CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin’i aşağı çeken 4 temel faktör

bitcoin haberleri coinajans.com
fairspin_koinmedya

Bitcoin’i aşağı çeken faktörler neler? 2019’un sonuna geldiğimiz, hatta halvinge doğru ilerlediğimiz bugünlerde Bitcoin’deki ani düşüşün sebeplerini araştırdık.


Bitcoin’i aşağı çeken faktörler

Bitcoin Mayıs ayı değerlerine geri döndü. Bitcoin Kasım ayına 9.100 dolar seviyesinden girdi. Bu sabah uyandığımızda ise 6.515 dolar değerini gördük.

Düşüş için birçok parametre gerekçe gösterilebilir biz ancak 4 tanesine dikkatinizi çekmek istiyoruz.

BitMex Piyasayı Baskılıyor

Bitcoin hangi yöne giderse gitsin her daim kazanan tek bir yapı var: BitMex. Kumarhanelerde kasa her zaman kazanır. Bu asla değişmez. BitMex, Bitcoin piyasasının Las Vegas’ıdır.

Yüksek kaldıraç oranı vadiyle kolay yoldan para kazanma hayali satar. Sonunda olan acemi yatırımcılara olur. Borsanın tarihinde liquidated (yatırılan paranın buharlaşması yani kasaya kalması) ile sonuçlanan onbinlerce işlem var.

BitMex’in zararı iki kademeli. Birincisi yukarıda bahsettiğimiz kolay yoldan para kazanma hayali satıp elinizde ne varsa alması. İkinci zararı ise topladığı bu Bitcoin’leri yine piyasada eriterek satış baskısına neden olması.

Analist Alex Krüger’e göre BitMex’in kesintilerden oluşan kârı madencilere ödenen toplam kesintinin %7’sine ulaşmış durumda. BitMex kripto sektörünün kara deliğine dönüşmüş durumda. Şu aşamada olası en iyi seçeneklerden biri BitMex işlem hacimlerinde düşüş gerçekleşmesi olacaktır.

Güven Kaybı

Bitcoin Mayıs 2019’da 7.000 dolar direncini kırdığında son derece sevinmiştik. Aradan 6 ay geçti ve 7.000 dolar hattı yeniden kırıldı. Anca bu sefer destek olarak. Fiyat 6.515 dolara kadar geriledi.

Bu düşüş piyasadaki son umut kırıntılarını da beraberinde götürdü. Nisan ayında başlayan boğa sezonu ümitleri yeniden sekteye uğradı. Sektör büyük bir güven bunalımı yaşıyor.

 Küresel Parametrelere Tepkisizlik

ABD Merkez Bankası FED geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile yeniden parasal genişleme politikası uygulayacaklarını belirtmişti. Yani piyasaya düşük faizli dolar enjekte edilecek ve bu paranın tüm sektörlere dağılıp canlandırması beklenecek.

Parasal genişleme demek ucuz doların girecek kârlı sektör araması demek. Bu durumda büyük miktarda sermaye de Bitcoin’e yönelecek ve Bitcoin yükselecekti değil mi? Ancak beklenen olması. Bitcoin piyasası makro parametrelerden bağımsız hareket ediyor.

Halving Öncesi Balina Hareketliliği

Bitcoin piyasası gibi düzenlenmemiş bir piyasadan söz ediyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de balinalar olmalı. Bitcoin 2018 sene sonu diplerinde gezinirken bireysel yatırımcılar israrla satış giriyordu. Kurumsal hesaplar ve balinalar ise alım tarafında bekliyordu.

Piyasa 2020 Mayıs halvingine odaklanmış durumda. Geçmişteki 2 halving etkinliği fiyatı önemli ölçüde artırmıştı. Üçüncü halving için de benzer beklentiler hakim. Ancak öncesinde piyasanın baskılanması ve panik halinde kaçışan bireysel yatırımcının balinalar tarafından avlanması gerekiyordu. Son düşüş dalgası ile bu da başarılmış oldu.

İlgili Haberler

Bitcoin’de Büyük Bir Sell-off Olacak mı? Ünlü Analist Cevapladı

Bitcoin alım satım rehberi: Bitcoin nasıl ve nereden alınır, satılır? Bitcoin yatırımı ve gelecek beklentileri…

Peter Schiff BTC fiyat volatilitesini yorumladı: “Pump&Dump” işleri cazibesini kaybediyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası