CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Çin merkez bankası parasının (Dijital Yuan) 3 kullanım alanı

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

Çin’in önemli ekonomik ve politik figürlerinden eski merkez bankası başkanı Zhou Xiaochuan, Çin merkez bankası parasının (dijital yuan) 3 kullanımına değindi.


Dijital yuan 3 kullanım alanı

Zhou Xiaochuan, hem Çin’de hem de küresel alanda önemli bir iktisadi figür. Xiaochuan, Çin Merkez Bankasını yaklaşık 20 yıl yönetti ve bu dönemin ardından Çin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi.

Zhou Xiaochuan, Çin Merkez Bankası eski başkanı, dijital yuan hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Xiaochuan’a göre Çin Merkez Bankası Parası çok basamaklı gelişen bir proje ve dijital yuan’ın 3 önemli kullanım alanı var.

Lütfen Bkz: “Bitcoin krizine Çin yasaklamaları neden oldu”: Brian Kelly

Çin Merkez Bankasının çıkarmayı planladığı ulusal kripto para, Dijital Para Elektronik Ödemeler (DPEÖ) sistemi adını verdiği bir blockchain teknolojisi üzerinde piyasaya sürülecek. Bu proje hayata geçtiğinde türünün ilk örneği olacaktır.

Zhou Xiaochuan’a göre dijital yuan’ın 3 kullanım alanı olacak. Bunlar;

i- DPEÖ, perakende piyasalarda ekonomik faaliyetlerde bulunan günlük tüketiciler arasında kullanılan bir elektronik ödeme sistemi haline gelecek.

ii- Uluslararası ödemelerde ve para transferlerinde dijital yuan, bir uluslararası enstrüman haline gelecek. Bankalar arası ödemelerde kullanılacak.

iii- Ulusal kripto para Çin’in milli egemenlik yapısına zarar vermeyecek şekilde gelişecek ve Çin para politikalarına zarar vermeyecek.

Tüm bu açıklamaların ardından Zhou Xiaochuan, ulusal kripto para hakkındaki bazı risklere de değiniyor. Dijital yuan gelişimine yönelik yapılacak bir hata kredi krizine neden olabilir.

Lütfen Bkz: BISS kripto para borsasının Çin ofisi kapandı ve çalışanları tutuklandı iddiası

Dijital yuan’ın perakende alanda kullanımını yaygınlaştırmak için Çin merkez bankası, Alipay ve WeChat gibi özel sektör paydaşları da kendisine buldu. Bölgesel anlamda da dijital yuan’ın ortak kullanılabileceği bir ekonomik alan oluşturmak Çin açısından zor olmayacaktır.

Kaynak

İlgili Haberler

Analist açıkladı: Bitcoin rallisi Ethereum’u bu seviyelere taşıyacak

Monero (XMR) ve Dash fiyat analizi: Beklenen yön, önemli noktalar ve kritik seviyeler

Hacker’lar Blockchain platformunda 480.000 dolarlık soygun gerçekleştirdi

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası