CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin nedir – Neden Bitcoin almalıyım?

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

“Neden Bitcoin almalıyım ki” diyenlerin, bu makaleyi okumasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bitcoin nedir, gelecek vadeden bir yatırım mıdır?


Bitcoin nedir ve neden Bitcoin almalıyım?

İnternet, 1990’ların sonlarında, küçük bir fanatik kitlede büyük heyecan uyandırırken, ana akımcılar ve gelenekselciler kayıtsız kaldı. Hatta birçoklarının düşmanca tutumlarına maruz kaldı.

Bazıları, “e-postaya ihtiyacım yok,” derken, birçoğunun, e-mailin ne olduğuna dair en ufak bir fikri yoktu. Şimdi ise tüm artıları ve eksileriyle birlikte herkes tarafından benimseniyor.

İşte Bitcoin de internet gibi, değeri henüz tam anlamıyla anlaşılmamış bir alametifarika olarak görülüyor. Ancak çoğu insan, Bitcoin hakkında pek az şey biliyor.

Kripto’nun gerçek değeri de iyi anlaşılmamış veya muazzam bir kar potansiyeline sahip olduğu gözardı ediliyor olabilir.

Şimdi, Bitcoin nedir ve neden Bitcoin almalıyım sorularına yanıt olacak hususları sıralayalım:

  • %1000 kazandıracak bir piyango bileti

Neden olmasın? Sadece 21 milyon Bitcoin (BTC) var ve bunların bir kısmı da Roma‘nın kayıp altın paraları gibi sonsuza dek bulunmayacak.

Bitcoin, dünyadaki altının sadece yarısı kadar olsaydı, 200.000 dolarlık BTC olurdu. Tüm BTC’ler 1 trilyon dolar değerinde olsaydı, fiyatı 50.000 doların üstünde olurdu.

Fakat BTC şu anda, 7.400 dolardan işlem görüyor ve hatta 0.00000001 BTC (1 satoshi) gibi çok küçük miktarlar alma imkanı sunuyor. 

Bir sonraki dalgayı yakalamak istiyorsanız, hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekir. Sıfır bilgiyle böyle bir çılgınlığa atlamak, çok büyük kayıplara yol açabilir.

 Peki blockchain ve Bitcoin nedir, ne işe yarar?

Blockchain, merkeziyetsiz ve hükümetlerden bağımsız olarak oluşturulan yenilikçi bir teknolojidir. Neden Bitcoin almalıyım diye soranlar için söyleyelim:

Dünya ekonomi forumuna göre de kripto paraların arkasındaki bu teknoloji, geleceğe damga vuracak 6 trendden birisi.

Dahası, Almanya ve Çin gibi gelişmiş bazı ülkelerin hükümetleri, blockchain teknolojisinden, finansal sektör, yönetim ve idari hizmetler olmak üzere pek çok alanda istifade etmeyi hedefliyor.

Bunun yanı sıra, blokchain teknolojisinin finansal istikrarı arttıracağı vurgulanıyor. Örneğin, geçtiğimiz ay, Çin Merkez Bankası (PBOC) ve Şangay Ticaret Komisyonu, ticarette blockchain kullanımına yönelik desteklerini açıkladıkları ortak bir bildiri yayınladı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, blockcahin uygulamalarının, dijital finans, akıllı üretim, tedarik zinciri yönetimi ve dijital varlık ticareti gibi pek çok sektörde kullanılabileceğini dile getirdi.

Dahası günümüzde pek çok teknoloji şirketi, merkeziyetsiz yapısıyla ön plana çıkan bu teknolojiyi benimsiyor ve şirketlerini dönüştürmeye başlıyor. 

Kripto paraların arkasındaki teknoloji olan blockchaini benimseyen büyük ve köklü kurumların IPO girişimleriyle birlikte, Bitcoin sahibi olmak, bu patlamanın avantajlarından yararlanmanızı sağlayacak. Ve belki de bu, neden Bitcoin almalıyım sorusuna, en yerinde yanıt olacak.

  • Portföy çeşitliliği çok önemli

Genellikle yatırımcılar, diğer finansal araçların risklerinden korunmak için portföyünde biraz altın bulundurur. Bitcoin ve altın, güvenli liman olarak kabul edilen ve bu bakımdan birbirine benzetilen varlıklardır.

Bununla birlikte, Bitcoin’i saklamak daha kolaydır ve BTC daha hızlı satılabilir. Ayrıca uzun vadeli yatırım olarak daha fazla kar getirebilir.

Zira gelecekte daha büyük volatilite ile daha büyük karlar elde etmek istiyorsanız, %5.496,22 yatırım dönüşüne (ROI) sahip olan Bitcoin tam size göre.

Birbirinden oldukça farklı olan bu iki varlık arasında korelasyon olup olmadığı hala tartışılan bir konu.

Fakat, sanırım şunu söylemek yanlış olmayacak; hisse senetleri için kötü olan bir haber, Bitcoin’in işine yarıyor, en azından şimdilik durum bu.

Şu anda kötü haber ise Çin ticaret savaşı. Ticaret savaşları, hisse senetlerini olumsuz etkiler. Ve BTC’deki hareketler ve ticari görüşmeler sonucu ortaya çıkan iyi ya da kötü haberler arasında ilişki olduğu da bir gerçek.

“Peki hisse senetleri düşerken, neden Bitcoin almalıyım?”

Çünkü, hisse senetlerinde yaşanan ani bir düşüş, yatırımcıların panikle daha güvenli bir liman olarak düşünülen, Bitcoin gibi, hükümetlerin kontrol altına alamadığı merkezsiz varlıklara yönelmelerine neden olabilir.

  • Neden Bitcoin almalıyım?: Kullanışlılık

BTC nedir? Bitcoin ile bir şeyler satın alınbilir ve Bitcoin bankamatik kartlarını, Visa/Mastercard kabul eden her yerde kullanabilirsiniz.

Bitcoin ayrıca, B2B (firmadan firmaya işlemler) için de kullanışlı bir para birimidir. Dahası uluslararası ödemelerde Bitcoin kullanımı hızla artıyor.

Nitekim, B2B işlemlerde ürünlerin hızlı bir şekilde satın alınması ve tedarikçinin, gecikmeleri azaltmak için hızlı bir şekilde ödemeyi yapması gerektiği durumlarda Bitcoin kullanımı yaygınlaşıyor.

Bitcoin ile hem daha güvenilir, hem de daha düşük maliyetli büyük miktarlarda transferler gerçekleştirilebilir.

Ayrıca geleneksel yöntemler aracılığıyla, sözkonusu transferlerin gerçekleşmesi günler alabilir. Bu nedenle aciliyeti olan durumlarda, karşıdaki firma kabul ederse, BTC en iyi ödeme yöntemi olabilir.

Böyle bir durumda erken davranmak, çok geç kalmaktan her zaman daha iyidir. Ve Bitcoin efsanesinin hala başlarında olduğumuz gerçeğini göz önünde bulundurarak, her yatırımcı 1 dolar bile olsa, biraz Satoshi (Bitcoin’in en küçük birimi: 1 BTC = 0.00000001 BTC) almalı.

Çünkü Bitcoin, gelişmekte olan blockchain endüstrisi ile kripto sektörünün kralı olmaya devam edecek.

Yatırımcıysanız, hisse senetleri, tahviller, altın ve nakit paraya gibi çeşitli portföyler oluşturmak isteyebilirsiniz.

Şu günlerde bu yeni varlıklara yaptığınız yatırımla, portföyünüzü daha da çeşitlendirebilir ve yatırım risklerinizi azaltabilirsiniz.

Neden Bitcoin almalıyım : Bitcoin “al” çığlıkları atıyor!

Adamant Capital’in Kurucu Ortağı Tuur Demeester de, asıl Bitcoin boğa koşusunun şimdi başlayacağını iddia ediyor.

Ünlü kurucu, 2003 yılında yaşanan dotcom balonunda, IPO’ların %99’unun piyasadan silindiğini hatırlatarak, aralarından sıyrılan Amazon gibi BTC’nin de bugün, al çığlıkları attığını ifade ediyor.

 

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

 

İlgili Haberler

Ünlü Analist “Bitcoin Fiyatı Büyük Düşebilir!” Dedi ve Bu Seviyelere İşaret Etti

John McAfee: Bitcoin’in Yaratıcısının Kim Olduğunu Biliyorum

Ethereum bu hafta 2.000 doları geçebilecek mi? İşte kritik göstergeler!

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası