CoinAjans.com
Kriptopara Haber

Çin OKEx ve Huobi Gibi Borsalara Ayrıcalık Tanımış Olabilir

kripto para haber coinajans

Çin Hükümeti geçtiğimiz son birkaç hafta içerisinde ülkedeki kripto para şirketlerine karşı oldukça sert kararlar aldı.

Bu kararlardan biri ülkedeki tüm kripto para şirketlerini soruşturmak ve bunlardan hangilerinin yasa dışı bir şekilde faaliyet gösterdiğini tespit etmekti. Bazı isimlere göre ise Çin Hükümeti bunları yaparken bir yandan da bazı kripto para borsalarıyla anlaşma sağladı ve bu şirketlerin Çin’de kalmasına izin verildi.

Kimler Faydalandı?

Çin Hükümeti ülkedeki kripto para şirketlerine genel olarak katı yaptırımlar uygulasa da bazı şirketler bu yaptırımlardan pek etkilenmemişe benziyor.

Özellikle OKEx ve Huobi gibi şirketler Çin’deki tüm baskıya rağmen çoğu zaman sorunsuz bir şekilde hizmet veriyor, hükümetten (görünüşe göre) çok fazla baskı görmüyorlar. Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham tüm bunları göz önünde bulundurarak Çin’deki mevcut gelişmeleri özetleyen bir açıklama yaptı.

Çin’deki gelişmeleri yakından takip eden Graham bu açıklamalarında Huobi ve OKEx gibi şirketlerin Çin Hükümeti ile anlaşmış olabileceğini söyledi. Graham’a göre Çin bu borsalarla anlaşırken Binance ve diğer bazı borsaları ülkeden göndermeye, bazı borsaları ise tamamen kapatmaya karar verdi.

Graham tarafından paylaşılan bu gönderiye The Block’tan Larry Cermak da yorum yaptı ve kendisine katıldığını ifade etti. Cermak’e göre Çin Hükümeti Huobi ve OKEx’i ülkede tutmaya karar verdi ve bu şirketlerle bu doğrultuda iletişim kurmaya başladı.

Henüz Kesin Değil

Bu isimler Çin’in Huobi ve OKEx ile anlaşma yapmış olabileceğini söyleseler de bu görüşlerin henüz spekülasyondan ibaret olduklarını vurgulamak gerekiyor.

Matthew Graham konu hakkındaki görüşlerini desteklemek için OKEx’in Çin televizyonunda gösterildiği bazı yayınları gösteriyor ancak bu yayınlar OKEx’in gerçekten hükümetle bir anlaşma yaptığını kanıtlamıyor.

Bu isimler ayrıca Binance ve benzeri borsaların Çin’e neden alınmadıklarını da net bir şekilde açıklamıyorlar. Cermak, kesin olmamakla birlikte bu konuda kendi görüşlerini paylaştı. Ona göre OKEx ve Huobi gibi şirketlerin kurucuları Çin vatandaşı oldukları için Çin’in bu şirketlerle iletişim kurması daha kolay oldu. Binance ise Çin’in taleplerine pek uyum göstermediği için ülkede kabul görmedi.

 

İlgili Haberler

Paribu CEO’su Yasin Oral, Paribu Card’ı duyurdu

Bitcoin halving coşkusu, spot hacmi rekora yaklaştırdı

Telegram TON lansman tarihine doğru zorlu yolda ilerliyor

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası