CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Çin Bitcoin’i Yok Etmek Üzere Olabilir mi?

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Dünyanın en büyük ve en iyi bilinen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), arzını ve işlemlerini güvence altına almak için karmaşık matematiksel denklemler kullanır.

Geçtiğimiz yıl Google, daha önce imkânsız matematiksel hesaplamaları çözebilen bir kuantum bilgisayar yaptığını duyurdu. Bu da internet üzerinden şok dalgaları yolladı- bazıları Bitcoin’in risk altında olabileceğinden korkuyordu.

Forbes’ta yer alan habere göre şimdi, Bitcoin’e ve merkezi olmayan kripto para birimlerine düşman bir ülke olan Çin’deki araştırmacılar; Google’ın “kuantum üstünlüğü” ile eşleştiklerini iddia ediyorlar. Bunun üstüne yine kuantum sonrası bilgisayar dünyasında Bitcoin’in geleceği konusunda sorular gündeme geliyor.

Çin’deki bir araştırma ekibi Perşembe günü Science dergisinde yayınlanan bir bildiriyle birlikte yaptığı açıklamada, Jiuzhang isimli prototip kuantum bilgisayarının; dünyanın en hızlı geleneksel bilgisayarının 600 milyon yıldan fazla bir sürede çözeceği bir işlemi 3 dakikada hallettiğini belirtti. Ekip, “Bu başarı, ülkemizin uluslararası kuantum bilgisayarı araştırmalarındaki lider konumunu sağlamlaştırdı,” dedi.

South China Morning Post’a yorumlarını aktaran bir kuantum araştırmacısına göre, Jiuzhang makinesinin şifrelenmiş bilgileri çözmek için çok önemli olan “faktöring” problemini çözemediği düşünülürken; birçoğu Çin’in gelişimini kuantum bilgisayar araştırmalarının hızlandığına ve yakında gerçek dünya sonuçlarına yol açabileceğine dair bir başka kanıt olarak görüyor.

USTC’de deneyden sorumlu profesör Lu Chaoyang, Financial Times’a “Bilim adamları, işe yarayan kuantum makinelerine yaratmaya oldukça yakın,” dedi.

Londra merkezli kuantum hesaplama şirketi ORCA’nın genel müdürü Richard Murray şunları söyledi:

“Hala kuantum bilgisayarların bir gerçeklik olup olmadığını sorgulayan insanlar var” diye ekledi. “İki sistemin [Google ve Çin’in] bu bilgisayarı yaratmasıyla, bu argüman kulağa pek olası görünmüyor.”

Kuantum bilgisayarları Bitcoin için ne anlama geliyor?

Kuantum bilgisayarlarının Bitcoin, kripto para birimleri ve internetin kendisi için tam olarak ne anlama geleceği, bilgisayar bilimcileri arasında konuşulan şiddetli bir tartışma konusu.

Deloitte’taki blok zinciri ve kriptografi araştırmacıları, “Kuantum bilgisayarlar, Bitcoin blok zincirinin güvenliği için ciddi bir sıkıntı teşkil ediyor. Kuantum bilgisayarlar sonunda o kadar hızlı hale gelebilir ki, Bitcoin işlem sürecini baltalayabilirler. Bu durumda, Bitcoin blok zincirinin güvenliği temelden bozulacaktır.” dedi.

Çin ve Google’ın elde ettiği gelişmelere rağmen, bu kıyamet günü senaryosu hala biraz uzakta. Deloitte ekibi, kuantum bilgisayarların Bitcoin’e yönelik riskinin “kuantum saldırılarına karşı doğal olarak dirençli olduğu düşünülen ‘kuantum sonrası kriptografi’ adı verilen yeni bir kriptografiye geçişle dengelenebileceğini” öne sürüyor.

Teknoloji, ekonomik büyüme ve refahın kesişimi üzerine kapsamlı bir şekilde yazılar yazan teknoloji filozofu George Gilder, geçen ay Mind Matters podcast’inde “Kuantum bilgisayarı, çok özel amaçlı bir makinedir. Bir şifreleme biçimini kırabilecek [bir kuantum bilgisayar] oluşturabilirsiniz, ancak kuantum bilişimin Bitcoin ve diğer şifreleme tabanlı teknolojilere yönelik oluşturduğu tehdidi aşmanın her türlü yolu vardır.” ifadelerini kullandı.

Imperial College London’da bir kuantum hesaplama ve şifreleme araştırmacısı olan Dragos Ilie, Google’ın geçen yıl yaptığı kuantum bilgisayar duyurusunun ardından, “Bitcoin’lerinizi henüz dump’lamayın” demişti.

Forbes yazarı Billy Bambrough’a göre Çin, “uluslararası kuantum bilgisayarı araştırmalarında lider konum” almış olabilir, ancak Bitcoin hala güvenli – şimdilik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bir ülke daha kripto para yasağına göz kırptı – Piyasaya etkisi ne olur? TAKİP ET

Coinajans.com

Ünlü Ekonomist: Bitcoin Dünyadaki En Büyük Rezerv Varlığı! Bu Seviyeleri Görecek

“Bitcoin Keskin Düşebilir!” Diyen Ünlü Analist, Bu Seviyelere İşaret Etti

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası