CoinAjans.com
Blockchain

Blockchain ile Gıda Sektöründe 31 Milyar Dolarlık Tasarruf Sağlanabilir!

blockchain

Gıda endüstrisi, gıdaları, çiftliklerden tüketicilere giden yolda blockchain ile takip ederek; bu sektörde yapılan küresel sahtekârlıktan 31 milyar dolara kadar tasarruf sağlayabilir.

FairSpin

Juniper Research tarafından yapılan 25 Kasım tarihli bir araştırmaya göre, blockchain teknolojisi, nesnelerin interneti (Internet of Things) sensörleri ve izleyicileriyle birlikte tedarik zincirlerini düzene sokup yasalara uygunluğunu basitleştirerek, hem olası zararları bulunan ama dağıtıma çıkmış gıdaları daha etkili bir şekilde geri isteyebilecek hem de dolandırıcılıkla mücadele edebilecek.

Çalışmaya göre, blockchain ve IoT kullanımının benimsenmesi, gıda sektöründeki tedarik zincirine önemli bir değer katabilir. Gıda endüstrisi bu yenilikçi teknolojileri kullanarak 5 yıl içinde, dolandırıcılığa karşı, 31 milyar dolar biriktirebilir. Araştırmacı Dr. Morgane Kimmich şunları söyledi:

StormGain

“Bugün, tedarik zincirindeki şeffaflık ve verimlilik, her bir şirketin opak verileriyle sınırlandırılıyor. Blockchain ve IoT, tedarik zincirindeki tüm aktörler için sabit ve paylaşımlı bir platform sunar; böylece zamandan ve kaynaklardan tasarruf sağlanabilir ve sahtekârlık azaltılabilir.”

Juniper’in araştırması ayrıca, gıda sahtekârlığı için yapılabilecek önemli tasarrufların, 2021 yılı gibi erken bir zamanda yapılabileceğini gösterirken;  uyum süreci maliyetlerinin 2024 yılına kadar %30 oranında azaltılabileceğini belirtiyor.

Gıda Endüstrisi için Blockchain Teknolojisi

Güçlü yönlerini ortaya çıkartan Blockchain ve IoT, yiyecek ve içecek sektörü tarafından benimsenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay, Nestle ve Carrefour gibi devler de dahil olmak üzere çeşitli firmalar, blockchain destekli girişimlerinin olduğunu bildirdi.

Alanda en benimsenmiş olan blockchain ile izleme çözümlemesi, IBM’in Food Trust’ı tarafından kullanılıyor, Hyperledger Fabric protokolüne dayanıyor. Platform Ekim 2018’de piyasaya girdi ve Food Trust’ı kullanan perakendeciler ve tedarikçilerin “milyonlarca bireysel gıda ürününü” takip ettiği bildirildi.

Yakın zamanda, somon yetiştiriciliği şirketi Cermaq ve füme somon üreticisi Labeyrie’in;  ürün tedarik zincirlerini takip etmek için IBM’in blockchain bulut teknolojisini kullandığı bildirildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Kriptokoin.com haberleri artık Vonelon’da! Kripto dünyasında öne çıkan haberleri, videoları ve tweetleri kripto para kategorisinde takip edebilirsiniz.

İlgili Haberler

Çin’in en büyük teknoloji şirketi, konsorsiyum Blockchain platformu başlattı

En değerli 10 blockchain firması

Coin Ajans

Ethereum kurucusundan blockchain savaşları ve blockchain 3.0 üzerine açıklamalar

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası