CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Bu Ülke Neden Bitcoin Kabulü İçin Hazırlanıyor?

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin – Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi, Küba da bir süredir en kötü mali yıllarından birini yaşıyor. Ancak benzersiz koşullar, Bitcoin’e giden yolda ilerlemesine neden olabilir.

Kripto Paraların Çekiciliği Artıyor

Kübalılar yüksek düzeyde mali sansür ve aşırı enflasyon altında yaşıyorlar. Bu arada, COVID ve ABD yaptırımları nedeniyle yabancı para birimlerine erişimleri bu yıl büyük ölçüde kısıtlandı. Bu durum, çoğu sansüre dirençli değer depoları görevi gören kripto para birimlerinin çekiciliğini artırdı.

Sansüre dirençli teknolojinin kullanışlılığı, gelişmiş ekonomilerde yaşayan insanlar için çok anlaşılabilir bir durum olmayabilir ancak Kübalılar için son derece açık bir durum söz konusu.  Küba, insanların baskıcı mali sansür altında yaşadığı bir ülkedir. Bu kısmen, özel işletmelerin nasıl faaliyet gösterebileceği ve insanların paralarıyla neler yapabilecekleri konusunda katı kuralları olan komünist hükümete bağlı olmalarından kaynaklanıyor.

Aynı zamanda, sıradan Kübalılar için uluslararası işlemleri neredeyse imkansız kılan Amerikan ambargosunun dayattığı sansürden de kaynaklanan bir gerçeklik bulunuyor. Kısa bir süre önce Trump yönetimi, Western Union’ı bu ay Küba’daki operasyonları durdurmaya zorlayan ve milyonlarca Kübalı Amerikalının eve para göndermesini neredeyse imkansız hale getiren tedbirleri açıkladı.

Önlem Çok Kötü Bir Zamanda Geldi

Küba ekonomisinin, 2019’da zaten zayıf olan performansa bağlı olarak 2020’de %8 küçülmesi bekleniyor. COVID-19, iki önemli sektörde bir çukur oluşturdu: turizm ve işçi dövizleri. Havana’nın havaalanı Mart’tan Kasım’a kadar kapalıydı. ABD’den Küba’ya havale akışları 2019’da 6 milyar dolardan 2020’de 3 milyar dolara yaklaşık %50 düştü.

Dahası, hükümetin reform girişimleri hiperenflasyonun erken aşamalarına yol açmakta. Bu yıl içinde gıda fiyatları birkaç kat arttı ve kayıt dışı piyasalarda son 12 ayda Küba pesosu ABD doları karşısında değerinin yarısını kaybetti.

1990’larda Küba’da enflasyonun çok yaygın olduğu zamanlarda, birikimlerinin değerini korumak isteyen Kübalılar, ABD doları gibi yabancı para birimlerine yöneldi. Bununla birlikte, COVID-19, nüfus için en önemli para kaynaklarından biri olan turizmi etkili bir şekilde yok etti.

Şimdi birçok Kübalı’nın hem yurt dışından para almanın hem de birikimlerinin değerini korumanın bir yolunu aradığı bir durum söz konusu: Giderek kripto para birimlerine yöneliyorlar. Bitcoin’in Google Trends’deki popülaritesi her zaman yüksektir. Bitremesas.com gibi yeni hizmetler, Kübalı Amerikalıların kripto para kullanarak eve para göndermelerini kolaylaştırıyor.

Ticaret şu şekilde çalışıyor: Kübalı Amerikalılar ABD’de Bitcoin satın alır ve Küba’da nakit olarak satarlar. Bu şekilde arkadaşlarının ve ailelerinin faturalarını ödemelerine ve yiyecek satın almalarına yardımcı olabilirler. İşlemin diğer tarafında Kübalılar, spekülasyon yapmak, servetlerini korumak veya dış dünya ile işlem yapmak istedikleri için Bitcoin satın alıyorlar.

Yukarıdaki nedenlerden ötürü, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yaygın bir şekilde benimseyen ilk ülkelerden birinin, ortalama bir arabanın ortalama insandan daha yaşlı olduğu komünist bir ülke olabilmesi 21. yüzyılın büyük bir ironisi olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Usta İsimler Açıkladı: Bitcoin’de Mart Ayındaki Gibi Bir Dump Olabilir Mi?

Bitcoin ağını kırmak Bitcoin Cash’i kırmaktan 140 kat daha zor

Coin Ajans

Piyasa kötü gitse de Google’da “Bitcoin” arama terimi yükselişte

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası