CoinAjans.com
Blockchain

Blockchain Batı Avrupa’nın tedarik zinciri maliyetlerini Belçika GSYİH kadar düşürebilir

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Batı Avrupa ülkeleri üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmaya göre Batı Avrupa ülkeleri, tedarik zinciri yönetimini blockchain teknolojisine aktarırlarsa yaklaşık 450 milyar dolarlık tasarruf sağlayabilirler.


Blockchain ile dönüştürülmüş tedarik zinciri Batı Avrupa ülkelerine 450 milyar dolar tasarruf ettiriyor

2017 yılı verilerine göre Belçika 494, Tayland 455, İran 454, Avusturya 416 ve Norveç 399 milyar dolar GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) değerine sahip. Belçika GSYİH sıralamasında 24’üncü en büyük ekonomi. Belçika’yı 25 ve 26’incı sırada Tayland ve İran takip ediyor. Yakın zamanda hazırlanan bir çalışmaya göre Batı Avrupa ülkeleri blockchain teknolojisini sayesinde tedarik zinciri maliyetlerini 450 milyar dolar azaltabilir. Yani nerdeyse bir Belçika ekonomisi büyüklüğünde tasarruf edebilir.

Lütfen Bkz: İnşaat sektöründe blockchain teknolojisi kullanılabilir mi?

Tedarik zinciri en yalın anlamda bir ham maddenin gerçekleştirdiği yolculuktur ve bu yolculuk ham maddenin şekil değiştirerek en son müşteriye ulaştığında sonlanır. Örneğin ham petrol, Suudi Arabistan yada Kuzey Denizindeki sondajdan yolculuğuna başlar ve İngiliz vatandaşının otomobilinin deposunda bu yolculuk sonlanır. Ekonomide tüm mal ve hizmetlerin böyle bir yolculuğu var. Ekonomik sistem içerisindeki bu yolculuk, blockchain teknolojisi tarafından takip edilebilir ve yönetilebilir. Girdi tedarikinde en ucuz ve kısa yollar tercih edilebilir.

Lütfen Bkz: Alibaba ve Credits Çin lojistik sistemini blockchain ile kökten değiştirecek

Benzer şekilde girdi tedarikinde karşılaşılan problemler kaynağında çözüme kavuşturulabilir. Tedarik zinciri içerisindeki veri ve fon aktarımı yine benzer şekilde blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu sayede aracılar ortadan kaldırılarak ciddi maliyet tasarrufu sağlanabilir.

Ekonomideki her bir ürünün kendine has yolculuğu var. Bu yolculuk mevsimlerden, politik ilişkilerden ve ekonomik gelişmelerden bire bir etkileniyor. Ekonomideki tüm malların  yolculuğunu bütüncül bir resimde halinde hayal edersek, gözümüzün önüne tam bir kaos beliriyor. Bu kaos içerisinde blockchain optimum rotayı çıkarabilecektir. Hatta bazı çalışmalar blockchain ile yapay zekayı bütünleştirmeyi planlıyor.

Lütfen Bkz: Blockchain ve yapay zeka (AI) çağı

Kaynak

İlgili Haberler

Tron 3’üncü en başarılı blockchain’e sahip: Birinci kim?

Coin Ajans

Güney Kore telekom devi Çin ile Blockchain iş birliğini güçlendiriyor

Coin Ajans

Lider Bitcoin Borsası Binance, Kadir Has Üniversitesi’nde Öğrencilerle Buluşuyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası