. Asıl önemli olan ise yarılama sonrası Bitcoin boğalarının kontrolü ele alıp alamayacağı. Bitcoin boğaları pisti yeniden ele geçirirse bu sefer 20.000 dolarlık zirvenin çok daha ilerisine geçilebilir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

İlgili Haberler

JP Morgan’dan Bitcoin- Altın tahmini! TAKİP ET

Coinajans.com

OKEx’ten Büyük Duyuru: Ay Sonunda Bitcoin Opsiyonları Geliyor

Coin Ajans

Kurumsallar Bitcoin için sıraya girdi! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası