CoinAjans.com
Bitcoin Haberleri

CNBC Analisti Uyardı: “Bu 3 Faktör Bitcoin Fiyatında Geri Çekilmeye Neden Olabilir”

bitcoin haberleri coinajans.com

Kriptokoin.com – CNBC analisti Brian Kelly, Bitcoin (BTC) 19.000 dolara yaklaşırken fiyatın zirvesine dair üç potansiyel işaret görüyor. Hem temel hem de teknik faktörler, ralli aşırı genişlediği için bir geri çekilmenin yakın olabileceğini gösteriyor.

CNBC Analisti Uyardı: “Bu 3 Faktör Bitcoin Fiyatında Geri Çekilmeye Neden Olabilir” 4
BTC/USD 1 saatlik grafik. Kaynak: Tradingview

Kelly, kısa vadeli bir Bitcoin geri çekilmesinin olmasının üç nedeni olduğunu belirtti. Bu nedenler, altcoin pump’ı, yüksek fiyatta BTC bulunan adreslerin büyümesi ve yüksek finansman oranlarıydı. 25 Kasım’da CNBC’de şunları söyledi:

“Ben hala bir Bitcoin boğasıyım. Uzun vadede, önümüzdeki on yıl için bir boğa olacağım. Ancak uzun vadeli yatırımcı kafasından çıkarsam ve kısa vadeli yüksek riskli yatırım fonu trader’ı gibi düşünürsem, zirveye ulaşmanın işaretleri olduğunu görmeye başladığım birkaç şey var.”

Altcoin pump’ı işleri değiştiriyor

XRP ve Stellar (XLM) gibi altcoin’ler son aylarda hızla yükseldi. Yükseliş trendleri, BTC’nin geri çekilmeye başladığı ve altcoin’lerin yükseldiği Ocak 2018’deki altcoin çılgınlığını anımsatıyordu.

Son piyasa zirvesinde Bitcoin, altcoin’ler yükseldikçe güçlü bir şekilde düzeltmeyle karşı karşıya kaldı ve ardından, takip eden aylarda tüm piyasa art arda çöktü. Son haftalarda büyük altcoinlerin %50 ila %100 arttığını düşünen Kelly, altcoin pazarındaki yükseliş konusunda temkinli. Kelly şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin, dünyadaki diğer varlık sınıflarından çok daha fazla FOMO’ya tabi. Spekülatif coin’ler görmeye aşlıyoruz, 5 doların altındaki coin’ler, günde %30-40 artmaya başlıyor. Bunlar, kısa ve orta vadede zirvede olan varlıklardır.”

Altcoin’lerdeki yükseliş, kripto para piyasasında büyük sorunlara enden oluyor. Örneğin 24 Kasım’da XRP’nin fiyatı Coinbase’de 0,90 doların üzerine çıkarak yaklaşık yüzde 50 arttı. Talep, Coinbase’in geçici olarak düşmesine neden olacak bir noktaya yükseldi, bu da Bitcoin ve Ethereum (ETH) fiyatlarındaki düşüşle aynı zamana denk geldi.

Bitcoin adreslerindeki büyüme

Kelly, 2017’den beri BTC’yi değerlemenin bir yolu olarak Bitcoin’in adres büyüme metriğini sürekli olarak kullanıyor. Analiste göre adres büyümesi BTC’nin fiyatı ile eşleşmediğinde, BTC’nin aşırı fiyatlandırıldığı anlamına gelebilir.

Şu anda Kelly, pazarın önümüzdeki ay Bitcoin için %25’lik bir adres büyümesi fiyatlandıracağını söyledi. Kelly’ye göre bu, piyasanın yakın vadede BTC’yi aşırı değerlendirdiği anlamına gelebilecek, endişe verici bir işaret:

“Adres büyümesine baktığımda piyasa, önümüzdeki 30 gün içinde yaklaşık yüzde 25’lik adres büyümesi şeklinde fiyatlanıyor. Bu kadar büyük bir adres büyümesinin ima edilmesi, bir uyarı işaretidir.”

Bitcoin vadeli işlem fonlama oranları yüksek

Son olarak Kelly, büyük borsalardaki Bitcoin sürekli vadeli işlem sözleşmelerinin artan finansman oranlarından bahsetti. Fonlama oranı arttığında pazara alıcıların ve long pozisyondakilerin hâkim olduğu ortaya çıkar. Bu, uzun bir sıkışma veya geri çekilme olasılığını artırır. Analist şunları not etti:

“Son olarak, perakendenin bu pazara girdiğini görmeye başlıyoruz ve marj için uyguladığı faiz oranlarının çok daha yükseldiğini görüyoruz.”

19.000 dolardaki yerel bir zirveye karşı argümanlar

Cointelegraph’ta yer alan habere göre bununla birlikte geçtiğimiz iki günde Bitcoin’in fiyatı 19.400 dolardan 18.700 dolara düştükten sonra BTC vadeli işlem fonlama oranı sabitlendi. Ancak fonlama oranı hala normalden yüksek olsa da %0,03 civarında seyrediyor. Karşılaştırmak gerekirse, son rallinin zirvesinde büyük borsalarda fonlama oranı %0,18’de kalmıştı.

Haber kaynağına göre pazar daha az ısınırken, birçok adres rahatça kâr elde ediyor. İkisinin kombinasyonu, rallinin yakın vadede devam etmesine izin verebilir. Ayrıca Google Trends verileri devam eden ralliye yönelik ana akım ilginin üç yıl öncesine göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu da rallinin henüz başlangıç aşamalarında olduğunu gösteriyor. Google aramalarında “Bitcoin” kelimesinin popülaritesi 2017’nin sonlarında görülen ilginin yalnızca yüzde 20’si kadar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Bitcoin’in Birçok Hamlesini Bilen Balina, BTC Tahminini Açıkladı ve Bu Altcoin’e İşaret Etti!

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseldi? İşte 5 Temel Neden

FED’in Faiz Kararı Sonrası Bitcoin, Dolar/TL ve BIST100’de Güçlü Değişimler

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası