CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

CME Bitcoin Opsiyon Sözleşmelerinin Hacmi Bir Günde Yüzde 300 Sıçradı!

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – Chicago Merchantile Exchange’de (CME) listelenen Bitcoin (BTC) opsiyonlarındaki faaliyet, yatırımcıların alım opsiyonlarını veya “yükseliş bahislerini” takas etmesiyle Çarşamba günü arttı.

Veri kaynağı Skew’a göre CME gün boyunca 48 milyon dolarlık opsiyon ticareti yaptı. Bu, 28 Temmuz’dan bu yana en yüksek günlük hacmi işaretliyor. Rakam, Salı günkü 12 milyon dolarlık seviyeden %300 oranında artış yaşandığını gösteriyor.

CME Bitcoin opsiyonları güçlü

Coindesk’te yer alan habere göre Skew CEO’su Emmanuel Goh, verdiği demeçte “CME opsiyonları güçlü bir oturum yaşadı ve hacimdeki artış esas olarak alım opsiyonundaki artan aktiviteden kaynaklanıyor,” dedi.

Opsiyonlar, spot piyasadaki ani fiyat dalgalanmalarına veya belirsizliğe karşı korunmak için kullanılan türev sözleşmeleridir. Alım opsiyonu, hamiline dayanak varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan belirli bir tarihte veya daha önce satın alma, satma hakkı verir. Satım opsiyonu, satış hakkını temsil eder.

CME Bitcoin Opsiyon Sözleşmelerinin Hacmi Bir Günde Yüzde 300 Sıçradı! 3

Skew, Perşembe günü erken saatlerde bazı traderların Aralık 2020 ve Mart 2021’de sona eren sözleşmeleri için 14.000 dolar ve 16.000 dolarlık grev fiyatı (opsiyon sahibinin temeldeki menkul kıymet veya emtiayı satın alabileceği veya satabileceği sabit fiyat); 18.000 dolar ve 20.000 dolarlık grev fiyatlarını hedeflemesiyle hacimlerin arttığını not etti.

Bir opsiyon traderı ve türev borsası Alpha5’in kurucusu Vichal Shah, bunların “bull call spread”ler olabileceğini ve yatırımcıların mevcut düşük volatilite ortamında “bear call spread”leri alma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Yani traderlar muhtemelen aralık ayında sona eren 14.000 dolardan alım opsiyonları satın aldılar ve eşzamanlı olarak Aralık’ta sona eren opsiyonlarını 16.000 dolardan sattılar. Benzer bir şekilde de Mart 2021’de sona eren opsiyonlar 18.000 dolardan alınıp 20.000 dolardan satıldı.

Traderlar, dayanak varlığın yakın vadede sınırlı bir ralli göstermesini bekledikleri zaman “bull call spread”lerini kullanırlar.

Veriler, bazı traderların bir Bitcoin rallisi öngördüğünü, ancak yükselişin Aralık ayı sonunda 16.000 dolar civarında sınırlanacağına inandığını gösteriyor. Ayrıca fiyatların 2021’in ilk çeyreğinin sonuna kadar 20.000 doların altında kalmasını bekliyor. Bitcoin yazım sırasında 10.600 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Öncü Bitcoin Borsası BtcTurk Bankalara TL Çekmede İşlem Ücretlerini Askıya Alıyor

Coin Ajans

Bitcoin fiyatı için sırada ne var?

Coin Ajans

Son Dakika: Bitcoin Fiyatı 2.000 Doları Sildi! İşte Sıradaki Seviyeler

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası