CoinAjans.com
Kriptopara Haber

CME ve Bakkt’ın Bitcoin savaşları hız kazanıyor

kripto para haber coinajans
fairspin_koinmedya

CME ve Bakkt’ın Bitcoin vadeli işlemlerinde yaşadığı kıyasıya rekabete dün bir kez daha şahit olduk. CME, Bakkt’ın gelecek hafta başlatacağı yeni ürünü Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin muadilini gelecek ay piyasaya süreceğini duyurdu. 


CME ve Bakkt’ın Bitcoin rekabeti devam ediyor

Chicago Ticaret Borsası (CME) yaklaşık 2 yıl önce Bitcoin vadeli işlemlerini başlatmıştı. Yatırımcılar bu sayede ilk kez bir kripto varlığı açığa satma (şortlama) şansı elde etmişlerdi. O zamandan beri CME borsası Bitcoin vadeli işlemlerinde inanılmaz işler başardı.

Bu olağan dışı girişim başta ABD hükumeti olmak üzere küresel para baronlarının dikkatinden kaçmadı. Perde arkasındaki güçler ile birlikte ABD hükumeti, BTC vadeli işlemlerinin önünü kesmek için her türlü ayak oyunlarını sergiledi. Bu engelleme çabası sonunda meyvesini verdi ve bir sonraki yıl BTC fiyatları yüzde 80’den fazla değer kaybı yaşadı.

Ancak, 2 yıl önceki tablo ile mevcut durum çok farklı. Her şeyden önce kripto para piyasası eskiye nazaran daha oturmuş bir pazar görüntüsü veriyor. Ayrıca, kurumsal şirketler Bitcoin vadeli işlemler sözleşmesi yapmak istedikleri zaman önlerine sunulan alternatif 2 yıl öncesine göre daha fazla. Bu konuda CME’nin en yakın rakibi geçtiğimiz aylarda bu alana yönelen Bakkt.

Bakkt, opsiyon sözleşmelerine bir ay önce başlıyor

CME ve Bakkt’ın Bitcoin rekabeti son sürat devam ederken CME 13 Ocak tarihi itibari ile başlayacak olan Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin ayrıntılarını dün açıkladı. Buna göre, Bitcoin vadeli işlemi ile opsiyon sözleşmesi arasında bir takım farklar bulunuyor. CME’nin BTC vadeli işlemlerinde, sözleşme sahibi vadeli işlem sözleşmesi vade tarihinde satmak zorunda.

Ancak opsiyon sözleşmesinde böyle bir zorluluk söz konusu değil. Bu durum, yatırımcıya avantaj sağladığı için piyasa fiyatlarını da etkileyebiliyor. Sözleşme bedeli olarak müşteriden bir BTC talep edilirken, sözleşmeler müşteriye her ay teklif edilecek. Sözleşmeler ise yatırımcıya fiziksel olarak teslim edilecek.

Bakkt ise, Ekim ayında duyurusunu yaptığı Bitcoin opsiyon sözleşmelerini önümüzdeki hafta pazartesi günü başlatıyor. (Bakkt Bitcoin vadeliler hakkında bilmeniz gereken her şey).

Eylül ayı sonu itibari ile işleme başlayan Bakkt’ın BTC vadeli işlemler platformu, ilk başta tutuk bir performans sergilese de son zamanlarda iyi bir ivme kazanarak rekorlar kırmaya başladı.

Kaynak

 

İlgili Haberler

Bitmain’in Ayağı Kaydırılan Kurucu Ortağı: İşten Çıkarmalara Karşıyım!

Coin Ajans

Ukrayna Hükümeti Bir Kripto Para Borsası İle İş Birliği Yapacak!

Coin Ajans

Cointral, TL işlemlerini kullanıcılarına sundu

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası