CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin hash rate’inde dramatik düşüş: Bazı madencilerin yeni hedefi BCH ve BSV

kripto para haber coinajans

Bitcoin’de üçüncü blok ödülü yarılanmasının (halving) tamamlanması sonrası, hash rate dramatik bir biçimde düşmeye devam ediyor. Blockchain.com’dan elde edilen veriler, halving’in gerçekleştiği gün hash rate’in saniyede 136 eksahash’e ulaştığını, haberin yayına girdiği dakikalarda ise 95 eksahash seviyesinde olduğunu gösteriyor. Bu, hash rate’te yüzde 30’luk bir geri çekilme anlamına geliyor.

Öte yandan alınan bu değerler, henüz ham değerler. Daha sağlıklı veriler için 7 günlük ortalamalara bakmak gerekiyor. Hash rate’in net durumu, bu açıdan önümüzdeki günlerde daha çok belirginlik kazanacak.

Peki mevcut durumda Bitcoin ağından çıkan madenciler nerelere gidiyor? 11 Mayıs’taki halving gününde Bitcoin Cash’in hash rate’i iki kattan fazla arttı. Bu rakam, daha sonra düşse de şu anda yine de halving günü öncesinin neredeyse iki katı.

Bu yıl ödül yarılanması yaşayan bir başka coin de BSV’ydi. Nisan ayındaki kendi ‘halving’inin ardından BSV hash rate’leri 24 saatte yüzde 16’lık düşüş yaşamıştı. Bu hafta ise oranlar 2 katına çıktı ancak son 24 saatte ise yüzde 7’lik bir geriye gidiş vardı.

Bu iki coin’in halving’inden sonra birçok analist, madencilerin, kayıplarını karşılamak için BCH ve BSV’den Bitcoin’e geçecekleri yorumlarını yapmışlardı. Hafta başı yaşanan BTC halving’inden sonra ise madenciler BCH ve BSV’ye geri dönüyor gibi gözüküyor.

“Hash rate’i tam olarak hesaplamak kolay değil”

Bununla birlikte Bitcoin girişimcisi Matt Odell, madencilik havuzlarında veri aramanın bir seçenek olduğunu ancak rakamların kendiliğinden bildirilen sayılar olduğu için hash rate’i kısa zamanda tam olarak hesaplamanın kolay olmadığını söyledi. Ölçümlerin ortalama blok süreleri ve mevcut madencilik zorluğu kullanılarak elde edildiğini belirten Odell, “Bundan sonraki haftalarda, ‘halving’ sonrasında hash oranlarının ne kadar düştüğüyle ilgili daha iyi bir fikrimiz olacak” dedi.

BTC madencilik zorluğu, ödül kazanmak için yapılan mücadelenin ne kadar zor olduğunu gösteren bir ölçüt ve bir sonraki ayarlamada, yani 5 gün içinde bu oranın yüzde 1 civarında artarak 16.36 trilyona çıkması bekleniyor.

Slush Pool ve havuz madenciliği protokolü Stratum V2’nin arkasındaki şirket olan Braiins’in analisti Daniel Frumkin, madencilik zorluğunun yüzde 2’lik düşüş yaşamasını bekliyor.

F2Pool’un Pazarlama Müdürü Qingfei Li’ye göre bu durum, BTC’nin 3. ödül yarılanmasından dolayı zorluk yaşayan madencilere yardımcı olacak. Li’ye göre, Haziran ortasına kadar olan son iki ayarlama boyunca madencilik zorluğu düşmeye devam edecek.

Bitcoin, yayın sırasında 9650 dolardan el değiştiriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Binance’te İşlemler Durdu!

Coin Ajans

Top 3 Analizi: BTC, ETH ve XRP’de son durum

Tezos (XTZ) hakkında son gelişmeler ve XTZ fiyat analizi

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası