CoinAjans.com
Kriptopara Haber

CME Bitcoin opsiyonlarında %1000’lik görülmemiş yükseliş

kripto para haber coinajans

Son dönemde dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsası Chicago Mercantile Exchange’de (CME) yer alan Bitcoin opsiyonları, çarpıcı bir büyüme yaşıyor.

Özellikle Bitcoin’de blok ödülü yarılanmasının (halving) meydana geldiği gün sert bir yükselişe geçen opsiyon kontratlarında açık pozisyon miktarı, sadece Mayıs ayı içinde 10 kattan fazla artış gösterdi. 1 Mayıs itibari ile 13 milyon dolar olarak belirlenen rakam, dün itibari ile 142 milyon dolara kadar ulaştı. CME’de Bitcoin opsiyonları, bu yılın başlarında işlem görmeye başlamıştı. Aşağıdaki grafik, opsiyon kontratlarındaki açık pozisyonun o günden bugüne seyrini gözler önüne seriyor:

CME Bitcoin opsiyonlarında %1000’lik görülmemiş yükseliş 1

Mevcut tablo, bir bakıma kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgilerinin katlanarak arttığına işaret ediyor. CME’de alım satım, genellikle türev ticaretinde deneyimli iyi sermayeli yatırımcılar tarafından gerçekleştiriliyor. Türev borsası Alpha5’in kurucusu ve bir opsiyon trader’ı olan Vishal Shah, “Bu alımların arkasındaki her kimse açıkça sofistike bir trader.” diyor. Shah, sözlerinin devamında, “CME’deki Bitcoin işlemlerindeki artış, yükselişe oynayan trader’lardan geliyor. Bunların call alıcıları olma ihtimalleri yüksek. 10 bin 500 dolar BTC grafiğinde önemli bir seviye ve oradan bir hamlenin çarpıcı bir yükseliş getirmesi bekleniyor. O hâlde bu fiyatlara odaklanılması sürpriz değil.” ifadelerini kullanıyor.

Opsiyonlar, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren türev kontratlardır. Açık pozisyon, işlem gören ve henüz tasfiye edilmemiş opsiyon kontratlarının sayısını ifade eder.

Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 9650 dolardan el değiştiriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Merkez bankası başkanı açıkladı: Dijital Yuan’da 300 milyon dolara ulaşıldı

IOTA’dan devrim gibi güncelleme sonrası IOTA fiyatları uçtu: Devamı gelir mi? TAKİP ET

Bu hafta takip edilmesi gereken 5 coin TAKİP ET

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası