CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin performansı geleneksel marketlere göre çok daha iyi

bitcoin teknik analiz coinajans.com

Bitcoin performansı geleneksel marketlere göre çok daha iyi görünüyor.


Bitcoin ve kripto marketinin tamamı, geçen birkaç haftada global marketlerle birlikte hareket etti. Yeni oluşmaya başlayan bu varlık sınıfı, da önemli derecede bir satış baskısına maruz kaldı.

Bu yakın korelasyon, pek çok analistin ve yatırımcının, güvenli liman olarak gördüğü kripto paralara bakışını da değiştirdi.

koinmedya_brave

Bakınız:Bitcoin güvenli liman unvanını taşıyabilecek mi?

Buna rağmen şunu belirtmek gerekir ki, aylar süren periyodda Bitcoin performansı geleneksel marketlere fark attı. Bu da bazı analistlerin, global marketteki ciddi türbülansa rağmen kriptoların nasıl bu kadar iyi performans gösterdiği konusunda şaşkınlıklarına neden oldu.

Bitcoin performansı geleneksel marketlere göre çok daha iyi, ama korelasyon daha fazla düşmeye yatkınlaştırıyor

Bitcoin son birkaç haftadır ABD major hisse senedi endekslerini yakından takip ediyor. Bu beraberlik, BTC fiyatını 10,500 dolara ulaştıran yoldan geriye çevirdi ve önemli düşüşler yaşandı.

Yakın korelasyon bugün daha şeffaf bir şekilde görülüyor. Bitcoin günlük yükseltilerinden kabaca %7 değer kaybederek, 8,800 dolardan 7,700 dolara geriledi. Eş zamanlı olarak Dow Jones ve diğer önemli endeksler de %6’lık satıştan etkilendiler.

Twitter’in önemli kripto analistlerinden Jonny Moe, Bitcoin fiyat hareketinin S&P 500 vadelilerinin üstündeki hareketini gösteren ve yakın zamandaki çarpıcı korelasyonu açıklayan bir grafik sundu.

Her ne kadar Bitcoin temel olarak global marketler ya da global ekonomi ile korele olsa da, riskli yatırım statüsü, yatırımcıların diğer marketlerde risk algıladıklarında sermayelerini kriptodan da uzaklaştırmalarına neden oluyor.

BTC çok-aylık zaman diliminde hala gücünün işaretlerini gösteriyor

BTC bugün, global marketlerdeki yoğun satışın getirdiği zayıflıkla karşı karşıya olsa da, bir yıllık zaman çerçevesinde hisse senetleri piyasasından daha üstün performans gösterdiğini belirtmeliyiz. BlockTower Capital yönetim ortaklarından Ari Paul, kısa süre önce attığı bir tweette 2020 içinde görülen fiyat yükselişi hareketini değerlendirdi. Paul, hisse senetlerinin yılın başına göre %15 ve üstünde değer kaybetmesine rağmen Bitcoin için bu oranın hala %7 civarında olduğunu söyledi.

“BTC hala güvenli bir liman değil. Ben daima büyük bir miktar hisse satışıyla beraber düşeceğini öngörüyordum. Açıkçası nasıl tutunduğunu görünce şaşırdım. Yılın başından beri hisse senetleri %15 civarında değer kaybederken BTC için bu rakam %7 civarı. Fakat bir riskli varlık için iyi bir performans çiziyor.”

Her ne kadar lider kriptonun geleneksel marketlerle yakın korelasyonu geçen birkaç haftada dikkat çekse de, şunu akılda tutmak önemli: Bitcoin’in geleneksel marketlere göre performansı çok daha iyi. Bu da önümüzdeki haftalar ve aylarda daha da güçlenmesini sağlayabilir.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin ayı koşusu sona ermiş olabilir mi?

Coin Ajans

Haftalık bazda Bitcoin çirkin kırmızı mum formunu oluşturabilir mi?

Coin Ajans

Bitcoin grafiğinde golden cross! Güçlü bir ralli mi geliyor?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası