CoinAjans.com
Blockchain

Çin merkez bankası ilk dijital bonosunu piyasaya sürdü

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Çin merkez bankası kendi blockchain ağı üzerinden ilk dijital bonosunu piyasaya sürdü. Yaklaşık 2,8 milyar dolar değerinde dijital bono piyasaya sürüldü.


Çin merkez bankası ilk dijital finansal varlığı

Çin merkez bankası dijital yuan’ı çıkarmadan önce Çin, dijital bonosunu çıkardı. Merkez bankası 20 milyar yuan (2,8 milyar dolar) değerindeki blockchain tabanlı bono piyasaya sürdü. Bonolar Çin merkez bankasının resmi blockchain ağı üzerinden küçük ve orta büyüklükteki firmalar için piyasaya sürüldü.

Bu sayede Çin yönetimi ilk kez blockchain tabanlı finansal bir varlık piyasaya sürmüş oluyor. Dijital yuan’ın piyasaya sürülmesi arifesindeki bu işlem, dijital yuan için blockchain ağını bir test hüviyeti de taşıyor. Piyasadaki 2 yıllık dijital bonoların faiz oranı ise 3,25 olarak belirlendi. Bu işlemlerin devamının geleceği de ifade edildi.

Lütfen Bkz: Alibaba ve Credits Çin lojistik sistemini blockchain ile kökten değiştirecek

Bono işlemlerinin kaydı ve onayı artık blockchain sistemi üzerine kaydedilecek. Zamanla Çin merkez bankasının tüm finansal işlemleri blockchain sistemine aktarılacak. 2019 yılının ilk 3 çeyreğinde banka, yaklaşık 58 milyar dolar değerinde benzer bonoyu piyasaya sürmüştü. 2,8 milyar dolarlık dijital bono ise sadece küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için sunulan kredilerin yüzde 5’ini oluşturuyor.

Çin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi en başarılı biçimde gerçekleştirmiş ülkelerin başında yer alıyor. Bu başarının altında küçük ve orta büyüklükteki firmaların (KOBİ) istihdamda bulunduğu katkının önemli etkisi var. Bu nedenle Çin, KOBİ’lere ciddi kamusal destek de bulunuyor.

Lütfen Bkz: OK Group Çin’deki blockchain çalışmalarını desteklemek için $140 milyon ayırıyor

Kaynak

İlgili Haberler

Suriyeli, mülteci kampında kripto para ve blockchain dersi veriyor

Coin Ajans

Tron destekli Samsung Blockchain Keystore daha fazla ülkede satılacak

Coin Ajans

Koreli banka, Samsung ve LG’nin desteklediği Blockchain çözümünü kullanıyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası