CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin kripto kışı geri mi geliyor?

bitcoin teknik analiz coinajans.com
fairspin_koinmedya

Havaların bizi üşütmeye başladığı bu günlerde bir de korkulan Bitcoin kripto kışı mı bizi üzecek. Analistlerin benzer tahminleri mevcut…


Düşüş trendi devam ederken Bitcoin kripto kışı geri mi geliyor?

Eğer geçen ay boyunca Crypto Twitter’ı takip ettiyseniz, “Bitcoin echo bubble” ifadesinin defalarca kullanıldığına şahit olmuş olabilirsiniz. BTC ayıları ve onlara yakın kişiler kripto para piyasalarında 2018 kripto kışının etkili bir şekilde yeniden yaşanıyor olduğuna inanıyor.

Bazıları kripto para ekosisteminde gerçekleşen temel gelişimler ve benimseme olayları nedeniyle bu saf varsayıma gülüyor olabilir fakat Bitcoin’in bir eko balonunun tam ortasında olduğuna dair düşünceyi destekleyen teknik analizler de mevcut. Yazının yayına hazırlandığı saatler itibariyle Bitcoin 6,683 Dolar üzerinden işlem görüyordu.

Bitcoin kilit seviyenin altına çok yakın

Yatırımcı Walter Wyckoff, yakın zamanda basit ama şaşırtıcı bir tahminde bulundu. Eğer Bitcoin Pazar günü haftayı 7,500 Doların altında kapatırsa, fiyat 100 haftalık hareketli ortalamanın altına yerleşmiş olacak. Bu seviye uzun soluklu destek açısından kilit bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviye şunun için önemli; Bitcoin en son bu destek seviyesinin altında kapattığında kripto paranın fiyatı takip eden üç hafta içerisinde % 35 oranında düşmüştü.

Eğer tarih tekerrür ederse, Bitcoin fiyatı 5,000 Doların altına hatta 4,000 Dolara kadar düşebilir. Ve oradan da dibi görene kadar devam edip tekrar yükselişe bu noktadan başlayabilir.

İşin ilginç yanı 5,000 doları Bitcoin’in uzun soluklu dibi olarak gören tek analist Walter değil. Daha önceki analizlerden de hatırlanacağı üzere bu son düşüş trendinin nihai dip noktası 5,100 Dolar olarak görülüyordu. Çünkü bu noktada destek seviyelerinin kilit bir birleşimi söz konusu. İki aylık hacim ağırlıklı ortalama fiyata, “fiyat yetersizliği dolgu” seviyesine ve 200 haftalık hareketli ortalama verilerine bakıldığında bunlar görülebiliyor.

Bununla birlikte Twitter’da 888Velvet ismini kullanan kripto para analisti tarafından yapılan analizde de 5,000 Dolar seviyesine doğru devam edecek olan % 35 oranındaki düşüş teyit ediliyor. Aynı analist yaklaşık bir hafta önce 8,000 Dolar seviyesinden 6,700 Dolar seviyesine doğru gerçekleşen düşüşü dile getirmişti. Analistin sunmuş olduğu grafikler, yukarıda ifade etmiş olduğumuz diğer analistlerin tahminleri ile uyumlu şekilde Bitcoin’in 5,000 Dolar ya da 6,000 Dolar seviyesinde bir tabana doğru gittiğini ifade ediyor.

Çok hızlı değil

Görünürde düşüş ivmesi olsa da, Bitcoin için tabanın burası olacağına dair göstergeler de bulunuyor. Bu volatilite, pazar ivmesi ve hacmi, sosyal medya trendleri, araştırmalar, dominantlar ve Google Trend’in uygun bir karışımı olan Bitcoin Korku ve Açgözlülük İndeksi (Bitcoin Fear&Greed Index) olarak karşımıza çıkıyor.

İndeksin göstergesi 23. Yani piyasaya “aşırı korku” hakim görünüyor. Bu önemli bir seviye. Çünkü birçok kişi piyasaları özelliklede kripto para piyasalarını duyguların yönlendirdiğine inanıyor. Yazımıza RektCapital’in son yayınlanan bir blog postundaki ifadeleriyle son veriyoruz:

 “İnsan psikolojisi irrasyonel hareket etme eğilimindedir çünkü birçok insan belli bir durumda benzer şekilde tepki veriyor. Baron Rothschild, başkaları panik içerisinde satış yaparken satın alma sayesinde bir servet yaptı. Çünkü onun felsefesi ‘Sokaklar kan içindeyken satın almaktı.’ Sonuç olarak daha büyük korkular kazanç için daha büyük fırsatları içeriyor.”

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin düşüş döngüsünün bitmiş olabileceğine dair 3 çok önemli işaret!

Coin Ajans

Bitcoin fırtına öncesi sessizliği mi yaşıyor? – BTC fiyat analizi

Coin Ajans

Bitcoin Kasım ayını kırmızı mum ile kapattı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası