CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Blockchain Çin’in geleceği değil, bugünü

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Forkast tarafından hazırlanan  rapor Çin’in blockchain teknolojisinde gösterdiği ilerlemeyi ortaya koyuyor. Rapora göre Blockchain Çin’in geleceği değil, bugünü.


Çin’in blockchain yarışında ipi çoktan göğüslediği anlaşılıyor

Forkast tarafından Çin’deki blockchain gelişmeleri hakkında hazırlanan raporda yukarıdaki başlık tercih edildi: “Blockchain Çin’in geleceği değil, bugünü“. Raporda ilginç istatistikler dikkat çekiyor. Örneğin küresel anlamda blockchain hakkındaki patent başvurularının yüzde 68’i Çin merkezli.

Blockchain teknolojine yatırımda bulunan yatırımcılar büyük çoğunlukla sağlık, yiyecek, otomotiv ve teknoloji sektöründen. Bu dağılım bize blockchain teknolojisinin hangi sektörleri dönüştürebileceğini gösteriyor.

Lütfen Bkz: Alibaba ve Credits Çin lojistik sistemini blockchain ile kökten değiştirecek

Çin merkezli Alibaba, Baidu ve Tencent (BAT) gibi şirketler, piyasada blockchain geliştiricilerinin tecrübe kazandıkları yaygın şirketlerin başında geliyor. Bu şirketlerde tecrübe kazanan blockchain geliştiricileri sonrasında kendilerine başka işletmelerde pozisyon arıyor.

Şu ana kadar:

i- Toplam 10.000 üzerinde Çin merkezli blockchain teknoloji ile ilgili patent başvurusu gerçekleşti.

ii-  Çin’deki toplam blockchain geliştiricisi sayısının 5.200’den fazla olduğu tahmin ediliyor.

iii- 2019 yılında blockchain ile ilgili kurulan girişim sayısı ise 260 ve üzeri.

Çin’deki blockchain çalışmalarının küresel anlamda diğer ülkelerden ayrışmasının temel faktörlerinden birisi de hem kamunun hem de özel girişimlerin eş anlı olarak bu teknolojiyi kucaklaması. Öyle ki Çin, merkez bankası kripto parasını (dijital yuan) çıkaracak ilk ülke olacağa benziyor. Çin merkez bankası kendi blockchain ağı üzerinden ilk dijital finansal ürününü ihraç etti bile.

Lütfen Bkz: Çin merkez bankası ilk dijital bonosunu piyasaya sürdü

Blockchain teknolojisi konusunda Çin’in en yakın rakibi konumunda olan ABD ile Çin verileri karşılıklı kıyaslandığında Çin’in açık ara önde olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki grafik, iki ülke merkezli yapılan patent başvurularını mukayeseli olarak gösteriyor. Çin blockchain çalışmalarının karşılığını son iki yıl içerisinde fazlasıyla almaya başladığı açık biçimde gözleniyor.

Kaynak

İlgili Haberler

Bitcoin’in volatiletisi stabil coin talebini artırıyor

Coin Ajans

Dash ve FTX Token (FTT) fiyat analizi: Günün dikkat çeken altcoinlerinde son durum

Kaldıraçlı borsa devi BitMex güç kaybetmeye devam ediyor!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası