CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin’de Blok Süresi Uzadı! Halving Gecikecek mi?

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Bitcoin’in fiyatındaki son yaşanan dik düşüşler, madencileri maliyetleri azaltmak için bazı ekipmanlarını kapatmaya itti. Sonuç olarak, bu ortalama günlük blok süresini % 70’e kadar yavaşlattı.

Madencilerin Fiyat Düşüşüne Yanıtı

Madenciler, Bitcoin’in ve diğer Proof-of-Work tabanlı kripto para birimlerinin omurgasını oluşturur. Karmaşık bilgisayar denklemlerini çözmek için donanım kullanarak yeni bitcoinler oluştururlar. Onları en hızlı çözen madenci, bloğa eklediği işlem için ödül (ücret) alır. Ortalama olarak, blok zinciri ağına her 10 dakikada bir yeni bir blok eklenir.

Ödüller Bitcoin olarak gelir ve madencilerin gelirleri, Bitcoin fiyatının performansından doğrudan etkilenir. Son zamanlarda, en büyük dijital varlık Şubat ayındaki 10.000 $’lık fiyatından birkaç hafta sonra yıllık en düşük seviye olan 3.600 $’a gerileyince madencilerin de gelirleri düştü.

Sonuç olarak, popüler izleme kaynağı Tokenanalyst’e göre, madenciler maliyetleri azaltmak için ekipmanlarını kapatmak zorunda kaldı.

Bitcoin Average Block Compare to Price. Source: TokenAnalyst.io

Gelinen noktada, bu yaşananlar ortalama blok süresinde ciddi bir artışa neden oldu. Bitcoin 9.000 doların üzerine geldiğinde, gereken ortalama blok süresi yaklaşık 8 dakika idi. Bununla birlikte, madencilerin ekipmanlarını kapattıktan sonra, gerekli zaman şimdi bazı durumlarda 14 dakikaya sıçradı. Bu % 70’in üzerinde bir artışa işaret ediyor.

Ortalama blok süresi yavaşladıkça, yaklaşan Bitcoin halvingini de etkiler. 630.000 numaralı blokta yapılması planlanan etkinlik gecikebilir. Bir noktada, bazı tahminler Nisan ayında gerçekleşebileceğini belirtiyor ancak şimdi tahmin edilen gün 13 Mayıs.

Halving’in blok ödüllerini blok başına 6.25 BTC’ye düşüreceğini de belirtmek gerekiyor. Eğer Bitcoin fiyatı iyileşmez ise bu durum madencileri ve karlarını da etkileyebilir. Bu durum bir kez daha, Bitcoin madenciliğinin hala karlı olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

Bitcoin’in Hash Gücü

Ekipmanların kapatılması da Bitcoin’in hash gücünü de etkiledi. Mart ayının başında, saniyede 136 kentilyon karenin üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ayrıca, daha önceki fiyat hareketlerine rağmen son birkaç yılda istikrarlı ve sürekli bir artış ortaya koydu.

Bitcoin Hashrate. Source: blockchain.com

Bununla birlikte, son gelişmelerle birlikte, hash gücü yaklaşık 82 kentilyonluk seviyeye ciddi bir düşüş kaydetti. Bu, geçen yıl Aralık ayının sonundan bu yana kaydettiği en düşük seviye.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

İnanılmaz Tahmin: Bitcoin Patlayıcı Bir Hareketin Eşiğinde! Bu Seviyeler Masada

Coin Ajans

Bitcoin’in Hash Gücünü Demokratikleştirmek Madencilik Zirvesinde Odak Noktası Oldu

John McAfee: Bitcoin’in Yaratıcısının Kim Olduğunu Biliyorum

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası