CoinAjans.com
Stellar Haberleri

Bitcoin opsiyon işlemleri artıyor: Bu iyi mi kötü mü? TAKİP ET

Bitcoin opsiyon işlemleri artıyor: Bu iyi mi kötü mü?
TAKİP ET 1
huobi_koinmedya

Halving’e birkaç gün kala Bitcoin fiyatlarında ciddi artışlar gözleniyor. Fiyatlarında yanında Bitcoin opsiyon işlemlerinde de rekor artış yaşanıyor. Halving’in hemen öncesinde artış gösteren opsiyon işlem hacmini iyiye mi kötüye mi yormalı?


Bitcoin opsiyon işlemleri artıyor: Bu iyi mi kötü mü?

Chicago Emtia Borsası (CME) Bitcoin opsiyon işlemlerine daha 2020 yılının Ocak ayında başladı. Bitcoin opsiyon işlemleri yeni bir türev ürünü olmasına rağmen Bitcoin yatırımcıları hemen bu ürüne uyum sağladılar. Çünkü geleneksel piyasalardaki opsiyon işlemlerinden bu yeni ürünün nasıl çalıştığı konusunda fikir sahibi idiler.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

CME Bitcoin opsiyon işlemleri dün rekor kırdı. Toplam 202 sözleşme gerçekleşti ve sözleşmelerin dolar karşılığı 10 milyar dolar. Bu rekor işlem hacmine Bitcoin piyasalarında son günlerde yaşanan bir canlılığın sonucunda ulaşıldı. Ancak bu rekor artış Bitcoin fiyatlarında halving arifesinde ya da hemen sonrasında ciddi bir düzeltmenin habercisi olabilir. Bu arada having’e 3 gün kaldığını hatırlatmakta yarar var.

Özünde Bitcoin opsiyon işlemlerinin artması piyasanın derinleşmesi ve riskin azalması konusunda iyi bir gelişme olarak okunabilir. Ancak Bitcoin piyasalarının riskli ve spekülatif piyasalar olması acaba dememize neden oluyor. Opsiyon işlemler, diğer vadeli işlemlerden farkı olarak sözleşme sahibine istediği zaman cayma imkanı tanıyor. Yani Bitcoin fiyatları çakılırsa opsiyon alan yatırımcıları bağlayan bir şey olmayacak. Sadece opsiyonun işletim ücretini ödeyecekler.

bybit_koinmedya

Aşağdaıki grafikte CME Borsasındaki Bitcoin işlem hacmindeki değişimleri görüyoruz ve değerlerin 3 kez zirve yaptığı dikkat çekiyor.

bitcoin opsiyonAşağıdaki grafikte ise Bitcoin fiyatlarında 2020 boyunca yaşanan gelişmeleri görüyoruz. BTC fiyatları 2020’de 3 kez zirve yaptı. Bitcoin fiyat zirveleri ile Bitcoin opsiyon işlem hacmi zirvesi kesişiyor. Ancak her opsiyon zirvesinin ardından Bitcoin fiyatlarında düzeltme yaşanıyor.

bitcoin opsiyonLütfen Bkz: Önemli Ethereum haberleri: Ethereum tahminleri ve Ethereum haber sayfası

Sonuçta iki seneryo karşımıza çıkıyor.

  • Bitcoin opsiyon işlemleri ve Bitcoin fiyatları ikinci bir zirve yapacak.
  • Bitcoin opsiyon işlemleri düşecek ve Bitcoin fiyatları ciddi bir düzeltme yaşanacak.

Kaynak

İlgili Haberler

Güncel Litecoin Teknik Analizi: LTC’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar TAKİP ET

Ernst & Young ve Ethereum iş birliği mi geliyor?

Bu ülkede Bitcoin ve kripto para madenciliği nükleer santrallerde yapılacak TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası