CoinAjans.com
Bitcoin Bitcoin Haberleri

Bitcoin’de yeni zirve! – Sırada ne var? TAKİP ET

bitcoin haberleri coinajans.com

Dünyanın en büyük kripto para birimi kritik direnç alanını kırdı ve yeni bir ATH (tüm zamanların en yüksek fiyatı) kaydetmeyi başardı. Peki bundan sonra Bitcoin için sırada ne var?

Bitcoin teknik analizi: Bitcoin ne olur?

 Bitcoin (BTC) bugün de yükselişini sürdürüyor ve şu ana kadar en yüksek 64.854 dolara ulaşarak yeni bir ATH daha yaptı.

Bitcoin teknik analizi

BTC, 13 Mart’ta ilk kez 61.500 dolarlık direnç alanına ulaştı ve o zamandan beri de bu seviyenin üzerine çıkmaya çalışıyordu. Dün, nihayet burayı kırdı ve bugün de (14 Nisan) 64.854$’lık yeni bir zirveye ulaştı.

Teknik göstergeler yükseliş eğilimini destekliyor ve yukarı yönlü hareketin devam edeceğini söylüyor:

 • MACD pozitif bir trend dönüş sinyali verdi.
 • RSI ve Stokastik osilatör de yükseliyor. RSI, 70’in üzerine çıkmak üzere.
 • En yakın direnç alanı 68,724 dolarda bulunuyor. (Bu seviye, en son düşüşün 1,61 harici düzeltme seviyesi kullanılarak bulunur.)

Teknik göstergeler doğrultusunda BTC’nin 68,724 dolara yükselmesi bekleniyor.

koinmedya_paradex
Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?
BTCUSD Grafiği – Kaynak: TradingView 

Kısa vadeli Bitcoin fiyat tahmini

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?

İki saatlik grafik, yükselen direnç çizgisinin kırıldığını gösteriyor. Bu hareketin ardından BTC tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

MACD ve RSI, düşüş eğilimine dair herhangi bir zayıflık belirtisi göstermiyor. Buna rağmen, RSI aşırı alım bölgesine ulaştı.

Aşırı alım bölgesinde iken hala kayda değer artışlar görülebilir. Bu nedenle, kesin bir düzeltme nedeni olarak görülmemeli.

“koinmedya_binance”

Nitekim yakın vadede, BTC’nin yukarıda belirtilen direnç alanına ulaşması ve kırdığı direnç çizgisini, artık kendine destek yapması bekleniyor.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?
BTCUSD Grafiği ve Dalga sayımı 

Bu arada dalga sayımı*, BTC’nin beşinci alt dalganın (turuncu renkle gösterilen) küçük alt dalgasında (siyah) olduğunu gösteriyor. Bu da 83.000-90.423 dolar arasında bir hedefe işaret ediyor. Ve hareket tamamlandıktan sonra ise bir düzeltme bekleniyor. (Not: Turuncu renkle gösterilen kısa vadeli zaman dilimindeki sayım. )

 • (*Analistler, dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için Eliott Wave teorisini kullanıyor.
 • Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir.
 • ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var ve oluşan hareketler kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli verileri oluşturur.
 • Hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene de “dalga düzeni” denir.)

Sonuç olarak;

BTC’nin yakın vadede 68.724 dolarlık alt direnç alanına doğru yükselmeye devam etmesi muhtemel görünüyor.

koinmedya_brave

Uzun vadede ise 83.000-90.000$ arasındaki bir zirveye kadar uzanan yukarı yönlü bir hareket bekleniyor.

Bitcoin fiyatını 100.000 dolara taşıyacak formasyon!! (13 Nisan 2021 Bitcoin teknik analizi)

Mart ayında yaşanan patlama dışında, Bitcoin fiyatı Şubat ayının en yüksek seviyesi olan 58.367$’ın üzerinde güçlü bir şekilde kalmayı başaramadı. Bu da yatırımcılar ve medya devleri arasında bir endişe ve huzursuzluk yarattı.

Ancak son üç günlük fiyat hareketi, yükselen bir trendin sona ermek üzere olduğuna ve düşüş trendinin başlayacağına işaret eden Omuz Baş formasyonunu geçersiz kıldı. Ve dikkatleri yeniden yükselen takoz tezine çevirdi.

Canlı BTC fiyatı: $ 63,858.00

Bitcoin grafiğinde yükseliş işaretleri

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?

IntoTheBlock tarafından paylaşılan IOMAP (In/Out of the Money Around Price) verileri, 60.026$ ile 60.327$ arasında neredeyse hiçbir direnç olmadığını gösteriyor.

Öte yandan veriler, 56.406 ile 59.965 dolar arasında kayda değer bir destek olduğunu ortaya koyuyor ve 3.9 milyon adresin bu fiyat aralığından 1.43 bin BTC satın aldığını gösteriyor. Burası aynı zamanda yükselen kamanın alt trend çizgisinin bulunduğu bir aralık.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?
BTC IOMAP grafiği

Esasen son iki ayda Bitcoin fiyatını olumlu etkileyebilecek gelişmelerin ve duyuruların ardı arkası kesilmedi. Ancak artan coşku fiyatı yükseltemedi. Dahası bu haberler, Google aramalarında Bitcoin’e yönelik ilgideki yavaş düşüşü de durdurmaya yetmedi.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?
Google Trendler: Kaynak

Ancak Şubat ayının en yüksek seviyesinden bu yana, BTC fiyat görünümü yükselen bir kama modeline benziyor. Ve modeli tamamlamak için üst trend çizgisine bir kez daha dokunması gerekiyor. Bu formasyona göre, kripto muhtemelen 67.300$‘a yakın yeni bir zirve yapacak ve 2017-2018 ayı piyasasının %361,8 Fibonacci Genişletme seviyesini test edecek.

Bu arada ilk destek şubatın zirvesi 58.367$. Ardından takozun 57.100$’da yer alan alt trend çizgisi ve 54.807$’daki 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) geliyor.

Bu desteklerin kırılması durumunda parite, mart ayının en düşük seviyesi olan 50.305$ ve sonrasında 47.157$’daki 100 günlük SMA ve son olarak, şubat ayının dip seviyesi 43.016$’da destek bulabilir.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?
Günlük BTCUSD grafiği

Bununla birlikte, BTC’nin takozun üst trend çizgisini kesmesi de mümkün. Bu durumda ilk önemli direnç, 2017-2018 ayı piyasasının, 80.540$’a tekabül eden %461,8 Genişletme seviyesi olacak. Sonrasında muhtemelen psikolojik olarak önemli bir engel olan 100.000$’a kadar büyük bir direnç görülmeyecek.

Kaynak

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

Kaynak

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri


Bitcoin düzeltmeleri hakkında bilmeniz gereken 5 gerçek

RektCapital’de Bitcoin hakkında uzun dönemli oldukça dikkat çeken bir analiz yayınladı. Bu makalemizde bu analizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bitcoin oldukça spekülatif hareket eden bir finansal varlık. Buna rağmen uzun vadede Bitcoin grafiğine dikkat ettiğimizde konjonktürel hareketler gözleniyor. Bu hareketlerden uzun vadeli çıkarımlar elde edilebilir.

 • Yükselen trend düzeltmeden daha uzun sürüyor

Sürekli değer artışı gösteren bir finansal varlıktan söz edilemez. Yükselen trendin ardından illaki bir düzeltme yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte RektCapital, 2017 yılındaki boğa sezonunda Bitcoin fiyatlarındaki değişimi analiz ediyor. Bu dönemde Bitcoin 267 günü yükseliş trendinde ve 98 günü ise düşüş trendinde geçirdi.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?

Yani 2017 yılındaki boğa sezonunda bir yıllık sürenin yaklaşık %73’lük diliminde Bitcoin’in değeri arttı.

 • Düzeltmeler gayet normal

2017 yılındaki boğa sezonunda Bitcoin 5 tane büyük düzeltme yaşadı. Bu düzeltmelerin en kısa süreni 3 gün en uzun süreni ise yaklaşık 1 ay devam etti.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?
 • Neredeyse her çeyrek dönemde bir düzeltme yaşandı

2017 yılı boyunca neredeyse her çeyrek dönemde bir Bitcoin fiyatlarında düzeltme yaşanıyor. Buna rağmen ilk çeyrekte 2 düzeltme dikkat çekiyor.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?
 • Çeyrek dönemlerin sonuna dikkat!

Düzeltmeler 2017 yılında genelde çeyrek dönemlerin sonuna doğru yaşandı. Eğer tarih kendini tekrar ederse içinde bulunduğumuz boğa sezonunda da çeyrek dönem geçişlerinde düzeltmeler yaşanabilir.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Düzeltmelerin boyutu genelde %30 ile %40 arasında değişim gösteriyor. Yani Bitcoin yatırımcıları kârlarının %40’a varan kısmını bu düzeltme dönemlerinde kaybedebilir.

Bitcoin teknik analizi Bitcoin’de yeni zirve! - Sırada ne var?


2021 sonu Bitcoin Fiyatı ne olur?

Bitcoin fiyatı 2021 sene sonu tahmini 100.000 dolar civarı olarak değerlendiriliyor. Bitcoin fiyatı 2020 Aralık ayında tam da öngördüğümüz gibi 20.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Asıl yükselişler önümüzdeki sene bizleri bekliyor.

Teknik analiz kripto paralarda kullanılabilir mi?

Teknik analiz, gerçek dünya verilerini kullanarak piyasanın geleceğini tahmin etme sanatıdır. Söz konusu kripto para birimlerine ait hacim ve hareketli ortalama gibi faktörlerin geçmiş istatistiklerine bakmayı içerir. Diğer bir yaygın yöntem olan temel analiz, kripto para biriminin doğal değerini tayin yöntemidir.


Bitcoin hangi verileri kullanır?

Bitcoin kriptografi verilerini kullanır. Her bir veri yüksek güvenlikli hash algoritması tarafından işlenir ve blockchain ağına kaydedilir.


Bitcoin yükselir mi düşer mi?

bitcoin haber

Bitcoin 3 gündür yatay hareket ediyor. Bu hareket sonrası ya 68.000 dolara doğru yelken açacak ya da 50.00 dolar desteğini test etmek için aşağı eğilecek. 2 senaryo için de hareket planınız hazır olsun.


Bitcoin Düzeltmesi Nerede Biter?

Bitcoin 50.000 dolara kadar düzeltme yapabilir. Ancak düzeltme bitmiş de olabilir. Eğer öyleyse hedefin 67.200 dolar olduğunu belirtmemiz gerekir.


Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.


Bitcoin pahalı mı ucuz mu?

Bitcoin sene sonuna kadar tüm zamanların en yüksek değerini kırarak 50,000 doları görür. Nexo kurucusu böyle bir tahminde bulundu. Bu tahmininin dayanaklarına bakalım.

Bitcoin uzun vadede en çok kazandıran yatırım aracıdır. Bitcoin 20.000 dolarlık tarihi zirvesini kırdı ve artık önünde hiçbir engel yok. BTC moon!


Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin Dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş likidite bolluğu yüzünden yükseliyor denebilir. Ayrıca yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin halvingin de yükseliş üzerinde büyük etkisi var. Bitcoin anlık verileri için Tıklayın: https://koinmedya.com/coin/BTC/Bitcoin/USD/

İlgili – Bitcoin fiyat tahmini: 2021 – 2025

Bitcoin ne kadar? BTC – USD – TRY canlı grafik

 

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Son Dakika: Bitcoin 2.350 Doları Sildi! Piyasada Neler Oluyor?

Coin Ajans

Bitcoin’in dip seviyesi her sene yükseliyor. Boğa sezonu erken başlar mı?

Coin Ajans

Bitcoin’de halving, Tezos’da ralli heyecanı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası