CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin transferi ne kadar sürer?

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin transferi ne kadar sürer? Bu yazımızda sizlere standart bir Bitcoin transfer işlemi sırasında gerçekleşen eylemleri ve süreci anlatacağız.


Bitcoin Transferi Nedir?

Bitcoin transferi, dijital varlığın bir cüzdandan başka bir cüzdana aktarılması işlemidir. Örneğin elinizdeki 1 BTC’yi arkadaşınıza iletmek istiyorsunuz. Bu talebinizi blockchain ağına aktarmalı ve ağdaki işlemcilerin (madenci) bu talebinizi onaylamasını beklemelisiniz. Bu eylem için temelde 3 parametreye ihtiyaç var.

  • Girdi: Arkadaşınıza göndereceğiniz BTC’nin bulunduğu bir hesaba ihtiyaç var
  • Miktar: Göndermek istediğiniz Bitcoin miktarı belirlenmeli
  • Çıktı: BTC göndermi yapılacak cüzdanın adresi gerekli

Bu 3 parametre belirlendiyse geriye artık emri blockchain ağına göndermek kalıyor. Bitcoin blockchain ağı madenciler tarafından sürekli güncellenir. Her bir emir işlem sırasına göre dizilir ve bloklara kaydedilir.

Madencilik prosedürü aslında oldukça karmaşıktır. Ancak temeli karmaşık şifreli denklemlerin çözümüne dayanır. Madenciler öncelikle gerçekten sizin hesabınızda BTC olduğunu doğrularlar. Sonrasında ise varlığı doğrulanan arkadaşınızın BTC adresine gönderimi gerçekleştirirler. İşlem gerçekleştikten sonra hesabınızdaki BTC adedinin 1 azaldığını, arkadaşınızın hesabının ise 1 BTC arttığını sisteme kaydedip genele ilan ederler.

Bitcoin Transferi Ne Kadar Sürer?

Bitcoin transferi ne kadar sürer

Genel kanının aksine Bitcoin işlemleri anlık gerçekleşmez. İşlemin doğrulanması dakikalar hatta saatler alır. Kimi zaman ise süre günler mertebesine kadar yükselir. İşlem süresi tamamen blockchaine bağlıdır. Daha verimli bir blockchain ağı tesis etmek için birden çok emir işlemi bir araya getirilir ve tek blokta depolanır. Bitcoin protokolüne göre Bitcoin blok oluşturulma süresi 10 dakikadır.

Şurası bir gerçek ki Bitcoin’in popülerliği 2017 sonundaki ani yükselişi ile tırmanışa geçti. Bu tarihten sonra ağın daha fazla işlem yüküne maruz kaldığı biliniyor. Bitcoin yazılımı gereği her bir bloğun maksimum boyutu sınırlıdır. Bu yüzden mevcut bloğa yazılamayacak emirler Bitcoin Mempool Bitcoin hafıza havuzunda sıraya alınır. Geçtiğimiz günlerde bu havuzda biriken işlemler Binance emirleri yüzünden zirve yaptığı için blockchain ağında kısmi temizlik faaliyeti yürütülmüştü.

İşlem Doğrulama

Bitcoin protokolü gereği bir işlemin tamamlanması için ağ üzerinde 6 ayrı madenciden onay alması lazım. Her bir onayın ortalama 10 dakika aldığı düşünülürse bir BTC transferi normalde 60 dakikada tamamlanır.

Bu süre bankacılık işlemleri ile kıyaslandığında uzun gibi gelebilir ancak parayı başka bir ülkedeki banka hesabınıza gönderiyorsanız muhtemelen birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Bitcoin ağı için ülkeler veya sınırlar yoktur, yalnızca BTC cüzdanları vardır.

Bitcoin’in popülaritesi arttıkça işlem için bekleme süresi de artmaktadır. Zira Bitcoin’in en temel sorunu ölçeklenme, yani birim zamanda onaylanan işlem sayısının düşüklüğüdür. Bu yüzden bir Bitcoin transferi bazen 30 dakika içinde gerçekleşirken bazen süre 10 saati bile geride bırakabiliyor.

Bitcoin ölçeklenme sorununa karşı geliştirici ekip şu ana kadar 2 ürün ortaya koydu. Bunlardan biri Segregated Witness (SegWit) ve Lightning Network (LN)

Bitcoin Transferi Nasıl Kontrol Edilir?

Bitcoin transferleri zannedildiğinin aksine gizlilik içermez. Aksine, fazla şeffaftır. Herhangi bir Bitcoin transferi blockchain ağına bildirildiği için ve ağ zaten doğası gereği kamuya açık olduğu için işlem prosedürü kolayca takip edilebilir. Bunun için herhangi bir Bitcoin Explorer sitesini kullanmanız yeterli.

Alıcı adresi sisteme girerek Bitcoin transferinin gerçekleşip gerçekleşmediğini kolayca gözlemleyebilirsiniz.

İlgili Haberler

Twitter CEO’su: Bitcoin ve Blockchain Finansal Özgürlüğün Karşılığı!

Piyasanın Sessiz Kazanan Altcoin’inden Bitcoin Rekoru! “Yeni ATH’ler Ufukta”

Coin Ajans

İngiliz Şirket Nakit Rezervinin Yüzde 10’unu Bitcoin’e Ayırıyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası