CoinAjans.com
Ethereum Haberleri

Bitcoin madencilik gücü patlama yaptıysa sırada BTC fiyatı var diyebilir miyiz? TAKİP ET

Ethereum haberleri coinajans.com.jpg
huobi_koinmedya

Bitcoin madencilik gücü, saniyede 124 exahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak müthiş bir patlama yaptı! Şimdi sırada, BTC fiyatı var diyebilir miyiz?


Bitcoin madencilik gücü patlama yaptı! Sırada BTC fiyatı mı var?

Şu ana kadar, halving sonrasında madenciliğin ölümü sarmalına gireceğine dair sayısız tahminler yapıldı. Fakat Bitcoin’in ağ işlevi ile ilgili metriklerden biri, bu tahminleri geçersiz kılmaya ant içmiş gibi: Ağın hash gücü, saniyede 124 exahash ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kripto para analist Nick Chong, madencilikte ölüm sarmalının neden gerçekleşmediğini çeşitli nedenleri ile şöyle açıkladı:

  • Maden çiftliklerine yapılan yatırımlar

Chong, Bitcoin madencilik gücü için son derece önemli olan bazı yatırımlara dikkat çekti. Nitekim, Bitcoin madencilik firmaları tarafından yapılan yatırımlar, sektör için önemli bir fon akışı oluşturuyor.

koinmedya_brave

Örneğin, Amerika merkezli blockchain sağlayıcısı Core Scientific, yakın zamanda hem müşterileri adına hem de kendi kullanımı için 17.000 Bitmain SHA-256 ASIC satın aldı. Bu, S19 Antminers için bugüne kadarki en büyük satın alım.

Bir diğer gelişme ise, milyarder Peter Thiel tarafından desteklenen madencilik işletmesi Layer1‘in faaliyetlerine başlaması. Thiel’in Layer1 hedefi ise, Bitcoin’in hash oranının en az %40’ını kontrol etmek.

Ayrıca, Japonya merkezli iki büyük holding (SBI ve GDO), büyük bir madencilik şirketi ile çalışmaya başladı.

Chong ayrıca, Bitcoin madencilik gücü (hash)oranındaki bu artışı, Çin’e şu an hakim olan yağmurlu mevsim ile ilişkilendirdi. Çünkü bu durum, madencilerin elektrik maliyetini büyük ölçüde düşürdü.

koinmedya_brave

Tüm Bitcoin hash oranının %65’inin Çin’de bulunduğu göz önüne alındığında; ülkede çapındaki bu artış, Bitcoin madencilik gücü için olumlu bir faktör olabilir.

Bitcoin madencilik gücü patlama yaptıysa sırada BTC fiyatı var diyebilir miyiz?

  • ASIC şirketlerinin yeni cihazları

Chong, yukarıda bahsettiğimiz faktörlere ek olarak; yakın zamanda yeni ASIC cihazlarının piyasaya sürüldüğünü söylüyor. Ayrıca, MicroBT’nin, önceki sürümlerine göre %35 daha verimli olan Whatsminer M30S ++ ‘ı nisan ayında piyasaya sürdüğünü belirtiyor.

Bu arada Bitmain de aralık ayındaki cihazlarından %27 daha verimli olan Antminer S19’u da piyasaya sundu.

  • Ülkeler arasındaki Hash Savaşı

Son olarak, İran, Venezuela ve daha bir çok ülke kripto madenciliğini ağır bir şekilde regüle etmeye başladı. Bu durum, Bitcoin madencilik alanına büyük yatırımları teşvik edecek küresel bir hash savaşı başlatabilir. Chong, ünlü analist Max Keizer’in de böyle düşündüğü ifade ediyor.

Fiyat düşmedikçe, Bitcoin madencilik gücü (Hashrate) artmaya devam edecek

Analist, özellikle BTC mevcut fiyat seviyelerini korumaya devam ederse; hash gücündeki bu tırmanışın durmayacağına inanıyor. Dahası, BTC’nin hash oranının ayı piyasasında bile yükselmeye devam ettiğini savunuyor.

Chong, “Bitcoin’in, Enerji Harcamaları ile Belirlenen Gerçek Değeri” ni analiz eden yatırımcı ve analist Charles Edwards‘a atıfta bulunuyor. Edwards,“Güçlü bir madencilik ekosistemi varsa, BTC fiyatları daha da yükselir” diyor. 

Bitcoin değerinin, Joule’deki (Enerji Değeri veya EV) enerji girdisinin bir fonksiyonu olduğunu ve şu anda Bitcoin’in hash gücünün artmasıyla EV’sinin %28 altında işlem yaptığını belirtiyor.

Chong ayrıca, hash gücünün kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamalarındaki çarpılardan sinyaller elde eden Edwards’ın Hash Ribbons göstergesinden de bahsetti. 

Edwards’ın Hash Ribbons hakkındaki yazısına göre; “Bitcoin’in Hash Oranının, sadece 1 ve 2 aylık basit hareketli ortalaması, piyasa diplerini, madenci kapitülasyonunu ve daha da önemlisi Bitcoin satın almak için harika zamanları tanımlamak için kullanılabililir.

Nick Chong ise; bu göstergenin bu hafta için de her an, bir alım sinyali verebileceğini söylei. Ve Hash Ribbon’un, Bitcoin’in şimdiye kadar gerçekeleşen ana parabolik rallilerinden önce ortaya çıkan bir  gösterge olduğunu belirtti.

Ona göre; bütün bunlar, Bitcoin bloklarındaki zorluk derecesinde olumlu bir ayarlamaya yol açabilir. Chong en sonunda ise, Bitcoin Stok-to-Flow modelinin yaratıcısı olan ve tüm zamanların en yüksek seviyesini bekleyen PlanB’nin konuya ilişkin şu tweetini paylaştı:

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ripple CEO’su uyardı – Ya düzeltirsiniz ya da Çin’e kaptırırsınız TAKİP ET

Güncel Binance Coin (BNB) teknik analizi, BNB Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği TAKİP ET

Merkeziyetsiz Uygulamalar (dApps) Ne demek? TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası