CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bu kripto para hataları çok can yakıyor!

bitcoin haberleri coinajans.com
koinmedya_googlenews

Yazımızda en yaygın kripto para hataları hakkında kısa bilgilere yer verdik. Kripto dünyasında kaybeden olmamak için öne çıkan bu 6 yanlış davranışa dikkat etmenizi öneriyoruz.


Yapmamamız gereken kripto para hataları

İnsanlar neden kripto paralar ile ilgileniyor? Elbette herkesin tek bir amacı var. Zengin olmak! Peki  kripto piyasasına giren herkes zengin oluyor mu? Tabii ki hayır. Neden birisi zengin olabilirken diğeri olamıyor? İşte bu sorunun cevabı yazımızda. Bu konuda yapılan belli başlı hatalar yatırımcıları sonuca götürmüyor. Bir konuda doğruyu yapmanın en etkili yolu daha önce yapılmış hatalara bakmak. Şimdi bu yapılan hataları size kısa kısa anlatmak istiyorum.

FOMO

Fırsatı kaçırma korkusu dediğimiz FOMO. Bir varlıkta fiyat yükseliyor ve insanlar bu fırsatı kaçırmayım bu varlık yükseliyor diye hemen almaya koşuyor. Ya da tam tersi fiyat düşüyor ve kaybedeceğim korkusu ile satıyor hemen. Fiyat en tepedeyken satın almak aslında çok da kötü olmayabilir ama kör bir halde, ne yaptığını bilmeden almak tüm paranızı kaybetmenize neden olabilir. Aşağıdaki tablo Toplam Kripto Piyasası ve bundan daha önce yayınlanan FOMO’yu öne çıkaran bir yazı. New York Times Ocak 13 ‘de bu konuda bir makale yayınlıyor. İnsanların nasıl kripto paradan zengin olduklarını yazıyor. Doğal olarak  kripto paraya ilgi çekmiş oluyor.

koinmedya_brave

kripto para hataları Bu kripto para hataları çok can yakıyor!

Çok korkunç değil mi? Burada Bitcoin zirvelere çıkıyordu. 1000 dolardan 20000 dolara bir yıl içinde çıkmıştı. Artışın çoğu sadece bir kaç hafta içinde gerçekleşmişti. İnsanlar fırsatı kaçırma korkusuyla tepedeyken aldılar ne yazık ki hala aldıkları seviyeye ulaşamamış yatırımcılar var. Düşerken almak, yükselince satmak!

Rastgele yatırımlar

Daha önce yazmıştık tekrar yazalım; kaybetmeyi göze aldığınız miktarı yatırım için kullanın. İçinizden daha çok yatırmanızı isteyen o aç gözlü seslere kulak vermeyin. Yüksek riskli spekülatif yatırım için kullanılan spesifik bir fon kullanmak en iyisi. Bazı analistler portföyünüzün % 1 ini yatırım için kullanmanızı öneriyorlar.

Uygulanabilir bir plan sizi, her zaman  tamamen kaybetmektense makul bir kazanca götürür. Rastgele yatırım yapmanın bir diğer boyutu popüler sosyal medya analistlerinin tablolarını takip etmek. Aşağıdaki Koreli yatırımcı bu konuda çok haklı uyarıda bulunuyor. 1000 beğeni alan bir hesabı dinlerseniz %100 perişan olursunuz

kripto para hataları Bu kripto para hataları çok can yakıyor!

Hesap ne kadar büyük olursa olsun burada önemli olan kendi araştırmanızı yapmak ve kendi kararlarınızı vermek. Bu piyasada hiç kimse şu gün şu olacak diye kesin konuşamaz. Çok volatil bir piyasa olduğu için onun bunun sözü sizi yanıltmasın. Kendi kararınızı kendiniz verin.

En dipte satmak

En tepeden almanın diğer boyutu en dipte satmaktır. Aslında piyasayı insanların duyguları yönetiyor bu bir gerçek ve bu konunun ne derece etkili olduğu, duygular ile ekonomi arasında nasıl bir ilişki olduğu tam anlaşılabilmiş değil. Aşağıdaki tabloda  yatırımcıların en tepede alıp sonra en dipte sattıklarını gösteren grafik var. New York Times’ın bu konu ile ilgili makalesinden sonra insanların nasıl kaybettiğini görüyorsunuz. Makalede kripto paradan zengin olanları ele almıştı.  Aynı yılın sonunda piyasanın nasıl diplere gittiğine şahit olundu.

kripto para hataları Bu kripto para hataları çok can yakıyor!

Kazancınızla Övünmek

Tabii şimdi kripto paraya yatırım yaptınız ve 1000 katına kadar kazanç elde ettiniz. Kendinizi dünyanın en akıllı adamı olarak görüyor olabilirsiniz. Böyle olunca da herkes gibi yapacağınız ilk şey çevrenize bu başarınızı anlatmak.  Kripto paraların nasıl kazançlı olduğunu göstermek. Bunu yapmayın.  Kazançlarınızı çevrenize duyurmak en büyük hatalardan. Bu şekilde dolandırıcıların dikkatini çekmiş olursunuz

Sizin için en iyisi kazancınızın muhasebeciniz ile sizin aranızda sır olarak kalmasını sağlamak. Muhasebeciniz yoksa kendi kendinize sır tutma sözü verebilirsiniz.

Tabii ki bu işden kazancınız sizi mutlu edecek ve bunu paylaşmak isteyeceksiniz ama bu mutluluğu paylaşırken dikkatli olmakta yarar var. Ne kadar kazandığınızı değil nasıl kazandığınızı anlatın. Çünkü işin nasılında başkalarının öğrenecekleri çok şey var.

Diğer yatırım araçlarını görmezden gelme

” Herşey kriptoda dostum!”

Bırakın bunu. Kriptonun iyi gidiyor olması başka yatırım araçları olmadığı anlamına gelmiyor. Kripto piyasası son yıllarda göz önünde olsa da geleneksel borsalarda da çok iyi kazançlar elde edilebilir. Dünyanın bir resesyon dönemine girdiği bir geçek. Bu nedenle kitle piyasalarından uzak kalmayı tercih ediyor yatırımcılar. Bu konuda farklı düşünenler de var tabii.

kripto para hataları Bu kripto para hataları çok can yakıyor!

Elinizdekileri unutmak

Bu biraz size garip gelebilir. Diğer tüm yatırım araçları sisteme giriş yaptığınızda portföyünüzde ne var size gösterir. Ama özel anahtar sahibi kullanıcılar için bu ciddi bir mesele.  Eğer özel anahtarınızı kaybederseniz o cüzdandaki tüm paranız sonsuza kadar elinizden gider.

Bilgisayarınızın hardiskinde yaşanacak bir bozukluk kripto paranızın yüzde yüzünü kaybettirebilir size. Bazen cüzdanlarda yaşanan güncellemeleri kaçırabilirsiniz. İşte bu da çok ciddi bir sorun. Altı ay boyunca cüzdanınızı kontrol etmediyseniz o zaman en son güncellemeyi kaçırabilirsiniz. Bu durumda cüzdanınıza erişemeyebilirsiniz.

Son söz

Eğer bu yazıyı okumaya devam edip buraya kadar geldiyseniz sizi tebrik ediyorum. Pek çok yatırımcıdan daha dikkatli ve ilgilisiniz. Bu yazdıklarımızdan öğrenilecek en önemli ders başkalarının yaptıkları hataları yapmamak.

Kaynak

 

İlgili Haberler

Dip Avcılığı mı yoksa Zirve Satışı Mı? İşte Bitcoin HODLers’ının Stratejisi

Coin Ajans

Libra ve Ülke Dijital Para Birimleri Bitcoin İçin Bir Tehdit mi?

Ünlü ekonomistten çarpıcı Bitcoin açıklaması

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası