CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin’in 30.000 doların üzerine çıkmasının 5 nedeni

bitcoin haberleri coinajans.com

Kripto Para Haber – Bitcoin bugün yeni bir ATH olarak işaretlendi. Ancak 2020, COVID-19’un piyasaları çökertmesine rağmen kripto para birimi için genel olarak harikaydı. Bitcoin neden bu kadar yükseliş gösteriyor?

Yine başka bir aşamada, Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 35.000 $’dan yeni bir rekor kırdı. Bu birkaç hafta önce şaşırtıcı görünse de, bu noktada çoğu kişi artık bu seviyelere alıştı.

Kripto para birimi her gün art arda en yüksek değerleri gösteriyor ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Artış, Bitcoin için 2017’deki gibi bir gerilemeyi beraberinde getirebilir. Ancak bu ralli 2017 rallisinden biraz farklı gibi görünüyor.

Burada mevcut rallinin 5 olası nedenini kısaca değerlendiriyoruz.

Büyük oyuncular katılıyor

COVID-19 salgını sırasında piyasa çöküşünün yarattığı korkunun ardından, kurumsal yatırımcıların ani katılımı Bitcoin’e daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir güvenilirlik sağladı. Artık mafya tarafından kullanılan sihirli internet parası ya da garip bir nakit alternatifi değildi.

Square, Paypal, MicroStrategy, GrayScale, SkyBridge… Her hafta yeni bir kurum Bitcoin’e büyük bir yatırım yaptığını açıkladı.

Bu kurum selinin, ticaret için mevcut olan toplam Bitcoin miktarını azaltması kaçınılmaz. Bu da öyle bir arz sıkıntısına neden oluyor ki, neredeyse parabolik fiyat artışı, piyasalar bir miktar denge bulana kadar yükselişin haklı olduğunu gösteriyor.

Bu, piyasaya yeni çıkmış Bitcoin arzını yarı yarıya azaltan en son Bitcoin yarılanmasıyla daha da güçlendi.

Bitcoin döngüsel hareketler

Bitcoin, yaratılışından bu yana, neredeyse tam bir döngüsel büyüme, düşüş, istikrar ve yeni zirveler davranışına sahip olmuştur. Değişiklikler, birkaç ay içinde %90’lık düşüşlerle ve aynı zaman diliminde birkaç kat artarak son derece volatil bir görünüme işaret etti..

Bitcoin son döngüsünü 2017’de yükseliş, 2018’de düşüş, 2019 istikrar ve 2020 yükseliş ile yaşadı.

Döngü, Bitcoin’in enflasyon oranını her 4 yılda bir yarı yarıya düşüren bir özelliği olan yarılanma etkisiyle işaretlenmiş gibi görünüyor.

Bitcoin kullanmaya yönelik istikrarlı bir ilgi olduğunu veya daha iyisi, kurumsal yatırımcıların ortak alım yaptığı için artan bir ilgi olduğunu ve 2020’nin yarıya indirilmesinin arzı azalttığını düşünürsek, ilk noktada bahsedilen kıtlık etkisi daha da geçerli hale gelir.

Doların zayıflaması

COVID krizi, borsa tarihindeki en kötü çöküşlerden birine neden oldu ve bunu kripto piyasaları izledi. Bu sorunu çözmek için Federal Rezerv sihirli bir çözüm buldu: Ekonomiyi kurtarmak için muazzam bir oranda para basmaya başladılar.

Bitcoin’in 30.000 doların üzerine çıkmasının 5 nedeni 4

Yukarıdaki tablo, tüketici dolarının satın alma gücündeki büyük düşüşü mükemmel bir şekilde vurgulamaktadır.

Pek çok kişi Bitcoin’i “Sihirli İnternet Parası” olduğu için eleştirse de, hükümetin doları “Sihirli Fiziksel Para” olarak görmesi gerçeğine gözlerimizi kapatmak ikiyüzlü olabilir.

Kısacası, daha az ve daha kıt Bitcoin mevcut, ancak dolaşımda çok miktarda dolar var. 1. noktaya geri dönelim ve bir denge bulalım: dengeyi ancak aynı miktarda BTC için daha fazla para ödeyerek elde edebilirsiniz.

Bitcoin popülerlik kazanıyor

Büyük kurumlar, Bitcoinlerini satın almak için perakende odaklı mekanlara gitmezler ve hareketlerini yalnızca rakamları açıkladığında öğreniriz. Bu nedenle OTC alım satımları, çok fazla para hareket ettirmelerine rağmen spot piyasaları doğrudan etkilemez.

Bununla birlikte, Bitcoin piyasası küreseldir ve yeni bireylerin kripto alanına ilgisi her geçen gün artıyor. Önemli nedenlerden biri, PayPal’ın kripto para birimleriyle işlemlere izin verme kararı olabilir ve halkın Bitcoin’e olan ilgisinin ne kadarını ölçmenin bir yolu, terim için Google Trendler’de yapılan arama sayısıdır.

bitcoin_searches_google_trends-min

Yukarıdaki tablo, Bitcoin’deki perakende ilgisinin 2017 boğa koşusuna hiç yakın olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, mevcut “bitcoin” aramalarının geçen yılın bu zamanına göre %375 arttığını da belirtmekte fayda var. Bu, perakende ilgisinin giderek arttığını gösteriyor.

Bitcoin bir şöhrete dönüşüyor.

ETF ile ilgili beklentiler

Bu nokta kısa vadede abartılı bir etki yaratabilirken, kurumsal çıkar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni bir yönetimin eşiğinde olduğu göz önüne alındığında, onunla bir kartopu etkisi görmek mümkün.

Bir ETF, insanların Bitcoin’e sahip olmadan ticaret yapmasına izin veriyor. Birçoğu, bir ETF’nin kitlesel benimseme yolundaki kurumsal yatırımlar için mükemmel bir eşleşme olacağına inanıyor.

VanEck kısa süre önce Bitcoin ETF başvurusunu yeniden yayınladı. SEC şimdiye kadar talepleri hep reddetmişti.

Ama şimdi SEC’in eski başkanı Jay Clayton istifa etti ve halefinin daha yenilikçi bir vizyonu var, belki de başvurmak için mükemmel bir zaman.

Bu haber ilk defa cryptopotato’da yayınlanmıştır


Binance komisyon indirimlerini %20’ye çıkarttık!
Binance borsasında yüzde 20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açmak için tıklayın!


En güncel haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram hesabımızdan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.


Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoparahaber.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.


 

İlgili Haberler

Popüler SFOX Endeksi Şubat İçin Yayınlandı: Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’ten Neler Bekleniyor?

Coin Ajans

Bitcoin büyük yükseliş için hazır! TAKİP ET

Coinajans.com

Bitcoin ve Ripple Balinaları Harekete Geçti! Yüzmilyonlar Nereye Gidiyor?

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası