CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin ölçeklenme sorununu çözmeden yoluna devam edebilir mi?

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

İki yıldır neredeyse tam kapasite ile çalışan Bitcoin ağında son zamanlarda yaşanan sorunlar yatırımcıların keyfini kaçırmaya başladı. Bitcoin ölçeklenme sorununu çözmek için uzun süredir çalışıyor ancak kalıcı bir çözüm hala tam olarak bulunamadı.


Bitcoin ağındaki sorunlar fiyatı etkiliyor

Bitcoin fiyatı ile ağın kullanımı arasındaki pozitif ilişki herkesin malumu. Ne kadar çok kişi Bitcoin’e sahip olursa Bitcoin ağının kullanım oranı da o kadar artacaktır. Ancak bir süredir işlem sıklığı aynen devam etmesine rağmen Bitcoin ağından elde edilen gelirin düşmesi dikkat çekici.

Ağ gelirinin ve Bitcoin fiyatlarının düşmesinin sebeplerinden bir tanesi Bitcoin’in uğradığı enflasyon. Tıpkı Fiat paralarda olduğu gibi sistemin devam edebilmesi için yeni kaynakların yaratılması gerekir. Eğer madencilerin artan arzını karşılayamaz iseniz büyüme hızınız ve ağdan sağladığınız gelir düşüş gösterir.

Bitcoin ölçeklenme sorununu bir türlü çözüme kavuşturamaması bu düşüşün en büyük sebeplerinde bir tanesi. Yeni Bitcoin yatırımcılarının sayısında artış olsa bile Bitcoin ağında bu artışı karşılayacak yeterli derecede boşluk yok. Ağdaki sıkışıklığı gidermek için yakın geçmişte Lightning ağı yeni bir çözüm olarak sahneye sürüldü. Ancak mevcut duruma göre bu da ölçeklenme sorununu tam olarak çözüme kavuşturmadı.

Bitcoin ölçeklenme sorununu hemen çözmesi gerekiyor

Çok övülen Lightning ağının bekleneni bir türlü karşılayamaması da ayrı bir fiyasko.  Bitcoin’in güvenliği için blok boyutunda sınırlama yapan algoritma yüzünden Bitcoin ağı her geçen gün daha da sıkışıyor. Her işleme veri gerekeceği meydana gelen sıkışma işlemlerin daha uzun zamanda ve daha pahalı olmasına sebep oluyor.

Meydana gelen yoğunluk sebebi ile artan işlem ücretleri ve sistemin yavaşlığı müşterilerin isyan etmesine ve Bitcoin gemisini terk etmesine sebep oluyor. Bununla birlikte daralmaya başlayan hedef piyasa, Bitcoin için yakında sıkıntılı günlerin başlayacağına işaret ediyor.

Bitcoin blok boyutunun maksimum 1 MB ile sınırlı olması Bakkt vasıtası ile büyük piyasalardan gelen güçlü yatırımcıların en fazla serzenişte bulunduğu konu. Bununla birlikte, Bakkt vadeli işlemlerinde sahip olunan Bitcoin ile kullanılan Bitcoin arasındaki fark da dikkat çekiyor.

En son 2011’deki MT Gox krizinde yaşanan benzer durumda borsa batmıştı. Sahip olunan para ile borçlanılan para arasındaki devasa fark bazı ülkelerde bankacılık sisteminin iflas etmesine ve birçok bankanın iflas etmesine sebep oldu. (Bitcoin’in ölçeklenme sorunu Ethereum’dan daha büyük!)

 

Kaynak

İlgili Haberler

Son Dakika: Bitcoin 8 Bin Doları Kırdı! İşte Yatırımcıların İzlemesi Gereken Seviyeler

Coin Ajans

Bitcoin Tarihinde 1,5 Yıl Sonra Bir İlk! Fiyat Bu Seviyeleri Görebilir

Coin Ajans

Binance Analistleri Bitcoin, Ethereum ve Altcoin Piyasalarını Analiz Etti! İşte Tahminler…

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası