CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

Çin’in Borsalara Yönelik Tutumu Sonucu Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Binance’e Taşınıyor

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Çin hükümeti, Çin merkezli traderlara hizmet veren birkaç kripto borsasını çökertirken, bu borsaların kullanıcılarının çoğu (ve Bitcoin); son birkaç gündür Binance’e doğru ilerliyor.

Huobi’den Binance’e giden Bitcoin fonları, 2 Kasım’da Huobi’nin işletme müdürü Robin Zhu’nun ortadan kaybolduğuna dair haberlerin çıkmasından bu yana tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. CryptoQuant’ın verilerine göre 2 Kasım’dan 11 Kasım’a kadar yaklaşık 300 milyon dolar değerindeki 18.652 BTC, Huobi’den Binance’e transfer edildi.

Çin’in Borsalara Yönelik Tutumu Sonucu Milyonlarca Dolarlık Bitcoin Binance’e Taşınıyor 4
Huobi’den Binance’e gönderilen Bitcoin fonları. Kaynak:CryptoQuant

CoinDesk’te yer alan habere göre Çinli kripto muhabiri Colin Wu, “Çinli kullanıcılar Binance’e daha aşina olduğu ve Binance yöneticilerinin hepsi yurtdışında olduğu için birçok kullanıcı Binance’e yöneldi,” dedi. Haber kaynağına göre Binance sözcüsü, Çin’in baskılarının işleri üzerinde yaratabileceği herhangi bir etki hakkında yorum yapmayı reddetti.

Çinli düzenleyiciler aylardır, esas olarak Çinli müşterilere hitap eden birçok kripto ticaret platformunu kısıtlıyor. Bu borsalardan bazılarının Çin hükümeti ile gayrı resmi de olsa yakın ilişkileri olduğu görülmekte.

Huobi yetkilisi Zhu’nun nerede olduğu konusu; “yerel yetkililer” tarafından tutuklandığına dair söylentiler arasında belirsizliğini koruyor. Messari’ye göre Huobi Token (HT) fiyatları 3 Kasım’da 3,744 dolara kadar düştü ve 1 Kasım’da 4,22 dolardan %11,3 oranında düşüş gösterdi.

Rakip borsa OKEx’te ise, para çekme işlemlerine izin vermek için gereken özel bir anahtar sahibinin, Çin’deki kamu güvenliği müfettişleriyle işbirliği yaparken ulaşılamadığı söylendikten sonra tüm para çekme hizmetleri askıya alındı. OKEx’in yerel token’ı OKB, haber çıktıktan sonra piyasa değerinin yaklaşık %30’unu kaybetti.

Çin’de bir başka Bitcoin borsasının daha operasyonları durduruldu

Diğer borsalar da bu hareketliliği hissediyor. 9 Kasım’da çoğunlukla Çinli kullanıcılara hizmet eden başka bir kripto borsası olan TokenBetter’ı işleten kişinin de “soruşturma altında” olduğu bildirildi. TokenBetter’ın platformu, para çekme hizmetini 16 Ekim’de yasakladı.

Bu, Çin’deki düzenleyicilerin kripto borsalarını engellemeye yönelik ilk girişimi değil. Ülke 2017’de kripto ticareti faaliyetlerini yasakladıktan sonra Bitcoin borsaları, Çin’deki operasyonlarını durdurma emri almıştı.

Huobi’nin merkezi şu anda Seyşeller’de, OKEx’in ise Malta’da. Binance’in ana operasyonlarının nerede gerçekleştirildiği belli değil – Binance’in CEO’su Changpeng Zhao şirketinin konumlarının “merkezi olmadığını” söyledi.

CoinDesk’e göre Huobi, Zhu’nun şu anda nerede olduğu sorusuna yanıt vermedi, ancak bir WeChat mesajında ​​Huobi Global Markets başkan yardımcısı Ciara Sun, şirketteki tüm işlemlerin “normal” olduğunu yazdı:

“Dedikodulara kulak asmayın. Huobi, söylentileri yayanlar için yasal sorumluluk alma hakkını saklı tutar.”

Birçoğu OKEx’in kilit sahiplerinden biriyle olan bağlantısının kopmasıyla kurucu ortağı Mingxing “Star” Xu’nun tutuklanmasını ilişkilendirdi. Huobi’nin yöneticisinin tutuklandığı iddia edildiğinden, kullanıcıları Seyşeller merkezli borsada da aynı şeylerin olacağından korkuyor – Huobi birçok kez kullanıcılarına normal operasyonlarını sürdürdüğünü garanti etse de.

Çin, fintech kontrollerini sıkılaştırıyor

CoinDesk’teki habere göre OKEx ve Huobi’ye yakın birden fazla kaynak yeni hükümet baskısının Çin’in kara para aklama ve dolandırıcılıkla mücadele çabalarıyla ilişkili olduğunu; Çin’in dijital yuan olarak isimlendirilen merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kullanıma sunmasıyla herhangi bir bağlantısı olmadığının muhtemel olduğunu söyledi.

Finansal yatırım araştırma şirketi Hedgeye’nin genel müdürü ve ortağı Felix Wang, “[Çin] dijital [renminbi] ürünlerinin halihazırda finansal sistemde olanları bozmasını istemiyor,” dedi. “Hükümet, yenilik ve gelişmeyi teşvik etmek istiyor. Yalnızca halkı yanılttığını düşündükleri ürünleri ortadan kaldırmayı hedefliyorlar.”

Kripto borsaları, Çinli düzenleyicilerin son aylardaki tek hedefi değil. Ant Group’un halka arzı da durduruldu. Şirketin kurucusu Jack Ma, 24 Ekim’de yaptığı bir konuşmada Çin’in düzenleyicilerini eleştirdikten sonra halka arz, hem Şangay hem de Hong Kong borsalarında askıya alındı.

Bir avantajı var mı?

Hong Kong merkezli kripto komisyonculuğu CyberX’in kurucusu ve CEO’su Hao Wang’a göre borsalar için yapılan baskının olası, olumlu, uzun vadeli bir sonucu; Çin’deki düzenleyicileri nihayetinde kripto borsaları için yasaklamak yerine bir tür uyumluluk sürecini zorlamaya teşvik edilebilmesi olabilir.

Wang, “Huobi’den gelen bu kullanıcıların çoğu, sonunda beyaz etiketli borsalara akacak çünkü [Asya’daki] çoğu trader şu anda yasal uyumluluğa sahip ticaret platformlarına erişemiyor,” dedi.

Bununla birlikte, Çin fintech endüstrisindeki kontrolünü giderek daha fazla sıkılaştırırken; diğer insanlar bu tutumun fintech endüstrisine (blok zinciri dahil) zarar vereceğinden endişe duyuyorlar, çünkü bu şirketler işlerini yurtdışına doğru genişletiyor.

Wang, “Şu anda duyarlılık Çin ile iş yapmak isteyen Çin dışındaki tüm ülkeler için çok kötü. [Çin] bu mikro finansal düzenlemeleri uygulamaya koyduğunda insanlar endişelendi. Şimdi bunun fintech, finansla ilgili ödemeler ve belki de blok zinciri üzerinde gerçekleştirilecek daha büyük bir baskının küçük bir adımının olduğunu düşünüyorlar,” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin fiyatı dibi görürken hash rate sabit kaldı: BTC toparlanabilecek mi?

Coin Ajans

Bitcoin 8000 doları aşıncaya kadar düşüş riski altında. Neden mi?

Coin Ajans

Bitcoin’in 17 Bin Doları ve 20 Bin Doları Göreceği Tarihler Açıklandı!

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası