CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin.org için “tehlike altında” iddiası

kripto para haber coinajans

Bitcoin topluluğu için en önemli internet sitelerinden biri, belki de en önemlisi Bitcoin.org. Bu site, vaktiyle Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun kontrolündeydi ve onun tarafından kurulmuştu. Bununla birlikte zaman içinde hakimiyeti başkalarına geçti ve şimdi Cobra takma adını kullanan, kimliği gizli biri tarafından kontrol ediliyor. Cobra, aynı zamanda Bitcointalk.org’un da kurucularından.

Bugünlerde Cobra ile Bitcoin.org’un yöneticiliğini üstlenen Will Bins arasında sert bir çekişme var. Bins, 2009’dan bu yana tüm isimler arasında Bitcoin.org’a en çok katkı sağlayan kişi.

Cobra ile Bins arasındaki anlaşmazlığın sonucunda Cobra, Bins’i kovdu. Bins ise Cobra’yı siteyi tehlikeye atmakla ve kendi yararına yasa dışı davranmakla suçluyor.

Bins, “Birçok insanın Bitcoin Core yazılımının son sürümünü indirmek için kullandığı Bitcoin.org, şu anda tehlike altında. Cobra, erişimimi kesti ve sitenin kontrolünü ve beraberinde kod repolarını ele geçirdi. Cobra’nın ne tek ve yasal sahip olduğuna ne de bu sebepsiz şeyleri yapmaya hakkı olduğuna inanıyorum.” diyor.

Öte yandan Cobra ise Binns’in sadece bir üstlenici iken kısmi olarak sitenin sahipliğini istemeye çalıştığını söyledi. Cobra’nın kendisini haksız yere görevden aldığını savunan Binns, yasal mücadele için finansman arıyor.

İkili arasındaki tartışmanın fitili, Binns’in Mozilla’nın şirketine 75 bin dolara kadar hibe veya yatırım teklif ettiğini söylemesiyle yakıldı. Yayınlanan ekran görüntülerine göre Cobra, Binns’e parayı almasını söylüyor ancak kendisinin veya şirketinin Bitcoin.org’da herhangi bir sahiplik hakkı veya hissesi olmadığını açıkça belirtmesini istiyor. Ayrıca, “Mozilla’nın seni kişisel olarak desteklediği açık olmalı, burada hibe daha iyi olur ama şirketin üzerinde bir pay istiyorlarsa bu şirketin Bitcoin.org üzerinde herhangi bir payı olmadığını bilmeliler.” ifadelerini kullanıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin’de en büyük korkulardan biri tarih oluyor

Bir türlü bekleneni yapamayan XRP, Japonya’daki tahtını da kaybetti

Stellar (XLM) fiyatı, Kasım ayı sonundaki dalgalanmanın ardından düzeltmeye devam ediyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası