CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Çin Merkez Bankası’nın Blockchain Projesine Fon Desteği

kripto para haber coinajans

Çin Merkez Bankası Eylül 2018’de kendi blockchain projesini geliştirmeye başladı. Özellikle bankalara hitap eden bu platform büyük çaplı ticaret işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlandı.

Xinhua News Agency’nin haberine göre yıl başında bu platformu 40’dan fazla banka, bin 800’den fazla şirket kullanıyordu. Şu ana dek bu platforma yapılan işlemlerin toplam değerinin de 90 milyar yuanı (1.3 milyar dolar) aştığı düşünülüyor.

Çalışmalar Hızlandı

Global Times’ın haberine göre Çinli yetkililer bu projenin gelişim sürecini hızlandırma kararı aldılar. Bu amaç doğrultusunda Çin Merkez Bankası için 4.7 milyon dolarlık ekstra fon sağlandı.

Çinli yetkililerin bu projeyi bu kadar önemsiyor olmalarının sebebi Corona Virüsü olabilir. Çünkü ülkedeki bankalar/finans kurumları bu platform sayesinde ülkedeki salgına rağmen sorunsuz bir şekilde işlem yapabiliyorlar. Bu da blockchainin bu gibi durumlarda ne kadar kullanışlı olabileceğini gösteriyor.

Yine Global Times’ın aktardığı bilgilere göre Çin Merkez Bankası’nın amaçlarından biri bu projeyi küçük ve orta ölçekli işletmelere de açmak ve daha fazla KOBİ’nin platforma katılmasını sağlamak.

Çin Merkez Bankası ayrıca projenin gelişim sürecinde Çin Bilimler Akademisi’nden, Tsinghua Üniversitesi’nden ve ülkenin önde gelen ticari bankalarından yardım almaya devam ediyor.

İlgili Haberler

Analiz: Polkadot (DOT), Binance etkisiyle yükseliyor

Bitfinex ve Tether’e açılan manipülasyon davası iki borsaya daha sıçradı

Çin mahkemesi, Bitcoin’i bir “yasal mülk” olarak tanıdı

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası