CoinAjans.com
Kriptopara Haber

DeFi’da kilitli Bitcoin miktarında rekor: 1 günde 1000 BTC eklendi

kripto para haber coinajans

Merkeziyetsiz finansta (BTC) kilitlenen Bitcoin miktarı, son zamanlarda büyük bir sıçrama yaşadı ve yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

DeFi Pulse verileri, 12 Mayıs günü bu miktarın 2235 BTC’den 1000 BTC artışla 3235 BTC’ye yükseldiğini gösteriyor. Yani, DeFi’da kilitli BTC’lere sadece bir gün içinde 1000 BTC birden ekleme yapıldı.

Artış nereden kaynaklanıyor?

Kripto para araştırma şirketi Arcane Research’ün son raporunda belirttiği gibi, derin bir inceleme, bu artışın normal BTC değil, WBTC’den kaynaklandığını gösteriyor. WBTC, Bitcoin ile 1:1 oranında destekli olan ve Bitcoin’i Ethereum ağında kullanılabilir kılan bir ERC-20 token’ı.

İşlemin, WBTC’nin yakın zaman önce Maker’da bir teminat olarak kullanılmaya başlanmasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor. Buna göre, muhtemelen bir müşteri kredi almak için borç verme (lending) platformu Nexo’ya BTC yatırdı. Nexo da BTC’yi WBTC oluşturmak için CoinList’e gönderdi. Daha sonra Nexo, WBTC’yi alarak Maker’a yolladı ve teminat olarak kilitledi. Ardından şirket, bunun karşılığında müşteriye göndermek için ya da müşteriye dolar vermeden önce dolara karşılık satmak için DAI aldı.

Nexo, BlockFi benzeri bir borç verme (lending) platformu. Platform, kullanıcıların kripto paralarını teminat göstererek kredi almalarına veya halihazırdaki kripto paralarını faize yatırmalarına imkan tanıyor.

Öte yandan 1000 BTC’lik son hareketle, WBTC token’larında kilitli Bitcoin miktarı, Lightning Network’ü önemli ölçüde aştı. DeFi Pulse verileri, WBTC’de kilitli Bitcoin’in 2235 olduğunu, buna karşın Lightning Network’te kilitli miktarın ise 916’da kaldığını gösteriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlgili Haberler

Analistten Tahmin: Ethereum (ETH) 10 Bin Dolara Kadar Çıkabilir

Coin Ajans

Serbest çalışanların problemlerine Blockchain çözümü: FreelancerChain

Ünlü finans danışmanı: Trump, çok yüksek ihtimalle Bitcoin’e saldırı başlattı

Yorum yap

Site kullanım deneyimizi geliştirmek için basit çerezler kullanıyoruz. Tamam Çerez Politikası