CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Brave Browser’ın dikkat çeken yükselişinin altındaki sebepler neler?

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Geçtiğimiz ay piyasaya sürdüğü yeni platformundan sonra Brave Browser’ın dikkat çeken yükselişi birçok kişinin ilgi odağı haline geldi. Google Chrome gibi bir tarayıcının olduğu sektörde ilk üç hafta içinde 1,5 milyon aktif kullanıcıya ulaşmak hiç de kolay olmasa gerek.


Brave Browser, 1.0’ın lansması ile birlikte uçuşa geçti

Brave Software Inc. tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu web tarayıcısı Brave 1.0, güvenli ve hızlı bir hizmet sunma parolası ile Kasım ayında piyasaya sürüldü. Platform, vahşi kapitalizmin pençesinde kıvranan, izinsiz takip ve gizlilik ihlalleri sebebi ile kullanıcılarını canından bezdiren sektörü fabrika ayarlarına tekrar döndürmek için yola koyuldu.

Sektöre canlılık getiren platform, çok kısa sürede kendisinden beklenmeyen bir büyüme gösterdi. Brave yetkilileri, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede interneti aktif olarak kullanan kitlenin yüzde 19’dan fazlasının veri gizliliği ihlallerinden muzdarip olduğunu dile getirdi.

Ayrıca yetkililer, platform piyasada henüz yeni olmasına rağmen aylık aktif kullanıcı sayısının iki katına çıktığını (1.5 milyon) belirtti. Günlük aktif kullanıcı sayısı ise 3 katına çıkararak 3 milyon rakamının üzerine ulaştı. (Brave Browser ezberleri bozuyor)

Brave Browser’ın dikkat çeken yükselişinin sebepleri

Peki, yeni yetme bir tarayıcı bunu nasıl başarabiliyor? Brave Browser’ın dikkat çeken yükselişindeki en büyük sebep içerik üreticilerine dağıttığı müthiş bahşişler. Platformda aktif olanlar, kullandıkları Basic Attention Tokeni (BAT) sayesinde kazançlarını aracısız olarak ceplerine indirebiliyor.

Ayrıca platform, izleyicilerin görmek istediği alternatifleri sıralayarak içerik üreticilerine rehberlik de yapıyor. Bu şekilde, özellikle bu alanda kariyer yapmak isteyen içerik üreticilerine büyük bir boş alan da yaratmış oluyor. Bugün itibari ile platformdaki içerik üretici sayısı 340 bini aşmış durumda.

Brave Browser 1.0, kullanıcı güvenliğin de  ön planda tutuyor. Bu şekilde alakasız reklamların, takip araçlarının ve izinsiz videoların kullanıcının özelini ele geçirmesinin önüne geçiyor. Ayrıca, diğer platformlara göre kullanıcıya daha fazla gizlilik olanağı sunuyor.

Google Chrome’un özellikle gizlilik ve güvenlik konusunda ciddi açıkları ve zafiyetleri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.  Bununla birlikte ilgili tarayıcının piyasada tekelleşme yoluna gitmesi internet müdavimlerinin canını sıkmaya başladı. Bu konularda kullanıcılara göz alıcı vaatler ve icraatlar sunan Brave Browser, en büyük rakibi olan Google Chrome’a yeni bir alternatif olabilir.

Kaynak

İlgili Haberler

Kripto para türev piyasasında akılalmaz yükseliş!

Binance Beş İşlem Çiftini Platformdan Kaldırıyor!

Coin Ajans

Binance – Bitcoin SV Tartışması Yine Alevlendi: BSV, Binance Coin’i Geçti

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası