CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

Bitcoin yeni bir kilometre taşı daha kaydetti! TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com
“koinmedya_holdex_finance”

700.000. blok ile Bitcoin yeni bir dönüm noktasına ulaştı! Madenciler 11 Eylül’de 700.000’inci bloğu kazarak, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin için önemli bir kilometre taşı kaydetti. Peki bu ne anlama geliyor?

Bitcoin yeni bir dönüm noktasında!

Madenciler bugün (11 Eylül’de) 700.000’inci bloğu kazdı. Bitcoin yeni bir kilometre taşı daha kaydederken, 100.000 blok üretmek Bitcoin madencilerinin yaklaşık iki yılını aldı.

Toplam arzının %89,58’i çıkarılırken; dolaşımdaki toplam kripto para sayısı şu anda 18.812 milyona ulaştı. 19 Ekim 2019’da 600.000 blok kazdıktan sonra, madencilerin yeni bir dönüm noktasına ulaşması 693 gün sürmüştü.

O zamanlar, Bitcoin fiyatı yaklaşık 7.960 dolardan işlem görüyordu. Kripto para birimi, 600.000’inci bloğun kazıldığı günden itibaren %463 artış kaydetti. Yazımızı yayına hazırladığımız sırada ise 44.835 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin yeni bir kilometre taşı daha kaydetti!

Ortalama her 10 dakikada bir yeni bloklar oluşturulur, ancak bir blok üretmenin tam olarak ne kadar süreceğini tahmin etmek imkansızdır. Madencilik zorluğu çok yüksek olduğunda, blok üretimi büyük ölçüde yavaşlayabilir.

Tek bir bloğun kazılması 10 dakika sürebileceği gibi bu süre çok daha uzun da olabilir. Nitekim son on yılın kayıtlara geçen en uzun blok üretim süresi 122 dakikadır.

Bu yılın başlarında Çinli madenciler, ülke çapındaki baskı nedeniyle ekipmanlarını kapatmaya başladıktan sonra, Bitcoin tarihindeki en büyük negatif zorluk ayarlamasından önce bir blok üretmek için gereken ortalama süre yaklaşık 13 dakikaya yükselmişti.

Bitcoin madencileri, şu ana kadar dolaşıma yaklaşık 18 milyon adet BTC dahil etti. Yani Btcoin’in toplam arzı 21 milyon olduğu için, geriye kazılacak yaklaşık 2 milyon 200 bin milyon BTC kaldı. Diğer bir ifadeyle Bitcoin arzının %89,58’ine ulaşıldı.

Dünya genelinde milyonlarca madenci, hash güçlerini birleştirerek, yaklaşık olarak her 10 dakikada bir blok kazıyorlar. Bu blokların içerisinde binlerce para transferi işlemi bulunuyor. Bu işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanmasından sorumlu olan madencilerin çalıştığı maden havuzuna ise, çıkarılan her bir blok için ödül veriliyor.

Ancak bu ödül oranı her zaman sabit değil. Her 210 bin blokta bir madencilere verilen ödül miktarı yarıya düşüyor. Son Bitcoin kazılana kadar da ödül miktarı bu şekilde bölünmeye devam edecek. Ödülleri yarıya düşüren bu sisteme “halving – yarılanma” deniyor.

İlk olarak 50 BTC ile başlayan madencilik ödülü, 28 Kasım 2012 yılında gerçekeleşen 1. halvingde 25 BTC’ye, 9 Temmuz 2016 tarihindeki 2. halvingde 12.5 BTC‘ye ve Mayıs 2020’de ise mevcut blok ödülü olarak 6.25 BTC’ye düşürüldü.

Yani 11 Mayıs 2020’den itibaren madenciler her geçerli blok için 6.25 BTC ödülü almaya başladı.

Bu arada Bitcoin’in toplam arzı yalnızca 21 milyon tokenle sınırlı iken, blockcahinde üretilebilecek maksimum blok sayısı yoktur.

Blockchain yaklaşık 2140 yılında gerçekleşmesi beklenen, son kripto para çıkarıldıktan sonra da büyümeye devam edecek. Madenciler, işlemleri onaylamak ve ücret almak için ağa daha fazla blok eklemeye devam edecek.

Bu nedenle, yatırımcılar ağda yeni paralar transfer etmeye devam ettiği sürece, zincire yeni bloklar eklenmeye devam edecek.

Kaynak

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Bitcoin (BTC) fiyatı, kritik göstergelerin altında kalıyor

Coin Ajans

Bitcoin zorluğu piyasa düzeltmesini yaptıkça art arda ikinci olumlu ayarlamayı kaydediyor

Bitcoin’de yükseliş işaretleri artıyor! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası