CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin tüm zamanların rekorunu ne zaman kırabilir?

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin tüm zamanların rekorunu tekrar kırabilir mi? 2009 yılında piyasaya adım attığından bu  yana yaşadığı döngüler bize bir fikir verebilir mi? Son döngünün tekrarlamasına 459 gün kalmışken Bitcoin’den ne bekliyoruz?


Bir sonraki boğa koşusu ne zaman?

Bitcoin tüm zamanların rekorunu ilk 2017 Aralık ayında kırmıştı. Kripto dünyası o tarihten bu yana BTC’nin tekrar aynı fiyata ulaşmasını bekliyor. Kritik 1000 dolar barajını ise Kasım 2013 yılında 1,156 dolarla aşan Bitcoin, 1170 gün sonra 19,891 dolar gibi bir fiyata ulaşmıştı. O günden bu yana 711 gün geçti. Bu süre zarfında çok iniş çıkışlar yaşayan Bitcoin en sonki rekor fiyatına pek yaklaşamadı.

Kripto para piyasası ve Bitcoin 2018 kışından sonra iyileşme belirtileri gösterdi ama kışın bittiğine inanmayanlar da az değil. 7 Aralık 2018’de Bitcoin sabah 08:05 civarında 3,306 dolar seviyesine kadar indi. Ancak o düşüşten bu yana kayıplarının yarısını yeniden kazandı. Bu gelişme, piyasanın hala umut vaad ettiğinin bir göstergesi. Hatta Haziran’da ulaştığı 13,311 dolar fiyatıyla %320 gibi bir değer kazanması, gelecek adına çok pozitif bir işaret olarak kabul edildi. Ancak Bitcoin tekrar 7 bin dolar civarı bir fiyata gerileyince beklentiler de düştü tabi. Bu son dip seviye insanların tekrar Bitcoin kışının devam edip etmediği yönünde kuşkular duymasına yol açtı. Ama 24 Ekim’de fiyat 7,446 dolardan 10,021 dolara çıktı. O zamandan beri de fiyat fiyat dalgalı bir seyir içinde en son 6,400 dolara kadar düştü. An itibariyle Bitcoin 7,314 dolarda. Peki nedir bu iniş çıkışların nedeni?

Bitcoin hangi faktörlerden etkileniyor?

Bir kaç gün önce Bitcoin % 5-7 arasında bir değer kazandı. Kripto piyasasının altcoinlerinde ve Bitcoinde yeniden bir toparlanma işaretleri görülmeye başlandı. Bu durum bizi yeniden umutlandırdı. Ne kadar süre sonra yeni bir Bitcoin rekoru göreceğimizi tahmin etmek için en son rekor fiyat ne zaman gelmişti ve o zamanki şartlar neydi ona bakalım. Tarihsel verilere göre 30 Kasım 2013’de Bitcoin 1,100 doları ilk kez buldu ve tekrar bu seviyeyi geçmesi için arada 1170 gün gibi bir zaman geçti. Ardından 2017 Şubat ayında bu seviyeyi aştı. 2013 de fiyatı yükselten çeşitli nedenler vardı. Mt Gox, Kıbrıs Bankası krizi, Çin’in talebi gibi.

Benzer şekilde perakendeci talebi, kurallı BTC vaadelilerin verdiği heyecan, Yunanistan ve Venezuela’daki ekonomik problemler, Güney Kore’den gelen talep ve ICO bombası gibi etkenler 2017 Bitcoin rekor fiyatını belirledi. Şikago Opsiyon Borsa Yönetim Kurulu Bitcoin vadelileri başlattı ve CME Grubu (Şikago Ticaret Borsası) BTC türev ürünleri  ile onu takip etti. 2017 13 Şubattan 17 Aralık’a kadar BTC %1,629 değer kazandı ve şu andaki tüm zamanların rekor fiyatına ulaşmış oldu.

İlk tüm zamanların Bitcoin rekor fiyatından bu yana 711 gün geçti

Bitcoin fiyatı 20,000 dolara ulaştıktan sonra, bir takım başka faktörlerin etkisi ile aşağı doğru düşmeye başladı. Güney Kore’deki  kurallaşma ile ilgili sorunlar, Amerika’daki sertleşen düzenleme yaklaşımları, Avrupa Birliği ve diğer bölgelerde yaşanan ICO piyasasının adli ve yasal sorunlara karşılaşması gibi nedenler piyasanın irtifa kaybetmesine neden oldu.

Yinede tarihsel yaklaşımla bakarsak, 2013 rekoru ile 2017 rekoru arasındaki süreyi göz önüne alınca önümüzde 459 gün var.  Şu ana kadar ilk rekordan bu yana 711 gün geçmiş durumda.

Kripto para ile ilgilenen traderlar da artık sabırlarını zorlamaya başladılar. Bununla ilgili Twitter paylaşımları ardı ardına geliyor. Bir twitter kullanıcısı şöyle bir paylaşım yapmış: “Tarihsel  veriler Bitcoinin belli bir döngü yaşadığını ve bunun 3573 günde bir gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Ancak bu döngüde yıllarca düşük seviyede bir fiyat gözlemliyorsunuz sonra aniden yükseliyor belki bir kaç gün ya da çok az bir süre sonra ardından tekrar düşüyor. Bu süre içinde traderlar da sabırsızlık, heyecan öfke, korku her türlü duyguya da rastlamak mümkün. Anlaşılan sağlığımız açısından dikkat etmemiz gerek çok nokta var” diyor . Bir diğeri ise ” 707 gün ayı piyasası yaşıyoruz. Lütfen artık bir ara verelim.” şeklinde beklentisin dile getiriyor.

25 Kasım’da BTC fiyatı aşağı doğru giderken bir  diğer twitter kullanıcısı aşağıdaki sözleri paylaştı:

“Yüzde oranları açısından 2014 dip noktasında neredeysek yine oradayız. Ayı piyasasının patlaması çok ani ve çok anlamsız oldu. Bu uzun süren düzeltme ise normal. Piyasalar asla kendini tekrar etmez ama her döngüde şiirsel bir uyum vardır. Bu yaşadığımız şiirin 3.  dizesi.”

Bekleme süresi çok uzun oldu aslında ve insanlar sabırla beklemenin onlar adına büyük kazançlar getireceğine inanıyorlar ama hani derler ya o da bir yere kadar. Eldeki veriler piyasa türbülansına rağmen BTC’nin destek hattının bozulmadan kaldığını gösteriyor. Tarihsel sürece bakıp bir tahminde bulunabiliyoruz ama yinede kestirmek çok güç. Kripto piyasasının etkilendiği çok çeşitli faktörler söz konusu olunca şudur demek imkansız, sadece tahminde bulunabiliyoruz ve bizde artık sabrımız nereye kadar gidecek merak ediyoruz.

Bitcoin elbet hak ettiği seviyeye gelecek bunun artık geriye dönüşü yok ama ne  zaman ve nasıl onu sabrımızı bitirmeden beklersek göreceğiz.

Kaynak

 

 

İlgili Haberler

Uzmanlar Açıkladı: FED’in Likidite Operasyonu Bitcoin ve Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek?

Coin Ajans

Yarım milyar dolarlık Bitcoin balina hareketi – Endişelenmeli miyiz?

Coin Ajans

Bitcoin balina manipülasyonu kurbanı mı oldu?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası