CoinAjans.com
Kripto Analiz

Bitcoin Teknik Analizi: 20 Ocak 2020

teknik eğitim haberler

Bitcoin 9.000$’in Üstünü Başaramadı… Sırada Ne Var?

Merhaba,

2020 yılının ilk en yüksek değerine ulaşan Bitcoin ve onu orada tutmayı başaramayan boğalar yaralarını temizlemeye devam ederlerken, ayılar yıpratıcı bir darbe daha vurma peşindeler. 9.100$’ı hızla aşan fiyatın bir anda ve yükseldiği hızdan daha hızlı bir şekilde dakikalar içinde bir uçurumun içine düşmesi boğaların tüm planlarını alt üst etti. Şimdilik kaydıyla ertelenen boğa planının yerini doğal olarak ayı planları alacak ki, bu da Bitcoin fiyatını bir miktar aşağı çekecek. Gelin hep beraber bunun neden ve nasıl yaşanacağının işaretlerine bakalım.

1-  Aşağıdaki günlük grafikte bir boğa flaması yaptıktan sonra hızlı ve kararlı bir şekilde yükselen fiyat, kısa birkaç ralliyi takiben tekrar yukarı doğru bir hamle yapıyor. Ancak bu noktada hesaba katılmayan önemli bir unsur olan MA 200’e çarpıyor. MA 200 tarafından ret edilen fiyatın daha fazla yukarı gitme şansı bulunmuyor. Bunun nedenlerini birazdan diğer grafiklerde fiyatın geçmiş hareketleriyle örtüştüreceğiz.

Bitcoin Teknik Analizi: 20 Ocak 2020 5

2-   Aşağıdaki aynı günlük grafikte, Mart, Nisan, Mayıs, Temmuz ve Ekim 2018 tarihlerinde MA 200’ün fiyatı ret ettiği, Eylül ve Ekim 2019’da aynı reddin tekrarlandığını görebiliyoruz. 9.100$’ın üstüne yaptığı 19 Ocak 2019 tarihli hamlesinin geçmişte olduğu gibi yine MA 200 tarafından ret edilip aşağıya doğru bir geri çekilmeyle sonuçlanma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin Teknik Analizi: 20 Ocak 2020 6

3-   Günlük grafikte mavi karelerle gösterilen fiyat hareketlerinin bir benzerinin kırmızı kare ile gösterilenle aynı olmasına ek olarak; mavi karelerin içindeki mavi yuvarlakların kırmızı karenin içindeki kırmızı yuvarlakla olan benzerliği de fiyatın iki farklı hamle yapabileceğine işaret ediyor. İlki; fiyat MA 200’e doğru tekrar bir hamle yapacak ama sonrasında bir düşüş yaşanacak. Ya da ikincisi, fiyat MA 200’ü tekrar test etmeden 7.700$ ile 7.500$ aralığına doğru gerileyecek.

Bitcoin Teknik Analizi: 20 Ocak 2020 7

4 ve son olarak; haftalık grafikte kötü bir gidişatın ardından iyileşme belirtileri veren bir fiyat hareketine sahibiz. Ters omuz baş omuz (TOBO) yapısının net bir şekilde görülmesi ve fiyatın geçmişte bu yapıyla uyumlu çalışması nedeniyle önce bir düşüş ve ardından ciddi bir yükseliş bekleyebiliriz. TOBO’nun gerçekleşmesi durumunda fiyat sağ omuzu oluşturacak ve 7.400$ ile 7.700$ arasında sıkışacak. Takip eden süreçte 10.400$ denemesi ve 11.500$’a kadar bir çıkış söz konusu olabilecek.

Bitcoin Teknik Analizi: 20 Ocak 2020 8

Unutulmaması gereken günlük ve haftalık grafiklerdeki oluşumların ya da yapıların gerçekleşme zamanlarının birbirinden çok farklı olduğudur. Günlük bir grafik incelenirken fiyat hareketlerini bir haftaya kadar indirgeyebileceğimiz gibi, haftalık grafik incelenirken de bu hareketleri en az bir ay olmak üzere daha uzun bir vadede değerlendirmek gerekir.

Akılda tutulması gereken bir diğer konu da özellikle Bitcoin fiyat hareketlerinin bir anda ve hızlıca yön değiştirme yeteneğine sahip olduğu gerçeğidir. Örneğin dünkü fiyat hareketi 8.450$ ile 9.170$ arasında ve 720$’lık farkla bir günde gerçekleşti. Bu nedenle her türlü ani değişimlere açık olunması gerektiği konusunu hatırlatmakta fayda var.

25-26 Ocak tarihlerinde İstanbul’da Teknik Analiz Sanatı Eğitimine katılmak isteyenler için başvuru linkleri aşağıdadır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

 

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

İlgili Haberler

Cosmos ve Ethereum fiyat analizi: ATOM ve ETH için teknik göstergeler ne söylüyor?

Kemerleri bağlayın: Popüler Altcoin yeni bir artışa hazırlanıyor

XRP, Maker, Ontology fiyat analizi: 09 Ocak

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası