CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Bitcoin’de büyük güne 5 kala CME’de tüm zamanların rekoru kırıldı

kripto para haber coinajans

Dört yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanmasına (halving) 5 gün kala dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CME’deki (Chicago Mercantile Exchange) Bitcoin kontratlarında yeni bir rekora imza atıldı.

Kripto para piyasalarına ilişkin veriler sunan Skew şirketine göre, CME’de işlem gören Bitcoin kontratlarında açık pozisyon 400 milyon dolara tırmanarak önceki zirveyi geride bıraktı. Aynı büyüme, günlük işlem hacminde görülmezken açık pozisyonda önceki zirve, fiyatın 14 bin doları gördüğü Haziran 2019’da kaydedilmişti.

Bitcoin’de büyük güne 5 kala CME’de tüm zamanların rekoru kırıldı 1
Bitcoin vadelilerinde toplam açık pozisyon boyutu ve hacmi

Yalnızca vadeli işlem kontratlarında değil, opsiyon kontratlarında da rekor kırıldı. Dün itibari ile opsiyonlarda hacim, 10 milyon dolara yaklaştı. Önceki en yüksek seviye, Ocak ayında 5 milyon dolar ile gerçekleşmişti. Tüm rakamlar, profesyonel trader ve kurumsal şirketlerin Bitcoin’e dönük ilgisinin daha önce hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

CME’de Bitcoin işlemleri, 2017 yılının Aralık ayında başlamıştı. O ay Bitcoin fiyatı, vadeli işlem kontratlarının bu borsa ve rakip borsa CBOE’de listeleneceği haberinin de etkisi ile 20 bin dolara yaklaşmıştı. Vadeli işlemlerin devreye alınmasıyla beraber Bitcoin fiyatı büyük bir çöküşe girmişti. Kripto paranın fiyatındaki bu düşüşte vadeli işlemlerin etkisinin olup olmadığı hala tartışılıyor.

Bitcoin’de blok ödülü yarılanması, 5 gün sonra gerçekleşecek. Halihazırda blok başına 12.5 BTC olan madenci ödülleri, 6.25 BTC’ye düşecek. Böylece günlük piyasaya giren Bitcoin sayısında 1800’den 900’e bir azalma yaşanacak. Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 9310 dolardan alınıp satılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Binance, Küresel Finansın Orta Yerine Yeni Bir Borsa Açıyor

Altcoin’lerde bu hafta göze çarpan 2 önemli ortaklık

Bankacılık devi JPMorgan, Bitcoin borsalarına hizmet vermeye başladı

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası