CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin’den Esinlenilmiş Sanat Eseri New York’ta Satışa Çıkarılıyor

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – New York’taki müzayede evi Christie’s, Bitcoin (BTC) tarihindeki “en büyük sanat eseri” olarak nitelendirilen eserin müzayedesinde ilk eşsiz token’ını (NFT/non-fungible token) satmaya hazırlanıyor.

Sanat tarihçisi ve blockchain sanatçısı Robert Alica, 50 metreden uzun 40 resimden oluşan anıtsal bir seri olan “Portrait of Mind” isimli eseri yarattı. 20. yüzyıl kavramsalcılığının tarihinin yanı sıra Bitcoin’in yaratılışının kurucu efsanesine dayanan “Portrait of Mid”, kripto para birimini başlatan kodun 12,3 milyon hanesinin eksizsiz bir şekilde, tamamen elle boyanmış bir kopyasıdır.

Alice, kod tabanını küresel olarak dağıtılmış 40 parçaya dağıtarak; proje “hiç kimsenin tüm kodu elinde tutmayacağı, 40 toplayıcıdan oluşan bir küresel ağ oluşturacak,” dedi:

“Her çalışmada, bir algoritma, altın rengiyle vurgulanan bir dizi hex rakamı buluyor. Bunlar, her resim için benzersiz olan bir dizi koordinattır. 40 tablo boyunca 40 konum var – her konum da Bitcoin tarihi için özel bir önem taşıyor.”

Haber kaynağı Cointelegraph’a göre Alice, Bitcoin’in anıldığı birçok parçada neden kod tabanı yerine whitepaper’ının ele alındığını anlamıyor. Alice, kod tabanını “gerçek tarihsel belge” olarak adlandırılıyor.

Christie’s, “Post-War and Contemporary Day Auction” kapsamında bir hafta boyunca  “Blok 21 (42.36433 ° K, -71.26189 ° D)” serisinden bir tablo satacak. Satışa New York’ta bir hafta süren müzayedede sergilenen eserlerin sonrasında, 7 Ekim’de başlanacak.

Parça, çalışmanın ayrılmaz bir parçası olarak benzersiz bir token içeriyor ve tahmini olarak 12-18.000 dolarlık fiyatla sunulacak.

Binance kurucusu da sanat eserini destekliyor

“Portrait of Mind”ın ilk koleksiyoncuları arasında ise Binance kurucusu Changpeng Zhao ve Bloq başkanı Matthew Rozsak yer alıyor. Alice, diğer çağdaş sanatçıları da NFT alanına bir göz atmaya teşvik etmeyi umduğunu söyledi.

Sanatçıların kripto para birimlerinin karmaşık kültürel, teknik ve politik açıdan dinamik geçmişinden ilham alabilmesinin yanı sıra; NFT’ler sanatçılara “uzun vadede uygulamalarında daha fazla kontrolde olmalarını sağlayabilir ve daha iyi bir pay” verebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Dünyaca Ünlü 5 Analist, Büyük Selloff’un Ardından Bitcoin’in Göreceği Seviyeleri Açıkladı!

Coin Ajans

Ethereum, Bu Metrikte Bitcoin’i Geçti!

Mike Novogratz Bitcoin’i Elon Musk’ın Tesla’sı İle Karşılaştırdı

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası