CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin ve Altcoin Traderları Yüksek Arbitraj Fırsatları Yakaladılar

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Bitcoin (BTC) baş dönmesine neden olan kazançlar yaşadıkça, kripto para birimleri geleneksel pazarların arkasından takip ettikleri veya geride kaldıkları bir dönemden ayrışma yaşıyor. Aslında, kripto pazarındaki fiyatlar, arbitraj tüccarlarının kolayca kâr elde etmek için Bitfinex ve diğer borsalar arasında ticaret yapabildikleri kadar dik bir artış eğilimi görüyor.

CoinDesk’in Bitcoin Fiyat Endeksine göre Bitcoin, son 24
saat içinde yüzde 15’in üzerinde yükseldi ve Perşembe günü 20:30 UTC’de 6.206 $
seviyesinden el değiştirdi.

Bu arada, Nikkei 225 endeksi Perşembe günü 05:00 UTC de yüzde 1 düşüşle kapandı. Yaşananlar dikkat çekici, çünkü son zamanlarda kripto tüccarları, geçtiğimiz hafta kısa bir korelasyon oluşturan sinyaller için Asya merkezli pazarlara ve Nikkei gibi endekslere bakıyordu.

Bitcoin satış noktası sağlayıcısı DigitalMint’in kurucu
ortağı ve başkanı Marc Grens, “Bitcoin’in Nikkei 225 gibi geleneksel bir
endeksle korelasyonunu görmek ve yine bitcoin’in değerli metaller gibi
geleneksel değer ölçütleriyle bir korelasyon yaşadığına şahit olmak gerçekten
çok şaşırtıcıydı. Bitcoin protokolünün oluşturulmasından bu yana, bitcoin
sahiplerinin ayı piyasası karşısında nasıl davrandıklarını ilk kez gördük.”
diyor.

Veri toplayıcı CryptoCompare’e göre, Coinbase, Bitstamp ve
Bitfinex’in 24 saatlik borsa hacminde yüzde 19’luk bir artış görülmesiyle
birlikte kripto para birimi borsalarındaki hacimler sıçradı.

Peki, sıçramanın nedeni nedir? Daha yüksek kripto volatilitesi, yatırımcıların para kazanmak için daha fazla fırsat gördüğü anlamına gelir.

bitcoinspxvolatility_march19_coindeskresearch

Londra merkezli dijital varlık firması Bequant’tan Denis Vinokourov, “Volatiliteyle ilgili kar alma ve likiditenin bir dereceye kadar normalleşmesinin fiyatların toplanmasının ardında yatan sebep olduğu anlaşılıyor” diyor.

Bitfinex borsasında, Bitcoin 09:00 UTC’den sonra, Coinbase ve Bitstamp gibi borsalara kıyasla bazen 20 $ daha düşük bir fiyatla satılıyordu. Bu, trader’ların daha ucuz borsada bitcoin satın almasına (örneğin Bitfinexte) ve aynı anda fiyatların daha yüksek olduğu borsada bir arbitrajda satılmasına izin veriyor.

btc900

Aradaki fiyat farkı daraldı, daha sonra saat 17.00 UTC’den sonra tekrar devam etti ve spreadler zaman zaman 30 doların üzerine çıktı.

btc1700

Yatırımcılar bu fırsatı sadece Bifinex’te bulmadılar. BitMEX’in bitcoin üzerindeki sürekli sözleşmeleri her sekiz saatte bir gerçekleşir ve şu anda bunları 8 temel puan (yüzde 0.008) kadar satın alanlara ödeme yapmaktadır. Tüccarlar böylece BitMEX’te bitcoin kalıcı vadeli işlemler satın alabilir ve aynı anda tezgah üstü (OTC) pazarlarda satış yapabilir ve temel ödemeleri tahsil edebilirler. BitMEX, yatırımcıların koydukları tutardan 100 kat daha fazla faydalanmalarını sağlar.

Chicago’daki DV Zinciri Ticaret Müdürü David Vizsolyi, “Satış akışımızın çoğunu trade kısmından değil, temel işlemlerden görüyoruz” diyor.

Ethereum (ETH), Bitcoin karşısında kısa bir süre düştü, çünkü Coinbase gibi borsalardaki BTC / ETH kuru, 17:00 UTC saatinde 10 günlük hareketli ortalamanın altında hareket eden bitcoin’de ethereum’un fiyatlandırıldığını gösterdi. Bu, her iki varlığın fiyatları yükselse de, trader’ların Ethereum sattığını ve bitcoin aldıklarını gösteriyor.

ethbtc

Bu hamle kısa sürdü. Aynı saat içinde, eğilim tersine döndü,
Ethereum daha sonra bitcoin üzerinde daha güçlü kazançlar gördü. Yazım
sırasında Ethereum 24 saat içinde yüzde 19 arttı.

Başka yerlerde, döviz piyasaları kargaşa içindeydi ve bu da
doların diğer fiat para birimlerine karşı güçlenmesine neden oldu. S&P 500,
Perşembe 20:00 UTC itibariyle sadece yüzde 0,2 oranında arttı.

Günün diğer göz kamaştırıcı kripto para kazananları arasında her ikisi de yüzde 40 oranında artış gösteren Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) yer alıyor. Yatırımcılar ayrıca 24 saatlik işlemde yüzde 30 artışla DASH’tan öneli kar elde ettiler. Tapie merkezli ticaret şirketi Kronos Research’ten Jack Tan, “Dash ve diğer kripto paralar büyük bir toparlanma yaşıyor. Burada düşüşler konusunda oldukça yükselişteyiz ”diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

Japonların gözdesi Bitcoin ve XRP

Coin Ajans

IMF Yetkilileri CBDC Raporu Yayınladı: İşte Detaylar

Ünlü Gazeteci Erkan Öz Kara Pazartesi’yi Yorumladı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası