CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin Teknik Analizi: 13 Aralık 2019

kripto para haber coinajans

7.000$ Seviyesinin Elde Tutulması Önemli.

Bitcoin’den Yeni Bir Rekor Mu Yoksa Dip Mi?

Merhaba,

Haftaya 7.600$’lardan başlayıp 7.100$’lara kadar düşen Bitcoin’in 7.000$’lar seviyesindeki bekleyişi devam ediyor. Bu bekleyişin önemli olduğunu en azından bu seviyede tutunmayı başarmasının boğaların güçlerinden hala çok fazla bir şey kaybetmediklerini gösterdiğini söyleyebiliriz. Bazı kripto analistleri boğa baskısının arttığını bazı analistler de baskının aşağı yönde daha güçlü olduğunu dile getiriyorlar. Her iki yöne de eğilimli olan fiyatın bir anda ve hızlıca yönünü tayin edip önemli bir hamle yapacağına ve buna hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekelim.

Haftalık ve günlük grafikler üzerinden fiyatın son durumunu ve neler yapabileceğini inceleyelim.

Haftalık grafikte bizi uyaran ve dikkatimizi çeken bir geçmiş fiyat hareketi var. Fiyatın geçmişinde yaşanan bu uyarıyı ciddiye almanın yanı sıra yakından takip etmenin önemi son derece büyük.

Şöyle ki;

Grafikte gördüğünüz 1 numaralı dikdörtgenin içindeki fiyat hareketi 2 numaralı dikdörtgenin içindeki fiyat hareketiyle büyük benzerlik taşıyor. Mart 2018’de başlayan 1 numaradaki fiyat hareketi grafikte gösterilen tampon bölgeyi aşağı doğru kırmayı başarıyor. Ardından fiyat kendisini 3.000$’lar seviyesinde buluyor. 2 numaradaki fiyat hareketinin bu benzerliği ciddi bir endişe oluşturmalıdır. Bu nedenle 7.000$ kalesinin elde tutulması büyük önem taşıyor. Fiyat bu seviyenin hemen altındaki tampon bölgenin içinde bir süre ralli yapar ve tarihteki ikizi gibi kendini yeni bir dipte bulabilir. Fakat 7.000$ elde tutulmaya devam edilip üzerine yeni kazanımlar da eklenirse bu durumda fiyat tampondan büyük bir kaçış yaparak bu sefer yeni bir rekor denemesi için yola çıkar. A elipsinin içinde olduğu gibi fiyatın tampon bölgeden çıkmak için kedi sıçrayışları olacaktır. Geçmişinde olduğu gibi bu sıçrayışlar hızlı geri çekilmelerle son bulabilir. B elipsinin içinde olacakları yakın takibe almanın önemine dikkat çekerek günlük grafiğe göz atalım.

Fiyatın tarihinin tekerrürlerle dolu olduğunun bir başka kanıtı diyebileceğimiz günlük grafik.

Buna göre yeni ve büyük bir fiyat artışı yaşanabilir.

Şöyle ki;

Fiyatın geçmişinde yaşanan parabolik artış Bitcoin’in tarihi bir zirve yapmasına neden olmuştu. Bu zirvenin ardından düşüşe geçen fiyat kendisini taklit eden bir yapıyı tekrar oluşturmaya başladı. “Benzer yapılar ve ardından yaşanan düşüş” şeklinde işaretlenen üçgen oluşumlarından sonra ortaya çıkan 5 hareketin oluşturduğu yapının bir benzeri son günlerde neredeyse birebir bir yapı içinde tekrar oluşmaya başladı. Geçmişte bu 5’li hareketin ardından yeni bir parabolik artış gerçekleşti. İşte bu noktada sorulması gereken ve heyecan yaratan sorunun cevabı grafikteki yeşil ok ile gösterilmiştir.

Haftalık grafikte işaret edilen tampon bölgenin önemi biraz daha artarken, tamponun içine girilmeden 7.000$ kalesinin elde tutulmaya devam edilmesi ve üzerine yeni kazanımların eklenmesi günlük grafikteki senaryonun gerçekleşmesi anlamını taşır. Los Angeles Times’ın dün yayımladığı Olga Kharif’e ait yazıda anlatılan Bitcoin balinaları ve bazı Bitcoin cüzdanlarında bulunan yüklü miktarlara sahip kişilerin piyasaya müdahale etmeleri ihtimalini de göz önünde bulundurarak yeşil oka yine de bir miktar şüpheyle yaklaşmak gerekir. Söz konusu yazıdaki Bitcoin sahipleri fiyatın doğal seyrine etki edecek hamleler içinde bulunmazlarsa –ki bu onların işine gelir, yeşil ok şüphelerden arınabilir.

Yakın zamanda ya yeni bir rekorun ya da yeni bir dibin oluşumuna tanıklık edeceğiz…

21-22 Aralık tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Teknik Analiz Sanatı Eğitimi fırsatını değerlendirmek isteyenler için son başvuru tarihi 19 Aralıktır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

 

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

İlgili Haberler

Şaka değil – Bitcoin 100.000 dolara yükseldi! TAKİP ET

Hedef neresi? “Bitcoin, yeni bir kırılmanın eşiğinde”

Kurumsal yatırımcıların ilgi göstermediği yaklaşık 70 kripto hedge fonu bu yıl kapandı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası