CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler… TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com

Tesla’nın Bitcoin ödemelerini durduğu yönündeki açıklamalarının ardından, Bitcoin’de yaşanan depremin etkileri hala devam ediyor! Yükseliş trendi umutları tamamen söndü mü?

Bitcoin Teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin 50.000$’lık kritik eşiğin üzerine çıkmaya çalışırken, Pazar gününden bu yana toplamda %17 oranında değer kaybetti.

En büyük kripto para ile birlikte tüm piyasayı kasıp kavuran düşüşler, Çarşamba günü Tesla’nın BTC ödemelerini durdurduğunu açıklamasının ardından gerçekleşti.

Tesla haberi sonrası Bitcoin'de büyük deprem! Bitcoin teknik analizi.

Bitstamp’ta, haberin etkisiyle BTC, 11 haftanın en düşük seviyesi olan 45.700 dolara kadar geriledi. Boğalar, Perşembe ve Cuma günleri Bitcoin’i 50.000$’ın üzerine çıkarmak için mücadele etti ve parite önemli ölçüde toparlandı. Alıcılar, pariteyi bu seviyenin üzerinde çıkarsa da 50.000 doların üzerinde bir günlük mum kapatmayı başaramadılar.

Bugün sabah saatlerinde, boğalar toparlanmaya başladı, ancak 0,236 Fib Geri Çekilme seviyesine denk gelen 49.000$ civarında dirençle karşılaştı.

koinmedya_paradex

Bu arada dünkü düşüş, Bitcoin’in Şubat 2021’e kadar uzanan uzun vadeli yükselen trend çizgisinin altına düşmesine ve bu çizginin altında kapanış yapmasına neden oldu.

Bununla birlikte, piyasa hala aşağıdaki grafikte görülen uzun vadeli OBO formasyonunun boyun çizgisinin üzerinde kalmak için mücadele ediyor. Şu an için, bu mücadele devam etse de OBO formasyonunun hala geçerli olduğu görülüyor.

OBO (Omuz Baş Omuz) formasyonu nedir?

Bu formasyon, yükselen bir trendin sona ermek üzere olduğunu ve düşüş trendinin başlayacağına işaret eder. Omuz-Baş formasyonu, teknik analizde en güvenilir formasyonlardan biri olarak kabul edilse de bazen formasyonun tamamlanamadan başarısız olabileceğini unutmamak gerekir. Böyle durumlarda, fiyat boyun çizgisinin altına inmez ve sağ omuz oluştuktan sonra trend, yeni bir yükseliş hareketiyle devam eder.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...
Günlük BTCUSD Grafiği – Kaynak: TradingView

Bu boyun çizgisinin altında gerçekleşecek bir kırılma, Bitcoin’in günlük kapanışla 32.000$ seviyesine düşmesine neden olabilir.

Son olarak, bu hafta fiyat düşüşünün Bitcoin’in bir lower low (bir öncekine göre daha düşük dip) yapmasına neden olduğunu belirtelim. Uzun vadeli mevcut boğa koşusunun sona ereceğine dair potansiyel bir uyarı olabileceği için, esasen bu, endişe verici bir sinyal olarak görülebilir.

BTCUSD için dikkat edilmesi gereken kritik seviyeler

  • Önemli destek seviyeleri: 49.000$, 46.500$, 46.000$, 44.750 $, 42.770 $, 42.000$.
  • Önemli direnç seviyeleri: 50.000$, 51.000$, 52.650$.

Yukarı tarafa baktığımızda, ilk destek 49 bin dolar civarında, yani mevcut seviyelerde bulunuyor. Bunu, günün en düşük seviyesi takip ediyor. Bu da yaklaşık 46.500$ ve 46.000$ (aşağı yönlü 1.414 Fib Genişletme seviyesi)’a tekabül ediyor.

Daha aşağıda ise 44.750$, 42.770$ (.618 Fib) ve 42.000$ (21 Ocak ayının en yüksek seviyesi) yer alıyor.

Diğer yandan, ilk güçlü direnç 49.000$ seviyesinde (.236 Fib) bulunuyor. Bunu da sırasıyla 50.000$, 51.000$ (.382 Fib), 52.650$ (.5 Fib) ve 54.000$ (100 günlük MA) takip ediyor.

RSI, neredeyse aşırı satış bölgesinden sıçradı. Bu da kısa vadeli düşüş momentumunun azalmaya başladığını gösterebilir. Ayrıca Stokastik RSI, piyasaya yükseliş baskısı getirebilecek bir boğa geçişi sinyali vermeye hazırlanıyor.

“koinmedya_binance”
Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...
Günlük BTCUSD Grafiği – Kaynak: TradingView
Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...
4 Saatlik BTCUSD Grafiği – Kaynak: TradingView

Kaynak

13 Mayıs tarihli Bitcoin Teknik analizi

Tesla kararı sonrası Bitcoin dün (12 Mayıs) keskin bir düşüş yaşadı. Bugün de erken saatlerde, aşağı yönlü hareketine devam ederek, 46.000 dolarlık destek alanına dokundu ve ardından 48000 dolarlık destek alanından yukarı sıçradı.

Bu keskin düşüş, Tesla’nın Bitcoin ile ödemeleri kabul etmeyi bıraktığını açıklamasından kısa bir süre sonra geldi.

Bitcoin kritik desteğe dokundu!

BTC dün hızlı bir şekilde 58.000$’dan 48.600$’a düştü. Bitcoin, 2021 Mart ayının başından beri korunan bu destek alanını kırdı. Dahası düşüş, sabahın erken saatlerinde parite, 46.000$‘a düşene kadar devam etti. Bununla birlikte, BTC 51.247$’a yükseldi ve bir hammer (Çekiç Boğa) mumu oluşturmaya başladı.

Hammer (Çekiç Boğa) mum formasyonu nedir?

Hammer, düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkan bir mum formasyonudur. Üst üste gelen kırmızı mumlarla devam eden bir düşüş trendinin sonunda oluşur. Burada, parite açılışta satış yer ve daha düşük fiyatları gördükten sonra alıcılar baskın hale gelir ve fiyatı yukarı taşır. Bu mumun kapanışı ise günün en yüksek seviyesinde gerçekleşir.

 

 

Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...

Kısa vadeli Bitcoin fiyat analizi ve fiyat tahmini  

Düşüşe rağmen, teknik göstergeler hala pozitif olarak kabul edilebilir. RSI 50’nin altına inmiş olsa da MACD hala pozitif. Negatif bölgeye geçmiş olsaydı, bunu Ekim 2020’den beri ilk kez yapmış olacaktı.

Altı saatlik grafik de zaten, şu an için hammer (boğa çekici) gösteriyor.

Bununla birlikte, 52.730$ ile 54.340$ arasında 0.5-0.618 Fib geri çekilme seviyesi ile oluşan çok önemli bir direnç alanı var. Aynı zamanda bu, yatay bir direnç alanı. Bu nedenle, Bitcoin 52.730-54.340 dolar arasındaki direnç bölgesini kırmayı başarana kadar, trend yükseliş olarak kabul edilemez.

Ayrıca, hem RSI hem de MACD düşmeye devam ediyor ve yukarı yönlü herhangi bir geri dönüş sinyali de vermiyor.

BTC Elliot analizi ve dalga sayımı

Dünkü düşüş, 25 Nisan’da başlayan yükseliş ivmesini geçersiz kıldı. Bu nedenle, en olası senaryo, BTC’nin şu anda C dalgasında olduğu gösteren bir zigzag düzeltmesi.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...

Hareketin alt kısmı için potansiyel bir hedef 41.567$ olarak görülüyor. Bu aynı zamanda düşen paralel kanalın destek çizgisiyle aynı hizada bulunuyor. Bunun ardından yukarı yönlü bir hareket bekleneblir.

Uzun vadede bu, muhtemelen uzun vadeli yassı düzeltmenin (kırmızı renkle gösterilen) veya dördüncü dalga üçgeninin (turuncu renkli) A dalgasıdır. Bununla birlikte şu anda hangi modelin ortaya çıkacağı tam olarak net değil.

Ancak tüm pattern tamamlandıktan sonra, tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yeni bir yukarı yönlü hareket gerçekleşebilir.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...
Uzun vadeli BTC grafiği – Kaynak: Tradingview

 

Sonuç olarak; önümüzdeki birkaç gün içinde kısa vadeli başka düşüşler gerçekleşebilir. Ancak bu, orta ve uzun vadede Bitcoin için yukarı doğru daha büyük hareketin gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor.

 

Kaynak

Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

  • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor

 

Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...

 

  • Düzeltmeler gayet normal

2017 yılındaki boğa sezonunda Bitcoin 5 tane büyük düzeltme yaşadı. Bu düzeltmelerin en kısa süreni 3 gün en uzun süreni ise yaklaşık 1 ay devam etti.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...
  • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı

 

Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...

  • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!
Bitcoin teknik analizi Bitcoin yükseliş trendi bitti mi? İşte kritik seviyeler...


2021 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2021 sene sonu tahmini 100.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 Aralık ayında tam da öngördüğümüz gibi 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.

Teknik analiz kripto paralarda kullanılabilir mi?

Teknik analiz, gerçek dünya verilerini kullanarak piyasanın geleceğini tahmin etme sanatıdır. Söz konusu kripto para birimlerine ait hacim ve hareketli ortalama gibi faktörlerin geçmiş istatistiklerine bakmayı içerir. Diğer bir yaygın yöntem olan temel analiz, kripto para biriminin doğal değerini tayin yöntemidir.


Bitcoin hangi verileri kullanır?

Bitcoin kriptografi verilerini kullanır. Her bir veri yüksek güvenlikli hash algoritması tarafından işlenir ve blockchain ağına kaydedilir.


Bitcoin yükselir mi düşer mi?

bitcoin haber

Bitcoin 3 gündür yatay hareket ediyor. Bu hareket sonrası ya 68.000 dolara doğru yelken açacak ya da 50.00 dolar desteğini test etmek için aşağı eğilecek. 2 senaryo için de hareket planınız hazır olsun.


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bitcoin pahalı mı ucuz mu?

Bitcoin sene sonuna kadar tüm zamanların en yüksek değerini kırarak 50,000 doları görür. Nexo kurucusu böyle bir tahminde bulundu. Bu tahmininin dayanaklarına bakalım.

Bitcoin uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Bitcoin 20.000 dolarlık tarihi zirvesini kırdı ve artık önünde hiçbir engel yok. BTC moon!


Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş likidite bolluğu yüzünden yükseliyor denebilir. Ayrıca yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin halvingin de yükseliş üzerinde büyük etkisi var. Bitcoin anlık verileri için Tıklayın: https://koinmedya.com/coin/BTC/Bitcoin/USD/

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

 

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

koinmedya_telegram_coinsignal

İlgili Haberler

Dev Bitcoin Borsası Binance, Sıradaki IEO’yu Açıkladı!

Coin Ajans

Yeniden 7200 dolara gerileyen Bitcoin bize ne mesaj veriyor?

Coin Ajans

Erkan Öz Yorumladı: “Dolar Sistemi Yıkılacak, Yerine Altın, Bitcoin ve Gümüş Gelecek”

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası