CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Cardano kurucusu, 8 kurucudan 7’sinin neden Ethereum’u terk ettiğini açıkladı

kripto para haber coinajans

Cardano kurucusu ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson, CoinMarketCap’e verdiği röportajda, 8 kurucu ortaktan 7’sinin Ethereum’u terk etmesinin sebeplerini açıkladı. Hoskinson ayrıca, Cardano’nun gelişimi esnasında yaptığı hatalardan ve hem kendisinin hem de Cardano topluluğunun yakın gelecekte karşılaşabileceği zorluklardan bahsetti.

Crdano kurucusu Ethereum’aki ilk zamanlarının, özgürlük içinde geçen eğitici dönemler olduğunu belirtti. İlk 5 yılında, araştırma şirketi Input Ouput Hong Kong’u (IOHK) kurdu ve bu sayede çok değerli bağlantılar elde etti. Tüm bunlara rağmen şu an pişmanlık duyduğu birçok karar vermiş ve yolunu başka türlü çizmişti:

“Ethereum’daki zamanlarımda, yetersiz olduğunu düşündüğüm birçok karar vermiştim. Burada her zaman insanların, daha iyisini üretmek için ya da en azından mantık çerçevesinde kendi finansal yararı için sizinle birlikte çalışabileceğini düşünürsünüz. Ama öyle olmaz…”

8 kurucudan 7’si kendi şirketlerini kurdu

Hoskinson ayrıca, Ethereum’da tek bir amaç için 8 kurucu ortakla birlikte çalışmanın da zorluğuna işaret ediyor. Başlangıçta Ethereum’da buluşan 8 geliştiriciden 7’si kendi şirketlerini kurdular ve şu anda başka bir yolda ilerliyorlar:

“Kâr amacı güden-kâr amacı gütmeyen arasında bir seçim durumunda çoğu insanın kâr amacı güdeni seçeceği açıktır. Bu, size işinizi yürütmeniz için daha fazla özgürlük verir. İkincisi, çok fazla değer yaratırsanız o değerin sahibi sizsiniz, kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta bu değerden uzaklaşırsınız. Kimsenin kâr amacı gütmeyen bir kuruluşta kalmak için herhangi bir teşviği yoktur ve Ethereum’da tam olarak olan da budur. İlk başta 8 kurucuydular. Daha sonra 7’si ayrıldı ve kendi şirketlerini kurdular. Bu şirketlerin bazıları Ethereum evreninde bile değil. Örnek olarak, Parity Tech rakip olacak bir ürün geliştiriyor ve ConsenSys bu ürüne bile dönebilir. Ve tabii ki ben de bu yüzden Ethereum üzerinde bir çalışma yapmıyorum.”

Kripto para dünyasının en büyük sorunlarından biri de genç yaştaki kurucular

Hoskinson’a göre kripto para dünyasının en büyük sorunlarından bir tanesi de kurucuların çok genç yaşta olmaları ve kendi kişisel maddi zenginliklerini düşünmeleri yüzünden rasyonel kararlar alamamaları. Hoskinson’ın da dediği gibi bu şekilde çok ciddi bir zenginliğe kavuşan yatırımcılar var ancak bu durum, bu kişilerin servetlerini elde etme yöntemlerini gözden kaçırıyor.

Cardano kurucusu aynı zamanda, geçmişte aklın rasyonel karar verebilme yeteneğine güvendiğini ancak daha sonra sektörde birçok kararın saf sebeplerden değil, duygusal nedenlerden ötürü verildiğini gördüğünü söyledi. Bu yüzden bazı tahminlerinde yanıldığını ve hedeflerini değiştirdiğini belirten Hoskinson, Icarus’un Daedalus’tan önce yayınlanması gerektiğini çünkü o dönem Haskell’in programlama dili olarak hazır olmadığını söyledi:

“Benim en sevdiğim hatalarım, yanlış tahminlerimdir. Açıkçası ürün emri (siparişi) gibi birçok stratejik hata yaptım. Örnek olarak Cardano’yla Icarus’u, Daedalus’tan önce yayınlamalıydık ve uygulama için de farklı bir dil kullanmalıydık. Çünkü Haskell hazır değildi. ”

Cardano (ADA) şu anda piyasa trendi’ni takip ediyor ve son 24 saatte yüzde 1.44’lük yükselişle 0.05 dolar seviyesinde işlem görüyor. Piyasa kapitalizasyonu 1.56 milyar dolar olan Cardano en büyük kripto paralar listesinde 11. sırada yer alıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Tron’da Bir Haftada Altı Milyon İşlem Yapıldı

Coin Ajans

Kripto para borsası FTX’den dev adım: Tesla, Amazon Apple, Netflix geliyor

Ripple’dan Önemli Büyüme Adımı!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası