CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bitcoin’in Kodu 1000 Sene Saklanmak Üzere Arktik Dağlarına Gömülecek

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Norveç’in buzullarla kaplı ve kutup ayılarının yaşadığı buzlu bir dağı –günümüz medeniyetinin bir parçası değil, hele bir kripto para kodu için hiç güvenli bir liman değil… Ama burada, terk edilmiş bir kömür madeninin 250 metre altında, GitHub açık kaynak kodlu yığınları saklayacak. Bu yığınların arasında, Bitcoin’in temel altyapısının en popüler kod uygulaması ve GitHub’da en çok kullanılan kaynak olan Bitcoin Core da bulunuyor.

Teknolojik tarihin önemli bir bölümünü korumak için ortaya çıkan bir arşivleme programının bir parçası olarak, tüm bu kodların bir “anlık görüntüsü”nün fotoğrafı çekilecek ve ardından 1000 yıl boyunca çelik bir kasada saklanacak.

Ekip şu anda bu verileri hazırlıyor. GitHub sözcüsü, dağın
resmi mevduatının Nisan ayı sonunda yapılmasını planladıklarını belirtti.

Bitcoin Core öne çıksa da, Lightning Network, Ethereum ve Dogecoin gibi diğer kripto para birimlerinin arkasındaki kodlar da GitHub’ın depolanan kripto para birimi projesine dahil edilecek.

Kar amacı gütmeyen dijital kütüphane İnternet Arşivi ve
kültürel kar amacı gütmeyen Long Now Foundation gibi kuruluşlar bu çabayı
destekliyor ve tarihçiler, antropologlar ve diğer bilim adımları da bu adımın
atılmasını tavsiye ediyor.

Bitcoin’in Kodu 1000 Sene Saklanmak Üzere Arktik Dağlarına Gömülecek 3

Bitcoin ve Ethereum kodlayıcıları bu girişime hayranlar. Ethereum geliştiricisi Ligi şunları söyledi: “Ne kadar çok yedek varsa, o kadar iyi.”

Bitcoin Core baş sorumlusu Wladimir van der Laan ise şunları söyledi:

“Bence gelecekte bir noktada elektronik kayıtlar kaybolacak. Hepsi oldukça kırılgan. Basılı kopyalarla bazı şeyleri korumak, kesinlikle tarihte oluşabilecek bir boşluğu engellemeye yardımcı olabilir.”

Arşiv ayrıca, potansiyel olarak, 1000 yıl sonra insanların “Kripto
para da ne?” sorusunu cevabını bulmaları veya kripto paranın nasıl evrimleştiği
konusunu anlamaları için bir yol sunuyor.

Avanti CTO’su ve Bitcoin Core katılımcısı Bryan Bishop, “Bir
açıdan da bu kodlar, gelecekteki çalışmalar için korumamız gereken finansal
tarihin büyüleyici bir bölümü,” dedi.

Tarihin sınırları

Kripto para birimi kodunun arşivlenmesi tarihsel açıdan oldukça önemli olsa da, bu bilgilerin depolanmasının neye olanak vereceğine dair çeşitli sorunlar da ortaya çıkıyor.

Van der Laan, kodların yüzlerce yıl sonrasının yazılımcılarına pek mantıklı gelmeyebileceğine dikkat çekti.

Van der Laan, “Bir geliştirici olarak, gelecekteki bir tarihçinin medeniyetimizi spagetti kodları ve bağlama özgü kaynak kodu çeşitleriyle çözmeye çalıştığını düşünmek biraz komik geliyor,” dedi.

Ethereum altyapı projesi Truebit’in kurucusu ve bir bilgisayar bilimi araştırmacısı olan Jason Teutsch da benzer bir argüman sundu -kodun açıklamaları da kodun yanında yer almalı:

“Kod geliştirme motivasyonlarını ve kaynaklarını tasvir eden sosyal, ekonomik, düzenleyici ve akademik kayıtlar; o durumda kodun kendisinden daha önemli hale gelebilir.”

Fütüristik teknolojik fikirler için bir internet ansiklopedisine hostluk yapan Avanti’nin Bryan Bishop’ı, bilgiyi gelecekte daha etkili bir şekilde korumak istiyor. Hatta Bishop, DNA’nın içinde bilgi depolamanın bir yolu için patent bekliyor. Bir organizmanın büyümesine rehberlik eden genetik talimatların, yüz binlerce yıl boyunca bilgiyi koruyabileceğini düşünüyor.

Bu proje, tarihin korunmasına yardımcı olabilirken, Bishop
benzer bir şekilde depolanması gereken birçok önemli bilginin olduğunu
savunuyor:

“Bence GitHub’ın ötesinde, 70 milyondan fazla bilimsel makaleye sahip Sci-Hub’ı arşivlemeyi ciddi bir şekilde düşünmeleri gerekiyor. Bu, insan aklının ve ilerlemesinin en büyük özelliklerinden biri ve korunması gerekiyor.”

Projenin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin, Telegram kanalımıza katılın ve Facebook sayfamızı takip edin!

İlgili Haberler

Bitcoin Sevgililer Günü için bize ne hazırlıyor?

Coin Ajans

Dow Jones grafiğinden çıkarılan ürkütücü BTC yorumu

İngiliz Şirket Nakit Rezervinin Yüzde 10’unu Bitcoin’e Ayırıyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası