CoinAjans.com
Blockchain

Blockchain Araştırması: Bitcoin Madencilik Havuzlarında Büyük Rekabet Var!

blockchain

En iyi Bitcoin maden havuzları arasında bir rekabet var ve Bitmain artık kazanan taraf değil.

FairSpin

Kripto alanının en büyük teknolojisi olan Blockchain, son zamanlarda maden havuzları arasında blok dağılımının zaman içinde nasıl değiştiğini analiz etti. Grafik, rekabetin hala güçlü olduğunu ve net bir lider olmadığını gösteriyor.

 

İşler hızlı değişiyor

Madencilik devi Bitmain’in sahip olduğu BTC.com, bir önceki yıl liderdi. Ancak, son birkaç yıl içinde piyasa payı azaldı. Blockchain tarafından sağlanan verilere göre, BTC.com, çıkartılan Bitcoin bloklarının yalnızca %15,5’inden sorumlu.

BTC.com’un liderliğini, 2017 yılında eski Bitmain çalışanlarının kurduğu şirket, Poolin devraldı. Fakat madencilik şirketinin göz kamaştırıcı yükselişi 2018’in sonlarında tam anlamıyla başladı ve 2019 boyunca istikrarlı bir şekilde devam etti. Şu an itibariyle Poolin, %16,6’lık bir piyasa payına sahip ve yakında piyasada baskın bir güç haline geleceğini tahmin etmek zor değil.

Maden havuzu sıralamasında F2Pool %14,8 ile üçüncü sırada, AntPool %9,9 ile dördüncü sırada yer alıyor. Özellikle AntPool piyasa payı sson iki yıldır oldukça tutarlı olan tek havuz.

Havuzlar BTC’nin işine yarıyor

Şu anda madencilik havuzunun %24,7’sini oluşturan bilinmeyen havuzlar önemli, çünkü Bitcoin’i daha da merkezsizleşmiş hale getiriyorlar.

2018’in ilk yarısında, Bitmain’in havuzları (BTC.com, AntPool ve ViaBTC) o kadar güçlülerdi ki, Bitcoin hashrate’inin %51’ini kontrol etmeye çok yakındılar; böylesi bir oranla blockchain’i yeniden düzenlemek için saldırı yapabilirlerdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Kriptokoin.com haberleri artık Vonelon’da! Kripto dünyasında öne çıkan haberleri, videoları ve tweetleri kripto para kategorisinde takip edebilirsiniz.

İlgili Haberler

Çin ve Avrupa’nın Çıkaracağı Merkezi Dijital Paralar Doları Devirmek İçin Yeterli Olmayabilir

Coin Ajans

Tron destekli Samsung Blockchain Keystore daha fazla ülkede satılacak

Coin Ajans

Ripple’ın Ödeme Ağına Talep Artıyor

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası