CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin’in Hash Gücünü Demokratikleştirmek Madencilik Zirvesinde Odak Noktası Oldu

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Madenciler üretimi artırmaya çalışırken, Bitcoin’in boğa piyasası donanım kaynaklarına olan talep üzerinde dramatik bir etkiye sahip.

Hash Gücünün Demokratikliği

Bitcoin (BTC) madenciliği, 11 Mayıs’taki başarılı yarılanmanın ardından artmaya devam ediyor, ancak bu yılki Madencilik ve Yatırım Zirvesi’ndeki bir panel sunumuna göre, artan endüstri konsantrasyonu “hash gücünün demokratikleşmesini” baltalayabilir.

Matrixport tarafından Bitmain sponsorluğunda düzenlenen 2020 Madencilik ve Yatırım Zirvesi, “kripto para madenciliği ve dijital varlık finans hizmetleri alanlarında lider şirketleri” bir araya getirdi.

HASHR8’den Thomas Heller, “Bitcoin Madenciliğini Daha Geniş Bir Piyasaya Getirmek” adlı bir sunumda, ASIC talebindeki eğilimler de dahil olmak üzere madencilik endüstrisi hakkında bir güncelleme yaptı.

Heller, piyasada şu anda bir “ASIC tedarik sıkışıklığı” yaşandığını ve “büyük bir hevesli madenci grubunun satın almak istediğini” belirtti. Donanım tedarikçileri Bitmain, MicroBT ve Canaan’ın Mart-Temmuz 2021 için şimdiden sipariş aldığını belirtti.

Bitcoin Arz Sıkışıklığı

Bitcoin arz sıkışıklığı hakkında yorum yapan Heller’in sunumu şunları gösterdi:

“Kuzey Amerika kamu ve özel şirketleri, Bitcoin biriktirmeye ve Bitcoin madenciliği faaliyetlerini genişletmeye devam ediyor. BTC için arz sıkıntısına yol açıyor.”

Kurumlar ve şirketler tarafından Bitcoin biriktirme telaşı, madencilik gelirindeki artışa katkıda bulundu ve bu da yeni ve ikinci el ASIC madencileri için talepte bir artışa neden oldu. Büyük madenciler, Bitcoin arz sıkışıklığının ortasında operasyonlarını hızlandırıyor ve sınırlarına mümkün olduğunca çok hash gücü getirmeyi düşünüyor.

Çin’in Hakimiyeti

Bu eğilimler, Çin hakim olmaya devam ederken endüstrinin hash gücünü demokratikleşmeden daha da uzaklaştırabilir. Heller’in belirttiği gibi, Bitcoin’in hash gücünün üçte ikisi Çin merkezli madencilik çiftliklerinde yoğunlaşıyor.

Çin’in genel olarak dünyadaki madenciler için en düşük başabaş oranlarından birine sahip olduğuna inanılıyor. Haziran ayı itibariyle, saatte 0,04 kilovat elektrik maliyeti olduğu varsayılarak, Çin’de 1 Bitcoin madenciliği yapmak 5.000 ila 6.000 $ arasında bir fiyata mal oluyor. Küresel olarak, Bitcoin madenciliği başabaş oranı, bazı yetki alanlarında 8.500 $’a kadar çıkabilir.

Bitcoin madenciliği, ilgili maliyetler ve kaynaklar nedeniyle genellikle bireysel madenciler için daha az erişilebilir olarak kabul ediliyor. Yıllar geçtikçe, madencilik endüstrisi ağırlıklı havuzların veya hesaplama kaynaklarını birleştiren kripto para madencilerinin gruplarının hakimiyeti altına girdi. Havuz dağıtımı eskisi kadar konsantre olmasa da, son 12 ayda üç havuz hash gücünün  %45,3’ünü oluşturdu.

Bitcoin’in Hash Gücünü Demokratikleştirmek Madencilik Zirvesinde Odak Noktası Oldu 5

Heller Salı günü yaptığı açıklamada, merkezsizlik hakkında düşünürken hash gücünün konumu ve bireysel sahipliği konularının önemli hususlar olduğunu söyledi.

HASHR8 geçtiğimiz günlerde Bitcoin madencilerini doğrulanmış barındırma tesisleri ile eşleştiren bir platform olan Compass’ın lansmanını duyurdu. Compass’ın amacı, madencilik karlılığını demokratikleştirmek ve daha fazla küçük ölçekli madenciyi gruba dahil etmek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin grafiği büyük gün için sinyallere başladı! TAKİP ET

Coinajans.com

Kullanıcılar Borsalardan Hızla Bitcoin Çekiyor: İşte Sebebi

Coin Ajans

Ünlü Ekonomist Yorumladı: Kriz Sonrası Bitcoin, Altın ve Dolar Fiyatı Nasıl Şekillenecek?

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası