CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin neden emlak ve altından daha iyi bir yatırım aracı TAKİP ET

kripto para haber coinajans
huobi_koinmedya

Bitcoin 10 yılı aşkın süredir hayatımızda olmasına rağmen bazıları için hala çok yeni. Bu haberimizde Bitcoin neden emlak ve altından daha iyi bir yatırım aracı sorusunun cevabını araştıracağız.


Bitcoin neden emlak ve altından daha iyi bir yatırım aracı

Küresel belirsizliklerin arttığı günümüzde tasarruflarını korumak isteyen yatırımcılar, farklı yatırım tercihlerini araştırıyor. Yatırımcıların karşısına altın, emlak, Bitcoin, hisse senedi ve hazine kâğıtları gibi alternatifler çıkıyor. Hazine kâğıtları düşen faiz oranları nedeniyle cazibesini yitiriyor. Hisse senetleri, piyasaları da artan belirsizliklerden dolayı ciddi kayıplara neden olabiliyor. Geriye güvenli liman tabirine uygun altın, emlak ve Bitcoin kalıyor. Bu üç yatırım aracı arasında BTCwires’a göre 5 faktörden ötürü Bitcoin daha iyi bir yatırım aracı.

Altın ve emlake dayalı varlıklar fiziksel bir varlık olduğu için koruması ve saklanması güç olabiliyor. Altını korumak için iyi bir kasa almak gerekiyor. Ya da ekstra maliyet yüklenerek altını banka kasalarında tutmak gerekiyor. Emlak ise iklim koşullarından ve dışsal faktörlerden olumsuz etkilenebiliyor. Bitcoin sanal bir varlık olduğu için korunması ve saklanması daha kolay.

Tatile çıktığınızda veya taşınmak zorunda kaldığınızda altın ve emlaklarınızı da berberinizde götürmek altın için zor ve emlak için imkansız. Mülkünüz için gözünüz her zaman arkada kalacaktır. Ancak Bitcoin sahipleri için benzer sorunlar yaşanmıyor. Tatilde altınlarınızı yanınızda mı taşımalı yoksa otellerin kasalarına mı bırakmalı? Bu soru bazen tatil keyfini de bozabiliyor.

koinmedya_brave

Bitcoin’lerinizi elden çıkarmak bir tık kadar kolay. Oysa mülklerin satışı oldukça vakit alabiliyor. Hızlı biçimde elden çıkarmak isteseniz değerinin altında satma durumunda kalabilirsiniz. Altın emlake göre kolay Bitcoin’e göre zor likidite edilebiliyor. Örneğin hafta sonu kuyumcular ve bankalar kapalıyken altını paraya çevirmek zorlaşacaktır. Oysa Bitcoin borsaları 7/24 çalışıyor.

  • Nadirlik ve arzın kısıtlılığı

Bitcoin’in arzı 21 milyon ile sınırlı. Bu açıdan Bitcoin altından da nadir bulunan bir varlık. Emlak ise yerel yöneticilerin alacağı karara bağlı olarak arzı arttırılabilir.

Mülkünüz hemen kiraya gitmeyebilir. Bu size maliyet kaybına yol açabilir. Mülkünüz boş kaldıkça da amortisman giderlerine tabi kalacaktır. Bir de mülk vergisi var. Altında ise hurda altınların değer kaybını dikkate almak gerekiyor. Bitcoin’de mülk ve altına has bu kayıplar söz konusu değil.

Kaynak

koinmedya_brave

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

DeFi’lerde 3 Milyon Adet ETH Tutuluyor

Coin Ajans

Ripple 16 Milyon Kullanıcıyı Daha Ağına Katabilir!

Coin Ajans

JP Morgan’dan şaşırtan rapor: Bitcoin, gerçek değerinin altında

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası