CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin Rallisi Sonrası “Aşırı Açgözlülük” Piyasayı Ele Geçirdi!

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Bitcoin (BTC) fiyatı Cuma günü erken saatlerde neredeyse 16.000 dolara ulaştı. Böylesine yaygın bir optimizmin geri dönüşü, yerel bir zirvenin yakın olduğunu gösterebilir.

“Aşırı Açgözlülüğün” geri dönüşü

BeinCrypto’da yer alan habere göre yakın zamanlardaki yükseliş hareketi Bitcoin piyasasında yenilenmiş güvene ilham verdi. Popüler “Korku ve Açgözlülük Endeksi (Fear and Greead Index)” artık “Aşırı Açgözlülüğe” işaret ediyor.

İndikatörün şu anki değeri 90 ve bu, 12 aydan uzun bir süredir ulaşılan en yüksek değer. En son “Extreme Greed (Aşırı Açgözlülük)” piyasayı etkisi altına aldığında 2019 pump’ı yaşanıyordu ve fiyatlar 13.000 dolara uzanmıştı.

Korku ve Açgözlülük Endeksi ayrıca bu yılın Ağustos ayında da Aşırı Açgözlülük seviyelerine yaklaşmıştı. Ancak geçen ay piyasa “korku” durumunda kaldı.

Gösterge, genel piyasa duyarlılığının bir ölçüsünü sağlar. 100 üzerinden bir skor elde etmek için piyasanın geri kalanına karşı volatilitesi, piyasa momentumu, sosyal medya duyarlılığı ve Bitcoin hakimiyetini dikkate alır.

Bu puan daha sonra Aşırı Korku, Korku, Nötr, Açgözlülük ve Aşırı Açgözlülük olarak gösterilir. Gösterge, ünlü Warren Buffett sözünden ilham alıyor: “Diğerleri açgözlü olduğunda korkun, diğerleri korktuğunda açgözlü olun.”

Bitcoin 16.000 dolara yakın

Göstergenin aşırı açgözlülüğe işaret etmesinin sebebi, Bitcoin’in son fiyat hareketidir. Ekim ayının başından bu yana, önde gelen dijital para birimi, fiyatına yaklaşık 5.000 dolar ekledi. Şimdi, 15.500 dolar civarında işlem görüyor. BTC, yaklaşık 3 yıldır görülmeyen seviyelerden el değiştiriyor.

Fiyatın yükselişine yön veren faktörler ise pazardaki olumlu gelişmelerin yanı sıra diğer piyasalarda süregelen belirsizliğin bir karışımı oldu. Makro görünüm açısından COVID-19 teşvik çabaları ve ABD Başkanlık seçimleri, yatırımcıların paralarını koyabileceği güvenli bir liman aramasına sebep oldu.

Yeni bir trend haline gelen başka bir şey ise, halka açık büyük şirketlerin nakit rezervlerinin bir kısmını Bitcoin’e ayırması. MicroStrategy, Square gibi şirketler; belirsiz bir makroekonomik resme karşı önlem olarak dijital para biriminde büyük pozisyonlar aldıklarını açıkladı.

Zirve yakın mı?

BeinCrypto’ya göre piyasa analisti The Moon’un (@ TheMoonCarl) yukarıda vurguladığı gibi, Aşırı Açgözlülük işaretinin geri dönüşü, yerel bir fiyat zirvesine işaret edebilir. Göstergeye ilham veren Buffett sözü, bir pazardaki aşırı güvenin genellikle bir düzeltmeden önce geldiği konusunda uyarır.

2019’daki boğa koşusu sırasında, 26 Haziran tarihinde Korku ve Açgözlülük endeksi 95’e ulaşmıştı. Coingecko’ya göre ertesi gün fiyat, çok-aylık bir düzeltmeye başlayıp Aralık sonunda 6.600 dolar civarında dibe ulaşmadan önce 12.996 dolara ulaştı.

Bununla birlikte, yaklaşan herhangi bir düzeltmenin 2019’da yaşanan kadar sert olacağını öne sürecek bir şey yok. Hatta birçok trader, bu pump’a yol açan fiyat hareketini temel  faktörler açısından geçen yıl olduğundan daha güçlü olduğunu savunuyor.

Son videolarında, YouTuber ve teknik analist Tone Vays bir geri çekilme çağrısında bulundu. Analiste göre bu tür düzeltmeler, uzun süreli fiyat artışları dönemlerinde önemlidir; çünkü destek noktaları oluştururlar ve potansiyel olarak daha sonra daha güçlü hareketlere yol açar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) kesin düzeltmeler yaptı, piyasa nereye gidiyor?

İşte Bitcoin büyük fiyat düşüşü ve 3 önemli nedeni!

Coin Ajans

Türkiye’nin Online, Sertifikalı ve Uygulamalı Eğitim Programı “CryptoCamp” Başlıyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası