CoinAjans.com
Cardano Haberleri

Bitcoin neden düştü, tekrar yükselir mi? TAKİP ET

cardano haberleri coinajans

Bitcoin neden düştü? Bitcoin piyasası yüksek bir volatiliteye sahip bir piyasa. BTC fiyatında zaman zaman ani yükselişler ile birlikte keskin düşüşler de görülüyor. Lider kripto paranın fiyatında son yaşanan düşüşün sebeplerine bakalım.


Bitcoin neden düştü?: BitMEX aleyhindeki suçlamalar ve Trump’ın Covid-19 pozitif çıkması

Bitcoin fiyatı uzun bir süredir 11,000 dolar kritik direncini altında hareket ediyor. Ancak hafta içinde BTC fiyatı 10,800 doların üzerine çıkarak burayı destek olarak belirledi ve istikrarlı yükselişine başladı. Buna rağmen 10,900 doların bir miktar üzerinden ret aldı ve keskin bir düşüş yaşadı.

Bitcoin neden düştü?

BTC fiyatının buradan geri çevrilmesi ve 10,940 dolardan 10,380 dolara kadar 560 dolarlık keskin düşüşte etkili olan birkaç faktör var.

Bitcoin fiyatı ilk önce BitMEX ile ilgili haberler üzerine düşmeye başladı. Çünkü kripto para türevleri ticaret platformu BitMEX, ABD’de yasadışı olarak faaliyet göstermekle suçlandı. Aynı zamanda, BitMEX CEO’su Arthur Hayes de dahil olmak üzere yöneticileri, ABD Banka Gizlilik Yasası’nı ihlal etmekle suçlanıyor. Sonuçta hapis cezası almakla karşı karşıya kalabilirler. Bitmex’in kurucularından biri şimdiden tutuklanmış bulunuyor.

koinmedya_brave

BitMEX aleyhinden iddialar ve suçlamalar iki farklı kurumdan geldi. ABD federal savcılar ve Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC), bağımsız ve paralel bir şekilde kripto para türev platformu BitMEX ve sahipleri aleyhinde harekete geçti.

Bitcoin fiyatı ilk darbeyi bu haberler üzerine aldı ve düşmeye başladı. Cuma günü ise ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump’ın Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı haberi duyuruldu. Bu da BTC fiyatına son darbeyi vurdu.

BTC dışında hisse senetlerinde de düşüş olduğunu görüldü. Buna rağmen altın fiyatı yükseldi ve ons başına 1,900 doların üzerine çıktı. Altın ile birlikte güvenli liman varlık olarak kabul edilen Bitcoin ise yine hisse senetleri gibi düştü. Son zamanlarda bu ikisi arasındaki korelasyon zaman zaman yükseliyor.

Yine de uzmanlar, BitMEX olayının genelde kripto para piyasasına olumlu etki yapabileceğini düşünüyor. Çünkü bu olaydan sonra piyasayı kontrol eden vadeliler borsaları, manipülasyonu azaltmak zorunda kalacaklar.

Willy Woo şöyle diyor: “Temelde piyasa çok yanlış sebeplerden korku yaşıyor. BitMEX hacklenmedi. Traderler de para kaybetmedi. Vadeliler borsaları sahadaki uygulamalarını temizlemek zorunda kalacak. Daha az volatilite göreceğiz, daha az scam. Daha fazla spot hacmi ve daha fazla organik hareketler. Daha fazla kurumsal para.”

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

CoinPoker USDT İçin Çevrimiçi Poker Oyun Platformudur TAKİP ET

Bitcoin için iyimser olunabilir mi? TAKİP ET

BtcTurk 7 Yaşında! TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası