CoinAjans.com
Bitcoin

Bu İşte Bir Terslik Var: Bitcoin ile Değil Bankalarla Para Aklıyorlar

bitcoin haberleri coinajans.com

Günümüzde ABD, İngiltere, Almanya, Finlandiya gibi ülkelerdeki bazı politikacılar Bitcoin’in ve kripto paraların yasa dışı amaçlarla kullanıldığını söylüyorlar. İnsanların Bitcoin’i para aklamak için kullandığını söyleyen bu isimler kripto paraları bu yönden ağır bir şekilde eleştiriliyorlar.

Bu politikacılar para aklama işlemleri sadece Bitcoin ile yapılıyormuş gibi konuşsalar da İngiltere’de yaşanan yeni gelişmeler bize bunun hiç doğru olmadığını gösteriyor.

Para Aklamayla Mücadele

Reuters’ın haberine göre Birleşik Krallık Hükümeti bu hafta içerisinde bankalara özel yeni bir verginin duyurusunu yapmayı planlıyor. Hükümet buradan alacağı ekstra geliri para aklamayla mücadele kullanmak istiyor.

İngiliz yetkililerin para aklamaya karşı verdikleri mücadele şu ana kadar pek bir işe yaramadı. Çünkü çeşitli kaynaklara göre her yıl Rusya, Nijerya, Pakistan gibi ülkelerden 100 milyar sterlin değerinde para, bankalar aracılığıyla İngiltere’ye aktarılıyor. Yetkililer henüz bu para akışını durdurmanın bir yolunu bulabilmiş değiller.

Reuters’ın haberine göre hükümet bu hafta duyurusunu yapmayı planladığı vergiyi 2022/2023 tarihlerinden itibaren tahsil etmeye başlayacak. Bu yeni vergi aracılığıyla hemen hemen 100 milyon sterlinlik para akışını sağlanması bekleniyor. Hükümet buradan gelecek parayla birlikte daha gelişmiş teknolojiler kullanmayı, para aklamayla mücadele ekibini büyütmeyi planlıyor. Birleşik Krallık Maliye Bakanı Rishi Sunak, bu yeni proje hakkında şöyle iddialı bir açıklama da yapıyor:

Suçluların yasa dışı yollardan kazandıkları paraları saklayacak hiçbir yerleri kalmayacak. Para aklamayla mücadele edebilmek için daha fazla mali müfettişle, daha gelişmiş teknolojilerle çalışacağız.

İlgili Haberler

Bitcoin long pozisyonlarda 5 dakikada dev tasfiye! TAKİP ET

Coinajans.com

Trump’tan Hazine Bakanı’na: “Bitcoin’in Peşine Düş!”

Bitcoin fiyat tahmini: CNN spikerinin ağzı açıkta kaldı! TAKİP ET

Coinajans.com

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası