CoinAjans.com
Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin trend dönüş sinyalleri güçleniyor

bitcoin teknik analiz coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin trend dönüş sinyalleri artıyor. Kasım ayında 6500 dolara düşerek yatırımcıları korkutan BTC kısmen de olsa güven vermeye başladı.


Bitcoin trend dönüş sinyalleri artıyor

Bitcoin 25 Kasım’da 6500 dolara geriledi. Bu tarihten sonra yaptığı ataklarla 7800 dolara kadar yükseldi. Şimdilerde ise 7500 dolar desteğinde tutunma çabası içinde. Peki hakim yön hala aşağı mı?

Kimi analistler Bitcoin’in 8000 doları aşamamış olmasını, düşüş eğiliminin devam ettiği şekinde yorumluyor. Biraz önce de belirttiğimiz gibi Bitcoin 7800 dolara kadar yükseldi ancak devamını getiremedi. Kritik direnç hatlarının çalışması Bitcoin’in yeni dipleri yoklayacağı manasına gelebilir.

Bitcoin ağındaki hareketliliği gözlemleyen Glassnode firması, on-chain transferlerde artışın olduğunu belirtiyor. Bu artış tarihsel olarak incelendiğinde fiyat artışını tetikleyebilecek bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Yukarıdaki araştırma Bitcoin’de dibin geride kalmış olabileceğini işaret ediyor. Bu yüzden yapıan iyimser analizler safına katılıyor. Bir de fiyat grafiğini gözlemleyerek analiz yapanlar var. Bu analister karışık görüşlere sahip olsa da son zamanlarda birbirine yaklaşan eğilimler sergilemeye başladılar.

Yukarıdaki tweette açık bir şekilde yükselişi işaret eden analize yer verilmiş. Bitcoin dip noktada ters omuz baş formasyonu (grafikte SHS noktaları) oluşturmuştu. Bu formasyon normalde yukarı kırması beklenirken aşağı kırdı ve daha farklı bir formasyona dönüştü.

Teknik analiz dilinde Adem ve Havva yani Adam and Eve denilen formasyon canlı olarak karşımızda duruyor. SHS yani ters omuz baş formasyonu “Adam”, sonrasında oluşan çanak ise “Eve” halini aldı. Adem ve Havva formasyonu yukarı yönlü fiyat tetiklemesi yapması ile meşhurdur.

Fiyat sarı yatay çizgi ile gösterilen dirence ulaştıktan sonra bir süre yatay seyredebilir. 7800 dolardaki bu direnç kırıldıktan sonra ise asıl yükselişin başlaması olası.

Peki grafikte C ve H olarak tanımlanan kısımlar neyi anlatıyor? C ve H harfleri Cup ve Handle kelimelerinin baş harfleri. Yani 7800 dolar direncinin tam altında “Fincan ve Kulbu formasyonu” oluşması kuvvete muhtemel. Fincan ve Kulbu formasyonu da bir diğer yükseliş patterni olarak ümitleri artırıcı etki yapıyor. İdeal Fincan ve Kulbu formasyonu aşağıdaki gibidir.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Fincan ve kulbu

İlgili Haberler

2013’ten beri Bitcoin 4’üncü büyük krizini yaşıyor

Coin Ajans

Son düşüş dalgası Bitcoin’i makro hedeflerinden saptırır mı?

Coin Ajans

Grafik kendini tekrarlarsa Bitcoin kısa vadede 10000 dolara çıkabilir

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası