CoinAjans.com
Ripple Haberleri

Coinbase Ripple’ı (XRP) yeniden listeler mi? TAKİP ET

ripple haberleri coinajans.com
koinmedya_brave

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) açtığı dava ile uğraşırken; son gelişmeler, Coinbase gibi birçok kripto para platformunun XRP’yi yeniden listeleyebileceğini gösteriyor!

Ripple haberleri: Borsalar yakında XRP’yi tekrardan listeleyebilir!

XRP’nin bazı kripto borsalarından çıkarılmasının ardından, devam eden kampanyalar, atılan adımlar ve son gelişmeler, dijital varlığın yakın gelecekte yeniden listelenebileceğini gösteriyor.

Şöyle ki; “XRP Ordusu” olarak anılan XRP savunucuları, borsalar üzerinde baskı oluşturan bir hareket başlattı. Ve Twitter’da birçok ülkede trend olan “#RelistXRP” etiketiyle kripto parayı yeniden listeletmek için harekete geçti.

Ripple nedi? XRP nedir?

Hareketin geçtiğimiz birkaç gün içinde yakaladığı coşku ve bunu destekleyen binlerce hesap, son zamanlarda XRP’nin yeniden listelenmesine yönelik artan talebin seviyesini gösteriyor. Esasen bu ilgi ve talep aynı zamanda, dijital varlığın değerini de olumlu yönde etkileyebilir.

Nitekim Ripple aleyhinde açılan davadan bağımsız olarak, kripto para son zamanlarda iyi bir ivme yakaladı. Ve geçen hafta kayda değer bir artış gördü. Bu yükseliş, zor zamanlardan geçen bir varlık için oldukça umut verici görünüyor.

ripple haberleri Coinbase Ripple'ı (XRP) yeniden listeler mi?
XRPUSD Grafiği – Kaynak: TradingView

Geçen hafta, SEC tarafından başlatılan yasal mücadeleye rağmen XRP fiyatında yaşanan bu %9’luk artış, XRP’ye yönelik ilginin arttığını gösteriyor.

Aynı zamanda son raporlar, Ripple Labs’ın kurucusu Chris Larsen’in, şirket aleyhine açılan davayı reddetmek amacıyla şirketin CEO’su Bradley Garlinghouse ile birlikte önemli girişimlerde bulunduklarını ortaya çıkardı.

“sportsbet”
Ripple haberleri

Bu arada Amerikalı editör Michael Arrington Twitter’da birkaç gün önce, yasal savaşın Ripple lehine sonuçlanacağını ima etti. Ve Coinbase ve diğer platformların XRP’yi yeniden listelemelerinde herhangi bir risk bulunmadığını söyledi.

Ripple ve SEC arasındaki dava nasıl sonuçlanır?

2012’de piyasaya sürülen XRP, 24,45 milyar dolarlık mevcut piyasa değeri ile en büyük yedinci kripto para birimidir. 

Kripto para birimi hemen hemen piyasaya çıktığı günden bu yana zaten merkezi olduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu. Eleştirilerin başında Ripple ağı (RippleNet) üzerinde değer transfer etmeyi sağlayan bu kripto paranın arzının yaklaşık %60’ının şirkete ait olması geliyor.

Geçen yılın sonlarında SEC, şirketin üst düzey iki yöneticisinin “kayıtsız, menkul kıymet satışı yoluyla 1.3 milyar dolarlık kazanç elde ettiğini iddia etti. Ripple Labs, SEC tarafından kendisine yöneltilen tüm iddiaları reddetse de aralarında Binance.US, Coinbase, Bitstamp, Crypto.com ve Bittrex’in de yer aldığı birçok kripto borsası XRP’yi delist etti.

SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle XRP’nin Amerikalı yatırımcılara satılması, kayıtsız menkul kıymet satışı olarak görülüyor. Ve Ripple, üst düzey iki yöneticisi ile birlikte, kayıtsız tahvil satışı yapmakla yargılanıyor.

Ripple haberleri

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan yasal savaşın ardından; pek çok kripto para platformu Ripple’a cephe alırken; şirketin yerel tokeni XRP bazı borsalardan çıkarıldı.

Ancak davanın ardından her platform, dijital varlığın satışı veya değişimi konusunda farklı parametreleri baz aldı. Bazı şirketler, XRP’yi yalnızca ABD platformlarından kaldırırken, bazıları ise küresel çapta bir delist işlemi gerçekleştirdi.

Ayrıca bazı kripto borsaları, tokeni listesinden çıkarırken, bir kısmı alım satım işlemlerini durdurdu, askıya aldı veya devre dışı bıraktı.

Coinbase, Beaxy, OSL, OKCoin, Ziglu ve iTrustCapital gibi platformlar ise, faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde Ripple tokeni için alım satım işlemlerini askıya aldı.

Bununla birlikte, son gelişmeler, dijital varlık için bu sürecin yavaş yavaş sona ermeye başlayacağına işaret ediyor. Artan propagandalar borsaların  kriptoyu yeniden listelemek zorunda kalacağını ve raporlar ise davanın Ripple lehine sonuçlanması gerektirdiğini gösteriyor.

Kaynak

Ripple haberleri: Ripple’dan XRP’yi merkezsizleştirecek kritik hamle!(24 Mart 2021)

ABD merkezli blockchain şirketi PAC Global, XRP Ledger üzerindeki işlemleri doğrulamak için artık kendi düğümünü çalıştırdığını duyurdu.

Bu yeni bir validatör (doğrulayıcı), XRP’nin daha merkezsiz hale gelmesini sağlıyor.

“daisyturkiye”
Ripple nedi? XRP nedir?

San Francisco merkezli blockchain şirketi, eş zamanlı büyük bir ödeme sistemi (RTGS), para borsası ve gönderi networku olarak hizmet veriyor. İşlem kayıtlarını sürekli karşılaştıran ve bağımsız bir şekilde onaylayan serverlere sahip bir network ve genel bir Ledger kullanıyor.

XRP Ledger, ağdaki işlemleri gerçekleştirmek için güvenilir validatörlerden oluşan benzersiz bir düğüm listesi (UNL) tarafından çalıştırılır, burada en önemli amaç çift harcamaları önlemektir.

Bitcoin gibi Proof of Work algoritmasını kullanan kripto paraların aksine XRP, ledger adı verilen blockchain tabanlı defterlerinin tamamen şirket tarafından yönetildiği, madenciliği yapılmayan bir kripto para birimidir. 

Yatırımcının gözdesi Bitcoin değil Ripple! eToro’nun son verileri böyle bir veri ortaya koyuyor. Platform üzerinden XRP yatırımı olan kullanıcıların oranı BTC’nin açık ara önünde.

Şöyle ki; XRP transferleri gibi tüm Ripple işlemleri XRPL olarak adlandırılan kayıt defterlerinde (ledger) tutuluyor. Bu kayıtlar, ledgerdeki tüm işlemleri sürekli olarak birbiriyle kıyaslayan bağımsız validatörlar, yani doğrulama düğümleri, tarafından yönetiliyor.

Yani “node (düğüm)”, ağın korunmasına yardımcı olan bir bilgi işlem cihazı olarak tanımlanabilir. 

Burada herkes validatör olarak hangi düğümlere güveneceğini kendisi seçebilir. Ancak Ripple müşterilerine, işlemlerin doğrulanmasında güvenilir bir katılımcı listesi olarak Unique Node List’i (UNL) kullanmayı tavsiye ediyor. UNL, network kurallarını kontrol eder ve diğer taraftan problemli onaylayıcılara karşı koruma sağlar.

Şu anda, 150’den fazla validatör ledger da faaliyet gösteriyor. Üniversiteler, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve bankalar kendi düğümlerini yönetebilirler.

Örneğin, 2019’un sonlarında işlemleri doğrulamaya başlayan Tokyo Üniversitesi, Ripple’dan milyonlarca fon alan University Blockchain Research Initiative (UBRI)’in bir parçası.

Ayrıca mevcut UNL’de, Coil, Bitso, Bithomp ve Ripple gibi validatörler yer alıyor. PAC Global de, Ripple tarafından finanse edilen blockchain projesi Flare Networks’ün ortağıdır.

Ripple artık bu doğrulayıcıların çoğunu yönetmese de hala önerdiği kendi UNL‘sini yayınlıyor. Bu da zaten ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açılan davaya konu olan bir gerçek.

Sorun şu ki; mevcut doğrulayıcılar içindeki en büyük paya sahip düğümler, hala Ripple tarafından finansal olarak destekleniyor. Şirket, kötü niyetli oyuncuların işlemleri sansürlemek için işbirliği yapmasını engellemeyi amaçlıyor. Fakat Ripple’ın desteği olmadan bu validatörerin düğümlerini çalıştırmaya devam edip etmeyeceği sorusu merak konusu olmaya devam ediyor.

Kaynak

Ripple çıkış arıyor: Bu strateji doğru olabilir! (19 Mart 2021)

“Öldürmeyen acı güçlendirir” özdeyişi Ripple için de geçerli olacak mı? Hatırlanacağı üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ı piyasaya illegal biçimde menkul değer sürmek suçlaması ile mahkemeye verdi. Bu olayın ardından ABD merkezli birçok kripto para borsası Ripple’ın XRP’sini liste dışı bıraktı.

Mahkeme kararının etkisi ile Ripple, 2020-2021 döneminde yaşanan boğa sezonunu değerlendiremiyor. Ethereum ve Bitcoin rekordan rekora koşarken XRP’nin 2018 yılının rekorunu aşması neredeyse imkansız gibi. Ripple şirketinden yapılan açıklamalarda ise Ripple’ın şimdiden mahkemeden gelecek olumsuz haberi kabullenmiş oldukları anlaşılıyor. Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse’un geçtiğimiz günlerde “Ripple çekip gitse bile XRP yoluna devam eder açıklamasını birçoğumuz itiraf olarak anladık.

Lütfen Bkz: XRP fiyat tahminleri

Ripple, alternatif açılımlarla mahkemeden gelecek olumsuz haberin yıpratıcı etkilerine şimdiden ön almaya çalışıyor. Bu noktadan sonra en mantıklı politika ABD piyasalarına değil de alternatif piyasalara odaklanmak olacaktır. Zira Ripple da bunu yapıyor. Ripple Avrupa ve Uzak Doğu piyasalarına açılıyor. Bu sayede ABD piyasasındaki kayıplarını bir nebze azaltabilir.

Ripple Uzak Doğu Asya piyasaları için profesyonel bir ismi işe aldı ve görevlendirdi. UBER’in eski yöneticilerinden Brooks Entwistle, Ripple’ın Uzak Doğu Asya sorumlusu olarak görev yapacak. Böylece Ripple, Asya piyasalarına daha da odaklanmış olacak.

Entwistle UBER’in başındayken şirketi uluslararası bir marka haline getirdi. UBER’deki vizyonunu Ripple’a aktarabilirse XRP, ilk 3’te olmasa dahi ilk 10’daki iddiasını sürdürebilir.

Aşağıdaki grafikte XRP fiyatlarının son dönemdeki performansını görüyoruz.

ripple haberleri Coinbase Ripple'ı (XRP) yeniden listeler mi?

Kaynak

ripple haberleri Coinbase Ripple'ı (XRP) yeniden listeler mi?

Hatırlarsanız geçtiğimiz ay Ukrayna Merkez Bankası dijital parası için XLM’i seçtiğini duyurmuş ve XLM’de eşine az rastlanır bir pump hareketi yaşanmıştı. Benzer şekilde Fransa Merkez Bankası’ndan yapılacak resmi bir Ripple açıklaması, XRP’yi öngörülemez bir yükseliş furyasına sokabilir.


Ripple nedir?

Ripple; finansal işlemleri daha hızlı, daha ucuz, ve daha şeffaf hale getirebilmek amacıyla ödeme ağ teknolojilerine odaklanan bir blockchain firmasıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP nedir?

XRP coin, bu platformda işlemleri kolaylaştırmak için, Ripple tarafından 2012 yılında piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple XRP coin ile neyi amaçlıyor?

Geleneksel ödeme ve sınır ötesi para transfer sistemini kökten değiştirerek, daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlıyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

XRP madenciliği nasıl yapılır?

XRP’nin, Bitcoin veya Ethereum gibi madenciliği yapılamıyor. Bu iki kriptodan farklı olarak, XRP’nin konsensüs tabanlı kayıt defterleri (ledger) tamamen şirket tarafından yönetiliyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de hala satın almaya değer mi?

Spark token airdropu sonrası yaşanan düşüş, XRP’yi dipten almak için bir fırsat olabilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2020’de yükselecek mi?

Bitcoin’deki yükeliş devam ederse; Ripple (XRP) fiyatı bir önceki zirveleri yeniden test edebilir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ripple 2021’de yükselir mi?

Evet XRP, 2021’de yükselebilir. Uzmanların 2021 için fiyat tahminleri ilk etapta 1 dolar. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

10 yılda Ripple değeri ne olur?

Kripto para analistleri, Ripple’ın 10 yıl içinde 10 ila 14 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Daha fazla bilgi için tıklayınız

Paylaşım için teşekkürler

Paylaşımlarınız bize güç veriyor…

İlgili Haberler

Ripple teknik analizi: Yatay seyirdeki XRP fiyatını ne bekliyor? TAKİP ET

Coinajans.com

Ripple (XRP) Teknik Analizi: XRP grafiğinde kritik karar anı! TAKİP ET

Coinajans.com

Ripple balinaları yeniden harekete geçti

Coin Ajans

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası