CoinAjans.com
Teknik Haberler

Bitcoin’de Stop-Loss kullanmanın felakete dönüştüğü zamanlar – Ani fiyat hareketleri

teknik eğitim haberler
fairspin_koinmedya

Bitcoin’de Stop-Loss kullanmanın öneminden bahseden yazılar okumuşsunuzdur. Zararı durdurmanın en iyi yolu olan Stop-Loss emri ciddi sorunları da beraberinde getirebilir.


Bitcoin ve diğer kripto paralar yüksek volatiliteli varlıklardır. Bu yüzden alım satım konusuna temkinli yaklaşmakta fayda var. Zira kısa süreli al-sat yapan bir yatırımcıysanız büyük karlar elde edebileceğiniz gibi ciddi zarara da girebilirsiniz. Zararı sınırlı seviyede tutmak için kullanmanız gereken bir yöntem var: Stop-Loss emri

Stop-Loss Emri nedir?

Yükseleceğini düşündüğünüz bir kripto parayı satın aldınız. Ancak fiyat, beklentinizin aksine düşebilir de. Böyle durumlarda zararı minimize etmek için kullanmanız gereken yöntemin adı Stop-Loss. Bitcoin şu aralar 10,500 dolar seviyesinde. Biz yuvarlak hesap 10,000 dolar diyelim. Yükseleceğini düşünerek bir miktar Bitcoin aldınız. Ancak her yatırım risk barındırır ve bu işte kazanmak olduğu kadar kaybetmek de var.

Kimi analistler Bitcoin’in 7,500 dolara kadar gerileyebileceğini belirtiyor. Siz 10,000 dolardan alım yaparsanız ve fiyat o kadar gerilerse %25 oranında kayıp yaşarsınız. Bunu engellemenin yolu makul bir seviyeden Stop-Loss emri koymaktır. Uzmanlar genelse Stop-Loss seviyesini %5’e çekerler. Yani 10,000 dolardan aldığınız Bitcoin’i, işlerin kötü gitmesi riskine binaen 9,500 dolara satış emri girmekten bahsediyoruz.

Bunu yaptığınızda Bitcoin fiyatı düşmeye başladığında, elinizdeki BTC %5 zararla satılacak. Fiyat daha fazla düştüğünde ise daha ucuz fiyattan daha fazla sayıda BTC alabileceksiniz. Stop-Loss’un ilk amacı zararı minimize etmek, ikinci amacı ise değeri düşen varlığı daha çok miktarla geri toplamaktır.

Geleneksel piyasalarda bu yöntem oldukça işe yarar. Zira bu tür olgunlaşmış piyasalarda beklenmedik sert fiyat hareketleri pek gözlemlenmez. Değeri azalacak olan bir varlık sakin sakin azalış eğilimine girer. Stop-Loss emriniz çalışır, elinizdeki varlığı makul bir zararla nakite dönüştürürsünüz. Sonrasında ise aynı varlığı daha ucuz fiyattan satın alma imkanınız olur.

Bitcoin’de Stop-Loss Kullanmanın Tehlikeleri

Bitcoin vahşi fiyat hareketlerinin sergilendiği son derece ham bir piyasa. İdeal yatırımcı karakteristiği henüz yerleşmedi. Likiditesinin görece az oluşu, piyasayı manipülasyona açık hale getiriyor. Dahası geleneksel piyasalarda günlük %0.5’lik değişim bile yüksek kabul edilirken Bitcoin’in %5lik fiyat hareketleri olağan hale geldi.

10,000 dolardan Bitcoin aldınız ve 9,500 dolara Stop-Loss koydunuz. Kafanız rahat, gece huzurla başınızı yastığa koydunuz. Sabah uyandığınızda bir baktınız ki Bitcoin 500 dolar aşağı, 500 dolar da yukarı olmak üzere 1000 dolarlık mum atmış. Fiyat 9500 dolara inip sizin Stop-Loss’unuzu çalıştırmış, sonra 10,000 doları da geçerek 10,500 dolara çıkmış.

Artık 2 kat zarardasınız. Zira elinizdeki varlığı hem ucuza sattınız, hem de artık o varlık ilk aldığınız halden daha pahalı! Çözüm Stop-Loss koymamak mı derseniz, o da değil. Zira XRP’yi 3.80 dolardan satın alan oldu. Şu an 0.30 dolar! 3.80 dolardan alınan XRP’ye 3.60 dolara Stop-Loss konulsaydı en azından zarar sınırlı olurdu. Şimdi ise kayıp kabul edilemez düzeyde.

Daha güncel bir örnek vermek gerekirse; 20 Haziran tarihinde 1000 satoshi olan POLY token bugün 552 satoshiden işlem görüyor. 40 günde %45 zarar. O gün alım yapan bir yatırımcı “en fazla %5 zarar kabulümdür” deyip Stop-Loss emrini 950 satoshiye koysa bugün aynı varlığı yeniden almak istediğinde portföyünü %72 oranında artırabilirdi.

Peki Sonuç?

Sonuçta bu piyasa gerçekten vahşi. Temkinli olsanız da olmasanız da zarar edebilirsiniz. Son olarak dün gece yaşanan sert fiyat hareketine göz atalım:

Bitcoin’de Stop-Loss kullanmanın

Dün gece Bitcoin 9,500 dolardan 30 dakika içinde 9,100 dolara düştü. Devamındaki 30 dakikada da 9,600 dolara yükseldi. Eğer Stop-Loss emriniz 9,500 dolar ile 9,100 dolar arasındaysa geçmiş olsun. Varlığınız dolara döndü ve Bitcoin artık sizin satış yerinizin üzerinde. Bu durumda Stop-Loss kurbanı oldunuz.

Ani fiyat hareketlerinin bir diğer etkisini BitMex borsasında gözlemlemeniz mümkün. Yüksek kaldıraç oranı ile işlem açılmasına izin veren borsada, dün gece 50 milyon dolarlık işlem Rekkt oldu. Yani sermaye yatırımcıdan borsaya aktarıldı. Yatırımcılar ciddi oranda para kaybetmiş oldu. Bu yüzden BitMex’e kripto camiasının kumarhanesi nazarıyla bakılır.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez – Bilgilendirme amaçlıdır.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

İlgili Haberler

Bitcoin severlerin bilmesi gereken 5 düşüş yönlü mum formasyonu TAKİP ET

Bitcoin Bart Simpson modeli nedir ve nasıl ortaya çıktı?

Coin Ajans

Bitcoin severlerin bilmesi gereken 5 düşüş yönlü mum formasyonu

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası